Ulewy nad woj. śląskim. Wojewoda Marek Wójcik: Jesteśmy dobrze przygotowani, a prognozy są bardziej optymistyczne niż wcześniej

Podczas briefingu prasowego wojewody śląskiego Marka Wójcika w piątek 13 września na temat działań służb związanych ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu, zarówno wojewoda, jak i komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach uspokajali, że służby są gotowe do walki ze spodziewanymi skutkami niżu genueńskiego, jaki wkroczył nad południową Polskę.

Wojewoda briefing

Nad Polskę wkroczy lada chwila od południowego zachodu niż genueński, niosący ze sobą możliwość długotrwałych i intensywnych opadów oraz silnego wiatru. Ulewny deszcz już daje się we znaki w woj. dolnośląskim i opolskim, ma się też pojawić w województwie śląskim.

W piątek 13 września odbyła się wideokonferencja ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka i wiceministra Wiesława Leśniakiewicza z przedstawicielami Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Państwowej Straży Pożarnej, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB oraz wojewodami. W naradzie dotyczącej prognozowanych intensywnych opadów deszczu wziął udział wojewoda śląski Marek Wójcik.

Podczas spotkania omówiono bieżącą sytuację meteorologiczną oraz przygotowanie odpowiednich działań prewencyjnych i interwencyjnych. Służby na bieżąco monitorują sytuację.


– Otrzymaliśmy informację z IMGW oraz RCB na temat dużego zagrożenia rekordowymi opadami deszczu w ciągu najbliższych dni. Poprosiłem Wiceministra Wiesława Leśniakiewicza o podjęcie działań. Dzisiejsza odprawa służy temu, by przygotować siły i środki. Trudno przewidzieć, do jakiego stopnia zapowiedzi się potwierdzą, natomiast alert jest jak najbardziej wskazany. Wszystkie niezbędne kroki powinny być podjęte – podkreślił szef MSWiA.

Tego samego dnia zorganizowano briefing prasowy w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w którym uczestniczyli wojewoda śląski Marek Wójcik, komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach st. bryg. Wojciech Kruczek oraz Jan Grygier, zastępca dyrektora Wód Polskich w Gliwicach ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.

- Do wszystkich sytuacji, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców, podchodzimy z dużą powagą - mówił wojewoda śląski Marek Wójcik. - Na szczęście informacje dotyczące prognoz pogody, które do nas napływają, są lepsze niż 1-2 dni temu. Przygotowujemy służby w województwie na sytuację, w której dojdzie do ponadnormatywnych upadów deszczu. Podjęliśmy decyzję o tym, żeby zwiększyć obsadę zarówno numeru 112, jak i Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Sprawdziliśmy stan magazynów powodziowych. Służby, zarówno Państwa Straż Pożarna, jak i policja są w gotowości, mają zwiększone stany etatowe. Z ofertą pomocy zwróciło się do nas wojsko, zarówno jednostki operacyjne, jak i WOT, deklarując około 500 żołnierzy, którzy będą mogli wspomagać służby w walce z usuwaniem ewentualnych skutków nawalnych opadów deszczu - poinformował Marek Wójcik.

Z kolei komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach st. bryg. Wojciech Kruczek poinformował, że straż monitoruje zmieniającą się sytuację. Na służbie dzisiaj jest 625 funkcjonariuszy straży pożarnej, z których 90 osób to są funkcjonariusze, którzy realizują zadania na stanach skierowania. - Są to funkcjonariusze gotowi do wyjazdu w każdej chwili. Do tego mamy do dyspozycji funkcjonariuszy ochotniczych straży pożarnych. Jeśli chodzi o stan sprzętowy, zarządziliśmy przegląd wszystkich zestawów pompowych, łodzi, pontonów i innych przydatnych w tego typu rodzaju zagrożeń sprzętów. Tak, by każdy był w każdej chwili gotowy do użycia. Oczywiście współpracujemy z wszystkimi innymi służbami. Jesteśmy w ciągłym kontakcie z panem wojewodą. Uczestniczymy w wszystkich spotkaniach, w którym na bieżąco weryfikujemy zmieniającą się pogodę, bo na szczęście prognozy stają się do nas optymistyczne.

Prognoza pogody IMGW

13.09.2024 19:30 - 19:30 14.09.2024 (Piątek/Sobota)

W nocy zachmurzenie duże i całkowite, na wschodzie kraju większe przejaśnienia. Opady deszczu, na południu i zachodzie okresami o natężeniu silnym, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i zachodzie Małopolski przejściowo nawalnym! Na południowym wschodzie burze. Największe sumy opadów prognozowane są w województwie dolnośląskim do 90 mm, opolskim do 90 mm, śląskim 60 mm, małopolskim do 70 mm, podkarpackim do 35 mm, lubuskim do 20 mm, na południu wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i lubelskiego do 15 mm. Temperatura minimalna od 9°C w kotlinach sudeckich, około 12°C w centrum, do 16°C na Podlasiu i Mazurach. Wiatr umiarkowany, na zachodzie okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 70 km/h, północny, na wschodzie kraju słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 140 km/h.

W dzień zachmurzenie duże i całkowite, na północnym wschodzie większe przejaśnienia. Opady deszczu, na południu kraju okresami o natężeniu silnym, na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Śląsku i w Małopolsce przejściowo nawalnym! Na południowym wschodzie kraju miejscami burze. Największe sumy opadów prognozowane są w na Dolnym Śląsku a zwłaszcza w Sudetach do 70 mm, w województwie opolskim również do 70 mm, w śląskim i małopolskim do 90 mm, w łódzkim do 50 mm, a w podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim do 40 mm. Temperatura maksymalna od 12°C w kotlinach sudeckich, około 18°C w centrum, do 25°C na Podlasiu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, na Opolszczyźnie i południu Wielkopolski do 80 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 85 km/h, północny, na wschodzie kraju północno-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 140 km/h. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.

14.09.2024 19:30 - 19:30 15.09.2024 (Sobota/Niedziela)

W nocy zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu, na południu kraju okresami o natężeniu silnym, a w Kotlinie Kłodzkiej, na Opolszczyźnie, Śląsku i w Małopolsce przejściowo nawalnym! Na wschodzie kraju miejscami burze. Największe sumy opadów prognozowane są w województwie dolnośląskim, opolskim do 80 mm, śląskim i małopolskim do 100 mm, podkarpackim do 40 mm, w świętokrzyskim i łódzkim i na południu mazowieckiego do 35 mm, lubelskim do 20 mm. Wysoko w górach śnieg z deszczem i śnieg. Temperatura minimalna od 11°C do 16°C, w kotlinach górskich 7°C, 9°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, na południowym zachodzie w porywach do 80 km/h, na wybrzeżu do 60 km/h, z kierunków północnych. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 130 km/h. Podczas burz porywy wiatru do 65 km/h.

W dzień zachmurzenie duże i całkowite, na północnym wschodzie większe przejaśnienia. Opady deszczu, na południu kraju okresami o natężeniu silnym, na Dolnym Śląsku przejściowo nawalnym! Na południowym wschodzie kraju miejscami burze. Największe sumy opadów prognozowane są w na Dolnym Śląsku a zwłaszcza w Sudetach do 70 mm, w województwie opolskim do 30 mm, w śląskim i małopolskim podkarpackim, świętokrzyskim i łódzkim do 20 mm. W szczytowych partiach Tatr opady śniegu przechodzące w śnieg z deszczem. Temperatura maksymalna od 12°C w kotlinach sudeckich, około 20°C w centrum, do 23°C na Podlasiu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, na Opolszczyźnie i południu Wielkopolski do 80 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 85 km/h, północny, na wschodzie kraju z kierunków wschodnich. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 100 km/h. Podczas burz porywy wiatru do 65 km/h.

Powiatowe Centrum Zarzadzania Kryzysowego tarnowskie gory

Może Cię zainteresować:

Wnioski po zebraniu. "Tarnowskie Góry nie są zagrożone powodzią, ale jesteśmy w gotowości"

Autor: Urszula Gołkowska

13/09/2024

Powódź w Raciborzu

Może Cię zainteresować:

Powódź tysiąclecia. 27 lat temu Śląsk znalazł się pod wodą. Tego nie zobaczycie w serialu „Wielka woda"

Autor: Tomasz Borówka

12/09/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon