Uczniowie wybrali szkoły przyjazne LGBTQ+. "System musi dogonić zmianę, którą jest młodzież"

Uczniowie wybrali szkoły przyjazne LGBTQ+ w województwie śląskim. Na pierwszym miejscu znalazło się III Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu. - W interesie szkół leży, aby zadbać o różnorodność, akceptację i tolerancję. Bo w miejscu otwartym, gdzie młodzi ludzie mogą być sobą, gdzie czują się dobrze i bezpiecznie, tam też uczą się lepiej. System musi dogonić zmianę, którą jest młodzież - mówi Dominik Kuc, inicjator Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.

Patryk Osadnik
Prezentacja Mapy Równości województwa śląskiego

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w Polsce powstaje od 2018 roku. Początkowo dotyczył on tylko Warszawy, ale z czasem zyskał zasięg ogólnokrajowy. Jego celem jest wskazanie miejsc, gdzie młode osoby LGBTQ+ mogą czuć się dobrze i bezpiecznie. Inicjatywa zyskała patronat Komisji Europejskiej, a organizatorzy mają nadzieję, że w przyszłości rozwinie się we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

We wtorek, 16 maja 2023 roku, po raz pierwszy w historii Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ poznaliśmy Mapę Równości dla województwa śląskiego. Wcześniej szkoły z całej Polski brały udział w ewaluacji, ale nie tworzono specjalnych rankingów dla poszczególnych regionów.

- W interesie szkół leży, aby zadbać o różnorodność, akceptację i tolerancję. Bo w miejscu otwartym, gdzie młodzi ludzie mogą być sobą, gdzie czują się dobrze i bezpiecznie, tam też uczą się lepiej. W tym roku na pytanie o najważniejsze kryterium wyboru szkoły średniej 25 proc. badanych wskazało zarówno wyniki nauczania, jak i otwartą atmosferę, możliwość zadbania o zdrowie psychiczne i bycia sobą. To pokazuje, że młodzi ludzie są coraz bardziej świadomi tego, jak dbać o różnorodność i akceptację w edukacji. To pokazuje też, że system musi dogonić zmianę, którą jest młodzież - wyjaśnia Dominik Kuc, inicjator Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.

Placówki oceniano na podstawie ankiet, które wypełniali uczniowie. Warunkiem znalezienia się na Mapie Równości było otrzymanie przynajmniej 20 głosów. W województwie śląskim oddano ich ponad 1200.

- Kierowaliśmy do uczniów głównie pytania związane ze zdrowiem psychicznym, np. czy mogą w danej szkole liczyć na wsparcie psychologa, czy czują się bezpiecznie, jak nauczyciele reagują na obecność par jednopłciowych na studniówkach itp. - wymienia Marcel Długoszewski, koordynator Mapy Równości w województwie śląskim.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w województwie śląskim 2023:

  1. III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu,
  2. III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach,
  3. I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich w Rybniku,
  4. Niepubliczne LO Cogito w Żywcu,
  5. II LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Będzinie,
  6. II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie,
  7. V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej,
  8. II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach,
  9. IV LO im. Generała Stanisława Maczka w Katowicach,
  10. Uniwersyteckie I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.
Bieg po Nowe Życie

Może Cię zainteresować:

Transplantacja daje nowe życie. "Wróciłam do biegania, a także do pracy. Wreszcie mogłam wyjechać w góry"

Autor: Patryk Osadnik

16/05/2023

Byt szyb krystyna

Może Cię zainteresować:

Zastanawialiście się kiedyś, ile Śląska to zdegradowane tereny pogórnicze? Już nie musicie. Można sprawdzić

Autor: Michał Wroński

20/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon