Uchodźcy z Ukrainy zatrzymają depopulację Metropolii? "Miasta wrócą do stanu ludności sprzed 10-15 lat"

Szacuje się, że do miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii trafiło od 100 do 200 tys. uchodźców z Ukrainy. - Być może część z tych osób zostanie z nami na stałe. W sytuacji miast, ciągłej depopulacji, to może okazać się naprawdę dobre - powiedział Kazimierz Karolczak na antenie Radia Piekary.

GZM
Kazimierz Karolczak

Ilu uchodźców z Ukrainy przebywa na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii?

- Szczegółowych danych nie posiada nikt. Dużo osób trafiło do rodzin, które często same odbierały je z granicy. Dużo osób trafiło do samorządów, gdzie otrzymały pomoc. Szacunki są od 100 do 200 tys. osób - powiedział przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak w poniedziałek, 28 marca, podczas Rozmowy Dnia w Radiu Piekary.

To liczby oparte o dane związane z logowaniami numerów telefonów. - Dużo więcej będziemy wiedzieć, kiedy zakończy się akcja nadawania numerów PESEL - dodał.

Oczywiście liczba uchodźców cały czas się zmienia. Jedni przyjeżdżają, a drudzy wyjeżdżają. Nie wiadomo, jak rozłoży się to w dłuższej perspektywie.

- Być może część z tych osób zostanie z nami na stałe. W sytuacji miast, ciągłej depopulacji, to może okazać się naprawdę dobre (…) Okaże się, że miasta wrócą do stanu ludności sprzed 10-15 lat - ocenił Kazimierz Karolczak na antenie Radia Piekary.

10 milionów złotych z Metropolii dla samorządów

Metropolia GZM skupia się na doraźnej pomocy samorządom, które są zaangażowane w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

- W budżecie zarezerwowaliśmy na ten cel 10 milionów złotych. W pierwszej kolejności wydamy 6 milionów, a później będziemy obserwować, w jaki sposób rozdzielić resztę (…) To pierwsza namacalna gotówka, która trafi do budżetów - już i tka nadwyrężonych - samorządów. Czekamy na pomoc systemową i mamy nadzieję, że taka się pojawi - przyznał Kazimierz Karolczak.

Według przewodniczącego Metropolii najwięcej pieniędzy pochłonie przygotowanie bazy lokalowej dla uchodźców.

Na największe wsparcie mogą liczyć: Katowice (1,4 mln złotych), Gliwice (742 tys. złotych), Sosnowiec (633 tys. złotych), Tychy (465 tys. złotych) oraz Zabrze (378 tys. złotych).

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon