Msza żałobna ku czci zmarłego 19 marca prof. Mariana Zembali, odbyła się 26 marca 2022 r. w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Uroczystości miały charakter państwowy.
Msza pogrzebowa prof. Zembali w Katowicach
Nabożeństwo poprowadził arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Kazanie wygłosił biskup gliwicki Jan Kopiec.
Przeczytaj wspomnienie o prof. Zembali: "Tym Samarytaninem inspirował nas, popędzał, rozkazywał działać". Marek Twaróg wspomina Prof. Mariana Zembalę
Obok urny z prochami profesora położono Order Orła Białego, najwyższe i zarazem najstarsze odznaczenie państwowe Rzeczpospolitej Polskiej. Nadawane za wybitne zasługi cywilne i wojskowe. O pośmiertnym przyznaniu Orderu profesorowi Zembali zdecydował prezydent Andrzej Duda. W czasie mszy pogrzebowej w archikatedrze odczytano list prezydenta Dudy.
Prezydent napisał w nim m.in. "Nie sposób w paru zdaniach ująć, jak doniosłą rolę odegrała praca Profesora Zembali dla rozwoju medycyny w Polsce. Miarą tego jest, z jednej strony, wdzięczność tysięcy pacjentów i ich rodzin; z drugiej – wiele roczników studentów, których wykształcenie obejmowało już dorobek zabrzańskiego Centrum; a wreszcie także rzadki fakt, że trud lekarzy wszedł nawet do masowej wyobraźni, stając się tematem popularnego filmu. Wszystko to budzi głęboki szacunek i uznanie – i jestem przekonany, że zapisze się na trwałe w pamięci potomnych."
Podczas uroczystości pogrzebowych w Katowicach list odczytała – w imieniu prezydenta RP – szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych. Przekazała też na ręce najbliższej rodziny nadany pośmiertnie Order Orła Białego.
Z kolei Beata Białowąs, członek zarządu woj. śląskiego, odczytała list do rodziny i uczestników uroczystości - skierowany przez marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego, a w imieniu prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego - dyrektor Generalna w Kancelarii Premiera Anna Nałęcz.
W uroczystościach pogrzebowych w katowickiej katedrze, oprócz rodziny profesora, wzięły też udział osoby znane ze środowiska medycznego i politycznego, m.in. Jerzy Buzek, były premier RP i przewodniczący Parlamentu Europejskiego; Tomasz Grodzki, marszałek Senatu i lekarz; Adam Niedzielski, minister zdrowia; Jarosław Wieczorek, wojewoda Jarosław Wieczorek, Ewa Kopacz, była premier RP i lekarka; Marcin Krupa, prezydent Katowic; Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, prof. Andrzej Bochenek, kardiochirurg, współpracownik prof. Zembali; Władysław Kosiniak-Kamysz, lekarz, przewodniczący PSL.
Rodzina zamiast kwiatów prosiła o przekazanie datków dla dzieci z domu dziecka w Zabrzu.
Sam pogrzeb profesora miał charakter prywatny.
Prof. Zembala zmarł 19 marca w wieku 72 lat
Prof. Marian Zembala zmarł w swoim domu w Zbrosławicach. Był wybitnym lekarzem - kardiologiem i kardiochirurgiem. Brał udział w pierwszej udanej transplantacji serca w zespole Zbigniewa Religi. W 1993 roku objął kierownictwo w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Był wieloletnim kierownikiem Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej SUM Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu. Doctorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Przez chwilę (w 2015 roku) kierował Ministerstwem Zdrowia. Był posłem na Sejm VIII kadencji. W ostatnich latach, po udarze, poruszał się na wózku. Nie zrezygnował jednak z udziału w życiu publicznym.
CZYTAJ TEŻ:
- Profesor Marian Zembala nie żyje. Zmarł wybitny śląski lekarz, czołowy kardiochirurg
- Marian Zembala nie żyje. Michał Zembala opublikował wzruszający list do zmarłego ojca. "Żegnaj kapitanie. Żegnaj Profesorze"...
- Prokuratura ujawniła wyniki sekcji zwłok prof. Mariana Zembali. Jego ciało znaleziono w domowym basenie