Uczelnie wspólnie z Metropolią chcą zatrzymać młodzież w regionie

Do końca lutego uczelnie z obszaru Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mogą składać wnioski o dofinansowanie z Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki. Na taką pomoc mogą liczyć projekty realizowane w ramach pięciu obszarów tematycznych: światowej klasy naukowcy w Metropolii, wsparcie badań, nowatorskie metody kształcenia, konkursy i wydarzenia naukowe oraz studiuj w Metropolii.

pixabay.com
Studenci

Trwający obecnie nabór wniosków o dofinansowanie jest pierwszym z zaplanowanych w 2023 roku. Kolejne mają zostać przeprowadzone w kwietniu, czerwcu i wrześniu, choć Metropolia zastrzega, że nabory będą ogłaszane w zależności od dostępnych finansów. Cały budżet Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki wynosi w tym roku 2 mln zł.

W projektach udział wzięli przedstawiciele najlepszych uczelni świata

– Fundusz to narzędzie finansowe, poprzez które wspieramy projekty naszych uczelni, aby zwiększać ich atrakcyjność naukową i edukacyjną. Chcemy w ten sposób zachęcać młodych mieszkańców do związania swojej przyszłości zawodowej z naszymi miastami i gminami – mówi Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu GZM. Jak wylicza, do tej pory w ramach funduszu uczelnie z terenu Metropolii zrealizowały 24 projekty na łączną kwotę ponad 1,8 mln zł.

- Były to aktywności dydaktyczne i badawcze, które poprowadzili przedstawiciele najlepszych uczelni świata. Obecnie jesteśmy na etapie podpisywania umów o dofinansowanie dla 15 kolejnych projektów. Zostały one wybrane do dofinansowania w wyniku naboru przeprowadzonego we wrześniu 2022 roku. Wtedy to po raz pierwszy przyjmowaliśmy wnioski w ramach nowych obszarów tematycznych, a większość z nich została zaplanowana do realizacji w tym roku – dodaje Borczyk.

Uczniowie szkół średnich na celowniku uczeni wyższych

Nowe projekty, które będą realizowane w najbliższych miesiącach, dotyczą m.in. organizacji aktywności naukowych, skierowanych do uczniów szkół średnich z Metropolii w celu zachęcenia ich do podejmowania dalszej nauki w tutejszych ośrodkach akademickich. To ważna sprawa, gdyż – jak przyznają sami przedstawiciele uczelni – odpływ młodych ludzi z regionu, którzy wybierając studia w innych ośrodkach akademickich Polski i najczęściej już tam zostają na stałe stanowi ogromną bolączkę miast Metropolii.

- Nasze uczelnie, np. UŚ to uczelnie regionalne w pozytywnym tego słowa rozumieniu. My mamy studentów stąd i mamy szanse, by ich przyciągnąć. Musimy tylko tak kształtować ofertę edukacyjna, by oni chcieli tu być i z tym regionem wiązali swoją przyszłość – podkreślała dr Agata Zygmunt – Ziemianek podczas zorganizowanej przez redakcję SlaZag.pl debaty na temat przyszłości Metropolii.

Kolejne z zaplanowanych na najbliższe miesiące projekty dotyczą udziału studentów i kół naukowych w krajowych i międzynarodowych wydarzeniach naukowych, nowatorskich metod kształcenia, a także wspólnych przedsięwzięć badawczych, edukacyjnych i naukowych z przedstawicielami najlepszych ośrodków akademickich na świecie.


Cieszymy się, że przeczytałeś nasz tekst do końca. Mamy nadzieję, że Ci się spodobał. Przygotowanie takich materiałów wymaga mnóstwo pracy i czasu od autorów. Chcemy, żeby zawsze były dostępne dla Was za darmo, jednak aby mogło tak pozostać, potrzebujemy Twojego wsparcia. Zostań patronem Ślązaga na Patronite.pl i dołóż swoją cegiełkę do rozwoju dobrego dziennikarstwa w regionie.

Katowice

Może Cię zainteresować:

Metropolia musi poprawić planowanie przestrzenne, ofertę edukacyjną i wizerunek

Autor: Michał Wroński

13/12/2022

Prof. Tomasz Pietrzykowski

Może Cię zainteresować:

Prof. Pietrzykowski: Nasz ostry kryzys demograficzny dowodzi, że prawdziwe życie rodzi się i toczy gdzie indziej

Autor: Marcin Zasada

07/11/2022

Katowice

Może Cię zainteresować:

Kurczymy się, a najbardziej Zabrze. Katowice poza dziesiątką największych polskich miast. Wyniki spisu powszechnego

Autor: Katarzyna Pachelska

20/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon