Warsztaty „Astronauci poszukiwani! Selekcja psychologiczna do misji kosmicznych”
Uczestnicy warsztatów będą mogli sprawdzić swoje siły w zadaniach, które stoją przed astronautami weryfikując swoje cechy psychiczne oraz intelektualne. Zajęcia poprowadzi dr Agnieszka Skorupa z Instytutu Psychologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego i Agnieszka Szczotka, studentka psychologii.
Wtorek, 5 marca, godz. 17.00 – 18.30. Lokalizacja: Kato Science Corner
Obowiązują
zapisy za pośrednictwem formularza
zgłoszeniowego. Limit uczestników wynosi 30 osób. Wydarzenie
przeznaczone dla osób powyżej 16. roku życia.
Obserwacje astronomiczne
Podczas wydarzenia organizowanego przez Planetarium – Śląski Park Nauki oraz śląski oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii będzie można zajrzeć w głąb kosmosu za pomocą profesjonalnych przyrządów obserwacyjnych.
Wtorek,
5 marca, godz. 18 – 21. Lokalizacja:
Planetarium – Śląski Park Nauki, taras obserwatorium
astronomicznego.
Start misji stratosferycznej
Balon, który wystartuje sprzed Planetarium – Śląskiego Parku Nauki, wzniesie się na wysokość około 30 000 m n.p.m, przekraczając granicę stratosfery. Na miejscu startu będzie można zobaczyć, jak wygląda praca w centrum kontroli lotu, gdzie na żywo transmitowane są dane telemetryczne z balonu oraz osobiście odebrać i zdekodować zdjęcia i obrazki z nadajników zbudowanych podczas warsztatów poprzedzających lot. Uczestnicy wydarzenia będą mogli przekonać się również jak wygląda badanie górnych warstw atmosfery Ziemi. Po zakończonym locie i odzyskaniu ładunku zostaną udostępnione nagrania z kamer umieszczonych na pokładzie kapsuły.
Środa,
6 marca, godz.
12.30 – 14.00.
Wstęp wolny. Lokalizacja:
Planetarium – Śląski Park Nauki, taras obserwatorium
astronomicznego. Brak limitu uczestników, wstęp wolny.
Warsztaty „Minimisje stratosferyczne”
W ramach przygotowań do startu balonu stratosferycznego będzie można zbudować własną replikę misji w wersji miniaturowej. Uczestnicy będą mogli poznać w praktyce cały proces, od konstrukcji, przez wyważanie balonów aż po obliczanie parametrów niezbędnych do wyniesienia misji na odpowiednią wysokość. Żeby każdy mógł zobaczyć na własne oczy, jak wyglądają misje stratosferyczne zostaną przygotowane stanowiska z okularami VR, na których będzie można doświadczyć obrazów z lotów na wysokości 35km.
Środa,
6 marca, godz.
9.00
– 12.00. Lokalizacja: teren Planetarium – Śląskiego Parku
Nauki, na zewnątrz. Wstęp
wolny.
Zajęcia
poprowadzą Włodzimierz
Tarnowski, Anna Bukiewicz-Szul i Dominik Liśkiewicz.
Wykład „Balonem przez atmosferę”
Podczas wykładu Damian Dąbrowski, kierownik stacji meteorologicznej Planetarium – Śląskiego Parku Nauki, autor strony pogodadlaslaska.pl – wyjaśni jak zbudowane są i na jakiej zasadzie działają balony meteorologiczne. Opowie również o budowie atmosfery Ziemi i innych planet Układu Słonecznego oraz wyjaśni jak zmienia się temperatura i ciśnienie w atmosferze ziemskiej.
Środa,
6 marca, godz.
10.00–10.45,
11.30–12.15
Lokalizacja:
Planetarium – Śląski Park Nauki, Sala Idei Limit uczestników
wynosi 100 osób w jednej turze. Wydarzenie przeznaczone dla osób
powyżej 12. roku życia.
Spotkanie Astronomy on Tap
Gośćmi pierwszego w Katowicach spotkanie w formacie Astronomy on tap będą m.in. astronomowie, prof. dr hab. Łukasz Wyrzykowski, oraz dr Milena Ratajczak. W programie rozmowy o czarnych dziurach, satelitach i nie tylko.
Środa,
6 marca, godz.
19
– 21. Lokalizacja:
Klub Hipnoza w
Katowicach. Brak limitu uczestników, wstęp wolny. Wydarzenie
przeznaczone dla osób powyżej 18. roku życia.
Prelekcja z pokazem „Meteoryty, przybysze z kosmosu”
Uczestnicy spotkania dowiedzą się, czym dokładnie są meteoryty, skąd pochodzą i jak rozpoznać je w terenie. Będzie można również na własne oczy zobaczyć kolekcję około 20 okazów meteorytów.
Prelekcję poprowadzi Kazimierz Mazurek – jeden z założycieli Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Od ponad 25 lat, jako kolekcjoner i właściciel jednej z największych w Polsce kolekcji meteorytów, jest popularyzatorem meteorytyki – interdyscyplinarnej dziedziny nauki. Jest także autorem licznych artykułów w wydawnictwach specjalistycznych oraz kilku pozycji książkowych.
Czwartek, 7 marca, godz. 10.00 – 12.00. Lokalizacja: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach.
Obowiązują
zapisy za pośrednictwem formularza
zgłoszeniowego. Limit uczestników wynosi 30 osób.
Cykl wykładów „Nauka jest kobietą”
Program obejmuje spotkania z polskimi badaczkami z różnych dziedzin nauki, które przedstawią swoje pasje związane z wieloma dziedzinami nauki. Będą to:
- Dr Anna Fogtman, członkini Zespołu Medycyny Kosmicznej w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), gdzie kieruje operacjami ochrony radiologicznej w Europejskim Centrum Astronautów ESA.
- Dr Aleksandra Hamanowicz, astrofizyczka pracującą w Space Telescope Science Institute w Baltimore, instytucji odpowiedzialnej za misje kosmicznych teleskopów. Na co dzień zarządza procesem wyboru projektów obserwacyjnych dla Teleskopów Jamesa Webba i Hubble’a.
- Agata Szkodzińska, studentka V roku astronomii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i zarazem pracownica Planetarium – Śląskiego Parku Nauki.
- Dr Anna Łosiak, geolożka planetarna pracująca w Instytucie Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się badaniem małych kraterów uderzeniowych na Ziemi oraz procesów kształtujących powierzchnię Marsa.
- Wiktoria Dziaduła – architektka, prezeska Extremo Technologies, analogowa astronautka, doktorantka na Politechnice Śląskiej, gdzie prowadzi badania z zakresu architektury kosmicznej.
Sobota,
9 marca. Godz. 13.30 – 18.00. Lokalizacja:
Planetarium – Śląski Park Nauki, Sala Idei). Brak zapisów, sala
zmieści 120 osób. Wydarzenie przeznaczone dla słuchaczy powyżej
15. roku życia.
Co słychać w kosmosie? Spotkanie z dr. Sławoszem Uznańskim – astronautą projektowym Europejskiej Agencji Kosmicznej
Dr Sławosz Uznański to polski astronauta przygotowujący się obecnie do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak zostać astronautą, jak wygląda przygotowanie do lotu w kosmos, dlaczego eksploracja kosmosu jest tak ważna dla ludzkości, a także co Sławosz Uznański zamierza robić w kosmosie, w tym jakiej muzyki będzie tam słuchał.
Sobota
(9 marca), godz. 19.00 – 20.30. Lokalizacja: (NOSPR, plac Wojciecha
Kilara 1 w Katowicach, Sala Kameralna). Obowiązują
zapisy (formularz zgłoszeniowy ukaże się wkrótce). Limit miejsc
wynosi 150.
Kosmiczny trening z astronautą Sławoszem Uznańskim
Dr Sławosz Uznański, astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej poprowadzi rozgrzewkę i trening, demonstrując, jakie wymagania sprawnościowe muszą spełnić astronauci.
Niedziela, 10 marca, godz. 9.00 – 10.15. Lokalizacja: Stadion AWF w Katowicach, ul. Tadeusza Kościuszki 84). Obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. Limit uczestników wynosi 50 osób.