O Schaffgotschach w górnośląskiej historii często wspomina się w kontekście Karola Goduli, a ściślej mówiąc spadkobierczyni jego majątku – Joanny Gryzik, która w 1858 r. poślubiła Hansa Ulricha Schaffgotscha i finalnie przeszła do potomności jako Joanna Schaffgotsch. To stanowczo zbyt ograniczona optyka. Schaffgotschowie przez całe stulecia związani byli ze Śląskiem, choć ich przedstawiciele żyli i działali również na terenach Polski, Czech, Niemiec, a niektórzy wyemigrowali nawet do Nowego Świata.
„Schaffgotschowie. Dzieje wielkiego rodu z Europy Środkowej”
- Działali na polach kultury, sztuki, gospodarki i polityki. Ich biogramy można znaleźć w słownikach niemieckich, austriackich i czeskich, a od niedawna także w polskich - podkreśla w wydanej kilka tygodni temu monografii Schaffgotschów Arkadiusz Kuzio-Podrucki, historyk, publicysta, badacz dziejów rodów śląskiej arystokracji i szlachty, a przy tym pracownik Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Pierwszy nakład książki rozszedł się w ciągu niespełna tygodnia od premiery, ale już kilka dni temu Biblioteka Śląska informowała o szykowanym dodruku.
I właśnie w Bibliotece Śląskiej odbędzie się w czwartek (21 marca) o godz. 18 spotkanie z Arkadiuszem Kuzio-Podruckim promujące książkę „Schaffgotschowie. Dzieje wielkiego rodu z Europy Środkowej”. Poprowadzi je prof. Ryszard Kaczmarek, historyk z Uniwersytetu Śląskiego i zarazem zastępca dyrektora Biblioteki Śląskiej ds. IBR BŚ. Wstęp wolny
Kto nie zdąży w czwartek do Biblioteki Śląskiej, ten będzie miał szansę zobaczyć to spotkanie online, w serwisie YouTube, na kanale Biblioteki Śląskiej, a kolejna okazja do bezpośredniego spotkania z Arkadiuszem Kuzio-Podruckim będzie już w najbliższą niedzielę (24 marca) o godz. 17.15 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim (pow. tarnogórski). Organizatorzy proszą zainteresowanych o rezerwację.