Tydzień Katowic na urodziny miasta. Wybraliśmy 10 wyjątkowych atrakcji

Zwiedzanie gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, bazyliki franciszkanów w Panewnikach i Muzeum Organów Śląskich, specjalne oprowadzanie ścieżką „Byzuch u Ferdynanda” po Muzeum Śląskim, przypomnienie jak Katowice przedstawiano w Polskiej Kronice Filmowej, wizyta w serwisie Ferrari, czy możliwość spojrzenia na stolicę województwa z tarasów widokowych Panteonu Górnośląskiego – to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowano w ramach trwającego od 9 września Tygodnia Katowic.

K. Pachelska
Widok z tarasu archikatedry w Katowicach

Rozpoczynający się w poniedziałek (9 września) 36 z 50 tematycznych tygodni w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki poświęcony jest Katowicom. Stolica województwa śląskiego akurat w najbliższą środę (11 września), obchodzić będzie swoje 159 urodziny.

- Tydzień Katowic będzie pełny konferencji i spotkań z wybitnymi ludźmi. Jego inauguracją będzie Konferencja Naukowa Najlepszych Naukowców w Świecie – „TOP 2%”. Jednak nie tylko na nauce, choć będzie ona motywem przewodnim, skupimy się w tym tygodniu - mówi prof. Grzegorz Wojnar, z Politechniki Śląskiej, kurator Tygodnia Katowic.

W rzeczy samej, w programie Tygodnia Katowic znajdziemy sporo atrakcji przeznaczonych dla przeciętnego Kowalskiego. Oto wybrana przez nas dziesiątka:


Pokaz samochodu rajdowego, prezentacja technologii wykorzystywanych w sporcie samochodowym, a także konkurs demontażu i montażu koła samochodowego (nagrodą w nim jest wejściówka dla dwóch osób do strefy VIP Rajdu Śląska, który odbywać się będzie od 11 do 13 października).

Lokalizacja: rynek w Katowicach. Termin: poniedziałek (9 września). Konkursy przewidziano od godz. 14.00 do 16.00 i od godz.16.00 do 17.45.

Zwiedzanie gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego

W chwili swego powstania był największym budynkiem w Polsce. Jest tu ponad 600 pomieszczeń i 1300 okien, łączna długość korytarzy wynosi ponad 6 km. a obwód korytarza na każdym piętrze ok. 400 m. Znakiem rozpoznawczym budynku są windy paciorkowe, będące w ciągłym ruchu i nie zatrzymujące się na piętrach (wchodzi się do nich podczas jazdy).

Termin: wtorek (10 września) do godz. 12 do 13.30.

Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Organów Śląskich

Projekt powołania muzeum organów zrodził się w latach 80. XX w. kiedy to inicjator przedsięwzięcia, prof. Julian Gembalski zaczął gromadzić elementy organów, odnajdywane podczas prac badawczych prowadzonych na terenie Górnego Śląska. Obok zabytkowych piszczałek, wiatrownic czy fragmentów stołów gry pozyskiwał nieużywane, pozostające często w stanie destrukcji, całe instrumenty i ich części. Obiekty te inwentaryzowano, wykonywano prace zabezpieczające, przeprowadzano proces konserwatorski. Uchroniono w ten sposób przed zniszczeniem dziesiątki cennych obiektów. Zbiory uzupełniono bogatą kolekcją dokumentów archiwalnych, ikonografii, dokumentacji konserwatorskich oraz dokumentów życia muzycznego tematycznie związanego z organami. Konieczna rejestracja na stronie wydarzenia.

Lokalizacja: Katowice, ul. Zacisze 3. Termin: poniedziałek (9 września) godz. 17-18.30

Pokaz symulatorów na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej

Uczestnicy będą mogli skorzystać z wirtualnej jazdy przy wykorzystaniu symulatora jazdy pociągiem i samochodem.

Lokalizacja: Politechnika Śląska Katowice, ul. Krasińskiego 8. Termin: poniedziałek (9 września) i wtorek (10 września) w godz. 14-18.

Zwiedzanie tarasów widokowych Panteonu Górnośląskiego

Dla rozpościerającej się z dachu archikatedry Chrystusa Króla panoramy całych Katowic i okolicznych miast zdecydowanie warto się tam wdrapać.

Lokalizacja: Plebiscytowa 49A, wejście od Wita Stwosza (obok Św. Jana Pawła II) . Termin: wtorek (10 września) w godz. 16-17, piątek (13 września) w godz. 18.00- 18.55, sobota (14 września) w godz. 18.00-19.00. Obowiązuje rejestracja (pod adresem biuro@panteon-gornoslaski.pl)

Katowice w Polskiej Kronice Filmowej

Pokaz archiwalnych materiałów Polskiej Kroniki Filmowej, które prezentują m.in. migawki z budowy Spodka, plany obudowania katowickiego rynku estakadami, konsekrację katedry w Stalinogrodzie czy wysadzanie budynków w centrum miasta.

Lokalizacja: kino Światowid. Termin: środa (11 września), godz. 18

Wizyta w serwisie Ferrari

Obowiązuje limit miejsc (32). Uczestnicy będą podzieloni na miejscu na dwie podgrupy po 16 osób (wydarzenie zamknięte). Rejestracja dostępna za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie wydarzenia.

Lokalizacja: serwis Ferrari w Katowicach przy ulicy Bocheńskiego 109. Termin: środa (11 września) w godz. 10-11.30

Specjalne oprowadzanie ścieżką „Byzuch u Ferdynanda” po Muzeum Śląskim

W trakcie spaceru z przewodnikiem będzie można zobaczyć maszynownię szybu „Bartosz”, gdzie znajduje się pochodząca z XIX w. najdłużej użytkowana w polskim górnictwie maszyna parowa, a także poznać koncept dalszej rewitalizacji terenu byłej kopalni i plany na rozbudowę Muzeum Śląskiego.

Oprowadzania odbędą się w: środę (11 września), piątek (13 września) i niedzielę (15 września) o godz. 17. Bilety na oprowadzanie będą w cenie 1 zł.

Zwiedzanie Bazyliki Franciszkanów pw. św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach - Panewnikach

Uczestnicy wydarzenia zobaczą wnętrza bazyliki: nawę główną, nawy boczne oraz część krużganków. Dowiemy się też sporo o klasztornych ogrodach. Organizatorzy apelują o godny strój (zakryte ramiona i plecy).

Termin: środa (11 września) i piątek (13 września) o godz. 16.30 – 17.30

Nocne zwiedzanie Teatru Śląskiego

W trakcie spotkania będzie można zobaczyć garderoby, pracownie, magazyny i całą scenę teatralną

Termin: sobota (14 września), godz. 16-17 oraz 17.30-18.30. Wymagana rejestracja na stronie wydarzenia.

Katowice lata60 archiwalne dworcowa 04 fortepan

Może Cię zainteresować:

Niesamowite zdjęcia Katowic z lat 50. i 60. z węgierskiego archiwum. Dworcowa, Mariacka, Rynek. Podróż w czasie

Autor: Katarzyna Pachelska

28/02/2024

Widok z tarasu archikatedry w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Najlepsza atrakcja Panteonu Górnośląskiego - taras widokowy na dachu archikatedry w Katowicach. Zobacz, jaką panoramę Katowic stąd widać

Autor: Katarzyna Pachelska

19/07/2022

Historyczny Ślązag

Może Cię zainteresować:

Historyczny Ślązag. Ostatni spacer Wojciecha Korfantego po Katowicach

Autor: Tomasz Borówka

15/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon