Nad Polskę wkroczy lada chwila od południowego zachodu niż genueński, niosący ze sobą możliwość długotrwałych i intensywnych opadów oraz silnego wiatru. Ulewny deszcz już daje się we znaki w woj. dolnośląskim i opolskim, ma się też pojawić w województwie śląskim.
W piątek 13 września odbyła się wideokonferencja ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka i wiceministra Wiesława Leśniakiewicza z przedstawicielami Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Państwowej Straży Pożarnej, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB oraz wojewodami. W naradzie dotyczącej prognozowanych intensywnych opadów deszczu wziął udział wojewoda śląski Marek Wójcik.
Podczas spotkania omówiono bieżącą sytuację meteorologiczną oraz przygotowanie odpowiednich działań prewencyjnych i interwencyjnych. Służby na bieżąco monitorują sytuację.
– Otrzymaliśmy informację z IMGW oraz RCB na temat dużego zagrożenia rekordowymi opadami deszczu w ciągu najbliższych dni. Poprosiłem Wiceministra Wiesława Leśniakiewicza o podjęcie działań. Dzisiejsza odprawa służy temu, by przygotować siły i środki. Trudno przewidzieć, do jakiego stopnia zapowiedzi się potwierdzą, natomiast alert jest jak najbardziej wskazany. Wszystkie niezbędne kroki powinny być podjęte – podkreślił szef MSWiA.
Tego samego dnia zorganizowano briefing prasowy w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w którym uczestniczyli wojewoda śląski Marek Wójcik, komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach st. bryg. Wojciech Kruczek oraz Jan Grygier, zastępca dyrektora Wód Polskich w Gliwicach ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.
- Do wszystkich sytuacji, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców, podchodzimy z dużą powagą - mówił wojewoda śląski Marek Wójcik. - Na szczęście informacje dotyczące prognoz pogody, które do nas napływają, są lepsze niż 1-2 dni temu. Przygotowujemy służby w województwie na sytuację, w której dojdzie do ponadnormatywnych upadów deszczu. Podjęliśmy decyzję o tym, żeby zwiększyć obsadę zarówno numeru 112, jak i Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Sprawdziliśmy stan magazynów powodziowych. Służby, zarówno Państwa Straż Pożarna, jak i policja są w gotowości, mają zwiększone stany etatowe. Z ofertą pomocy zwróciło się do nas wojsko, zarówno jednostki operacyjne, jak i WOT, deklarując około 500 żołnierzy, którzy będą mogli wspomagać służby w walce z usuwaniem ewentualnych skutków nawalnych opadów deszczu - poinformował Marek Wójcik.
Z kolei komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach st. bryg. Wojciech Kruczek poinformował, że straż monitoruje zmieniającą się sytuację. Na służbie dzisiaj jest 625 funkcjonariuszy straży pożarnej, z których 90 osób to są funkcjonariusze, którzy realizują zadania na stanach skierowania. - Są to funkcjonariusze gotowi do wyjazdu w każdej chwili. Do tego mamy do dyspozycji funkcjonariuszy ochotniczych straży pożarnych. Jeśli chodzi o stan sprzętowy, zarządziliśmy przegląd wszystkich zestawów pompowych, łodzi, pontonów i innych przydatnych w tego typu rodzaju zagrożeń sprzętów. Tak, by każdy był w każdej chwili gotowy do użycia. Oczywiście współpracujemy z wszystkimi innymi służbami. Jesteśmy w ciągłym kontakcie z panem wojewodą. Uczestniczymy w wszystkich spotkaniach, w którym na bieżąco weryfikujemy zmieniającą się pogodę, bo na szczęście prognozy stają się do nas optymistyczne.
Prognoza pogody IMGW
13.09.2024 19:30 - 19:30 14.09.2024 (Piątek/Sobota)
W nocy zachmurzenie duże i całkowite, na wschodzie kraju większe przejaśnienia. Opady deszczu, na południu i zachodzie okresami o natężeniu silnym, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i zachodzie Małopolski przejściowo nawalnym! Na południowym wschodzie burze. Największe sumy opadów prognozowane są w województwie dolnośląskim do 90 mm, opolskim do 90 mm, śląskim 60 mm, małopolskim do 70 mm, podkarpackim do 35 mm, lubuskim do 20 mm, na południu wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i lubelskiego do 15 mm. Temperatura minimalna od 9°C w kotlinach sudeckich, około 12°C w centrum, do 16°C na Podlasiu i Mazurach. Wiatr umiarkowany, na zachodzie okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 70 km/h, północny, na wschodzie kraju słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 140 km/h.
W dzień zachmurzenie duże i całkowite, na północnym wschodzie większe przejaśnienia. Opady deszczu, na południu kraju okresami o natężeniu silnym, na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Śląsku i w Małopolsce przejściowo nawalnym! Na południowym wschodzie kraju miejscami burze. Największe sumy opadów prognozowane są w na Dolnym Śląsku a zwłaszcza w Sudetach do 70 mm, w województwie opolskim również do 70 mm, w śląskim i małopolskim do 90 mm, w łódzkim do 50 mm, a w podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim do 40 mm. Temperatura maksymalna od 12°C w kotlinach sudeckich, około 18°C w centrum, do 25°C na Podlasiu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, na Opolszczyźnie i południu Wielkopolski do 80 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 85 km/h, północny, na wschodzie kraju północno-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 140 km/h. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.
14.09.2024 19:30 - 19:30 15.09.2024 (Sobota/Niedziela)
W nocy zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu, na południu kraju okresami o natężeniu silnym, a w Kotlinie Kłodzkiej, na Opolszczyźnie, Śląsku i w Małopolsce przejściowo nawalnym! Na wschodzie kraju miejscami burze. Największe sumy opadów prognozowane są w województwie dolnośląskim, opolskim do 80 mm, śląskim i małopolskim do 100 mm, podkarpackim do 40 mm, w świętokrzyskim i łódzkim i na południu mazowieckiego do 35 mm, lubelskim do 20 mm. Wysoko w górach śnieg z deszczem i śnieg. Temperatura minimalna od 11°C do 16°C, w kotlinach górskich 7°C, 9°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, na południowym zachodzie w porywach do 80 km/h, na wybrzeżu do 60 km/h, z kierunków północnych. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 130 km/h. Podczas burz porywy wiatru do 65 km/h.
W dzień zachmurzenie duże i całkowite, na północnym wschodzie większe przejaśnienia. Opady deszczu, na południu kraju okresami o natężeniu silnym, na Dolnym Śląsku przejściowo nawalnym! Na południowym wschodzie kraju miejscami burze. Największe sumy opadów prognozowane są w na Dolnym Śląsku a zwłaszcza w Sudetach do 70 mm, w województwie opolskim do 30 mm, w śląskim i małopolskim podkarpackim, świętokrzyskim i łódzkim do 20 mm. W szczytowych partiach Tatr opady śniegu przechodzące w śnieg z deszczem. Temperatura maksymalna od 12°C w kotlinach sudeckich, około 20°C w centrum, do 23°C na Podlasiu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, na Opolszczyźnie i południu Wielkopolski do 80 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 85 km/h, północny, na wschodzie kraju z kierunków wschodnich. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 100 km/h. Podczas burz porywy wiatru do 65 km/h.
Może Cię zainteresować: