Urzędniczka z Rudy Śląskiej, Agnieszka Piwoń, zdobyła główną nagrodę za opowiadanie dla dzieci w konkursie sieci Biedronka

Najlepsze opowiadanie dla dzieci napisała Agnieszka Piwoń, mieszkanka Rudy Śląskiej, na co dzień urzędniczka. Tak zadecydowało jury jubileuszowej, 10. edycji konkursu „Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Laureatka otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł.

Biedronka
Konkurs piorko agnieszka piwon

"Rodzice będą mieli przez nas problem, jak odmówić dzieciom psa!" – śmiali się jurorzy konkursu „Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”, wybierając zwycięskie opowiadanie w jubileuszowej 10. odsłonie zmagań. Bohaterami nagrodzonej pracy są mała dziewczynka i szczeniak ze schroniska, których losy splatają się.

Urzędniczka z Rudy Śląskiej laureatką konkursu literackiego Biedronki

Laureatką konkursu w tym roku została Agnieszka Piwoń, mieszkanka Rudy Śląskiej, która na co dzień pracuje w Urzędzie Miasta, gdzie zajmuje się pozyskiwaniem środków zewnętrznych na miejskie inwestycje. Prywatnie żona, mama 16-letniej córki Oli i szczęśliwa posiadaczka dwóch świnek morskich. Pasjonuje się podróżami i książkami. Kocha zwierzęta i naturę. Jej zgłoszenie konkursowe okazało się najlepsze spośród ponad 2300 prac nadesłanych na tegoroczną edycję konkursu „Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”.

- Od zawsze uwielbiam wymyślać przeróżne historie. Do tej pory dzieliłam się nimi jedynie z córką. Gdy Ola była jeszcze mała, słuchała ich z wypiekami na twarzy. Teraz postanowiłam podzielić się jedną z nich i od razu taki sukces! - mówi Agnieszka Piwoń, zwyciężczyni konkursu

Laureatka konkursu za swoje opowiadanie, otrzymała od organizatora konkursu, sieci Biedronka, nagrodę główną w wysokości 100 000 złotych w trakcie Targów Książki i Mediów VIVELO na PGE Narodowym. Wśród oklaskujących zwyciężczynię gości była również Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, która objęła konkurs „Piórko” swoim honorowym patronatem.

- Książki i czytanie dla mnie są bardzo ważne. Wnoszą w nasze życie wiele radości, czasem też smutek, ale to jest taki pozytywny smutek. Zatem ten konkurs, który wspiera czytelnictwo po prostu robi dobro. I ja ze swojej strony mogę zadeklarować, że dopóki będę Rzeczniczką Praw Dziecka, to będę ten konkurs wspierać - mówi Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka

Czym charakteryzuje się zwycięskie opowiadanie? Cytując jurora – Wiktora Zborowskiego: "Wybrana historia jest empatyczna, sympatyczna i dobrze napisana".

Mała dziewczynka i jej czarne szczęście

Historia, która wzbudziła w jury żywe emocje, opowiada o bardzo współczesnych problemach dzisiejszych rodzin. Zmiany pracy i środowiska, trudności w komunikacji dzieci i dorosłych przez wieczny brak czasu, problemy z akceptacją w grupie rówieśniczej, ale też krzywda zwierząt porzucanych w lesie i problem ich bezdomności. Autorka pokazuje również sposoby radzenia sobie z wyzwaniami współczesności, wagę rozmowy, uważności i empatii dla wszystkich żywych istot.

- Już od 10 lat sieć Biedronka promuje czytelnictwo w Polsce, organizując konkurs Piórko i dając szansę na literacki sukces debiutantom. I za każdym razem staramy się wybierać historię, którą nie tylko dobrze się czyta, ale która zostawia po sobie coś dobrego u młodych czytelników. Tegoroczna zwycięska opowieść mam wrażenie, że jest taka w dwójnasób - uważa Arkadiusz Mierzwa, członek Kapituły Nagrody, przedstawiciel sieci Biedronka

Czy podobne wrażenia będą mieli czytelnicy? Przekonać się o tym będzie można już 14 listopada 2024 r., gdy książka trafi do sprzedaży we wszystkich sklepach sieci Biedronka. Jednak zanim to się stanie, ilustratorzy nadeślą swoje propozycje zobrazowania tej opowieści. To oznacza start II etapu konkursu.

II etap konkursu - pora na ilustracje

Od 17 maja wszyscy debiutujący, pełnoletni ilustratorzy mogą zarejestrować się na stronie piorko.biedronka.pl, by wziąć udział w konkursie. Ich zadaniem jest przesłanie do 1 lipca propozycji graficznych, które oddadzą ducha zwycięskiej opowieści i staną się jej dopełnieniem w książce. Zgłoszone prace zostaną ocenione przez Kapitułę Nagrody w kategorii Ilustracje, składającą się z przedstawicieli świata sztuki, którzy od lat są związani z ilustracjami dla dzieci. Na zwycięzcę lub zwyciężczynię drugiego etapu czeka również 100 000 złotych od Biedronki. Ale to nie wszystko! Sukces w konkursie Biedronki otwiera drzwi twórcom do kariery, a organizator konkursu też o nich nie zapomina. Najlepszym dowodem jest to, że wizualizację II etapu tegorocznej edycji konkursu przygotowały laureatki poprzednich edycji: Julia Hanke (laureatka z 2019 roku) i Aleksandra Lipka (laureatka z 2023 roku).

KV_2_piorko.png

Najważniejsze daty konkursu:

  • II etap Konkursu trwa od dnia 17 maja 2024 r. do dnia 23 września 2024 r. Zgłoszenia przyjmowane są przez stronę piorko.biedronka.pl od dnia 17.05 do dnia 1.07 (godz. 23.59).
  • Ogłoszenie zwycięzcy II etapu – 23.09 podczas inauguracji Tygodnia Głośnego Czytania w Biedronce, prezentacja okładki.
  • 14.11 - Początek sprzedaży we wszystkich sklepach sieci Biedronka książki, która powstała jako efekt konkursu „Piórko 2024. Nagroda Biedronki za Książkę dla Dzieci”.

Konkurs Piórko jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów literackich w Polsce. Od 2015 roku zgłoszono do niego ponad 30 tysięcy prac w obu kategoriach. Dotychczas wydano dziewięć książek, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem czytelników. Laureaci otrzymali łącznie nagrody o wartości 1,8 mln zł od organizatora i fundatora – sieci Biedronka. Do tej pory książki wydane w ramach serii Piórko trafiły do ponad 560 000 polskich domów.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Anna cieplak pisarka

Może Cię zainteresować:

Anna Cieplak, autorka powieści „Ciało huty”: Jestem Zagłębiaczką, która w sercu nosi też Śląsk

Autor: Katarzyna Pachelska

25/08/2023

Powiedzmy ze piontek nowa powiesc szczepana twardocha

Może Cię zainteresować:

Powiedzmy, że Szczepan Twardoch wydaje nową książkę – „Powiedzmy, że Piontek” już 5 czerwca w księgarniach

Autor: Arkadiusz Szymczak

22/04/2024

Kolonia Robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej

Może Cię zainteresować:

Rudzki Ficinus: najstarsze osiedle robotnicze na Śląsku z... sycylijskim klimatem? Tylko morza nie ma. Ani cegły!

Autor: Grzegorz Lisiecki

12/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon