Tychy zrewitalizują Park Łabędzi. Więcej drzew i krzewów oraz punktów widokowych

Tychy zamierzają zwiększyć bioróżnorodność w Parku Łabędzi. Miasto pozyskało na ten cel ponad 9 milionów złotych z unijnych dotacji. W parku powstaną cztery strefy: parkowa, przyrodnicza, wodna oraz - najciekawiej brzmiąca - strefa integracji międzypokoleniowej.

fot. UM Tychy
Park labedzi tychy

Więcej drzew i krzewów oraz punktów widokowych

Władze Tychów zamierzają zwiększyć bioróżnorodność w Parku Łabędzi zlokalizowanym za szpitalem wojewódzkim, wzdłuż ul. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Projekt zakłada zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej parku o 535 m². Mają pojawić się nowe nasadzenia krzewów, drzew i bylin. W projekcie jest budowa automatycznej, ekologicznej toalety publicznej, wymiana nawierzchni parkowych ścieżek i utworzenie kompozycji z naturalnych elementów krajobrazu (głazy, belki, pieńki i kłody) oraz elementów ekologicznych (wyspa pływająca, skrzynki dla nietoperzy, budki dla jeży, kopczyki dla zapylaczy, czy hibernakulum dla płazów). W Parku Łabędzi mają powstać też nowe place zabaw dla najmłodszych.

Najważniejsze zmiany dotyczą układu funkcjonalnego parku. Zostanie podzielony na 4 strefy:

  • Strefę parkową, która obejmie południową i zachodnią część parku. Pojawi się w niej wiele nowych zasadzeń, w tym okazałe dęby.
  • Strefę przyrodniczą w centralnej i wschodniej części parku. Znajdą się w niej naturalne zbiorowiska olsowe, łąki, polany oraz runa o charakterze leśnym. Tu pojawi się sporo nowej małej architektury i punktów widokowych.
  • Strefę wodną obejmującą staw Polkowiec. Wokół zbiornika powstaną drewniane nawierzchnie z ławkami oraz nasadzenia roślin wodnych. Pojawi się także pływająca wyspa, która ma stać się miejscem lęgowym dla ptaków.
  • Najciekawiej brzmiącą Strefę integracji międzypokoleniowej, która zlokalizowana będzie w południowej części parku. Strefa ma być zieloną, trawiastą strefą oferującą możliwość aktywnego spędzania czasu wszystkim - niezależnie od wieku.

Tychy chcą promować swoją nową, ekologiczną inwestycję dzięki działaniom edukacyjnym. Zakładają one organizację warsztatów w szkołach, montaż tablic edukacyjnych oraz przygotowanie publikacji o ogrodach. W parku ustanowiony będzie też nowy pomnik przyrody - dąb szypułkowy.
Aby wprowadzić inwestycję w życie, Tychy pozyskały dofinansowanie w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Całkowity koszt rewaloryzacji Parku Łabędzi to dokładnie 14 429 916,85 zł, w tym 9 016 231,73 zł to środki pochodzące z dofinansowania.

Materiał dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

Sosnowiec. Fotowoltaika na bloku Kielecka 2-4-6 w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej „Hutnik" w Sosnowcu. Marzec 2025.

Może Cię zainteresować:

Sosnowiec. Inwestycja w odnawialne źródła energii w Zagórzu ma przynieść oszczędności po 5 latach. Część sfinansowano z dotacji

Autor: Robert Lechowski

31/03/2025

Program czyste powietrze

Może Cię zainteresować:

Start nowej odsłony programu "Czyste Powietrze" 31 marca 2025. Jakie są nowe zasady? WIDEO

Autor: Katarzyna Pachelska

31/03/2025

Chorzow komenda policji

Może Cię zainteresować:

Chcesz zostać policjantem? Chorzowska komenda organizuje dzień otwarty dla zainteresowanych wstąpieniem do służby

Autor: Redakcja

01/04/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama