Równo tydzień przed pokazem spektaklu "Mianujom mie Hanka" w Teatrze Telewizji TVP, w Teatrze Korez odbyło się przedpremierowe wyświetlenie nagranego na początku grudnia na macierzystej scenie "Hanki" spektaklu telewizyjnego.
Telewizyjna "Hanka" przed premierą w Teatrze Korez
Możemy zaręczyć, że monodram o życiu tytułowej Hanki, w których odbijają się losy wielu innych śląskich kobiet i śląskich rodzin, z ekranu przemawia równie silnie jak ze sceny. Dodatkowo zbliżenia na twarz, ręce Grażyny Bułki, grającej Hankę, czy na inne przedmioty jak kubek czy szpulka nici albo igła albo okulary, skupiają uwagę na detalu, który nie zawsze da się zauważyć w sali teatralnej. Grażyna Bułka wypełnia sobą cały ekran. Wydaje się, jakbyśmy słuchali zwierzeń omy (albo starki), siedząc u niej w kuchni przy bonkawie.
W czasie pokazu przedpremierowego nie zabrakło wzruszeń. Sama Grażyna Bułka, mimo że grała Hankę dziesiątki razy, miała łzy w oczach po zakończeniu projekcji. Mówiła, że Hanka ciągle wzrusza. W sali był obecny też Alojzy Lysko, autor tekstu "Mianujom mie Hanka", który zaapelował o postawienie w Strefie Kultury, przy familoku, w którym, przy ówczesnej kopalni "Ferdynand", pomnika Matki Górnośląskiej.
Spektakl wyreżyserował Adrian Grad. Nagranie zrealizował katowicki ośrodek TVP.
Premiera w Teatrze Telewizji już 27 stycznia 2025 r.
"Mianujom mie Hanka" zostanie zaprezentowany na ogólnopolskiej antenie TVP w poniedziałek 27 stycznia o godz. 20.30 (TVP1). To będzie pierwszy w historii spektakl Teatru Telewizji grany w języku śląskim (ale z polskimi napisami). Tego dnia przypada bolesna 80. rocznica zbrodni żołnierzy Armii Czerwonej na ludności Miechowic (dziś Bytom) i Przyszowic. W tych dwóch miejscowościach 27 stycznia 1945 r. zostało zamordowanych w sumie 449 osób. Pomysłodawcą zaprezentowania "Hanki" w Teatrze Telewizji był europoseł Łukasz Kohut.
Spektakl "Mianujom mie Hanka" na podstawie prozy Alojzego Lysko, wyreżyserowany przez Mirosława Neinerta, z Grażyną Bułką w roli Hanki, jest od wielu laty grany na scenie katowickiego Teatru Korez. Ostatnimi czasy wyszedł też "w Śląsk", do innych miejscowości, był też grany w plenerze, na osiedlu Nikiszowiec.
Sztuka opowiada historię śląskich kobiet na tle przemian politycznych i społecznych XX wieku. Tytułowa Hanka w poruszający, choć prosty sposób, siedząc na krześle i cerując swój paradny pogrzebowy kaftan, opowiada o losach Górnoślązaczek i Górnoślązaków, rzuconych - chcąc nie chcąc - w wiry historii.
Tekst Alojzego Lyski poraża i oczyszcza. Jest prosty, szlachetny i prawdziwy. Mówi o śląskich losach, w których odnajdujemy echa rodzinnych opowieści. Znakomita Grażyna Bułka przekracza granicę aktorskiej kreacji. Za sprawą jej talentu i znakomitego tekstu znów siedzimy przy kuchennym stole i słuchamy mamy, babci lub ciotki, przełykając łzy. A w tle Śląsk. Ziemia przeklęta i święta.
Spektakl na żywo można obejrzeć w Teatrze Korez np. 9 lutego lub 17 lutego.
Może Cię zainteresować: