Światowe Forum Miejskie to kolejne wydarzenie pod szyldem ONZ, po Szczycie Klimatycznym z 2018 r., które odbędzie się w Katowicach. Konferencja organizowana przez UN-Habitat ma miejsce co dwa lata z udziałem ponad 20 tysięcy uczestników reprezentujących rządy, regiony, miasta, organizacje pozarządowe oraz instytucje finansowe. Tegoroczna, jedenasta już edycja Forum, trwać będzie od 26 do 30 czerwca. Obrady prowadzone będą w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Władze miasta przekonują, że przyznanie Katowicom organizacji tego wydarzenia to znakomita promocja, ale przede wszystkim docenienie przemiany, jaka zaszła w stolicy regionu i zarazem impuls do dalszych zmian.
Dla samych katowiczan oraz przyjeżdżających tu mieszkańców ościennych miast przygotowania do inauguracji Forum oznaczają jednak pewne utrudnienia. Pierwszym z nich będzie wyłączenie z użytkowania parkingów A, B i C w Strefie Kultury. Przypomnijmy, że w sumie znajduje się tam ponad 600, wciąż jeszcze bezpłatnych, miejsc postojowych. Parkingi pozostaną wyłączone z użytkowania aż do 29 lipca, gdyż po zakończeniu Światowego Forum Miejskiego rozpoczną się przygotowania do odbywającego się od 21 do 24 lipca w Strefie Kultury Festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice. Urzędnicy zachęcają osoby dojeżdżające samochodem do centrum Katowic, aby w tym czasie zostawiali swoje pojazdy w centrach przesiadkowych w Zawodziu i Brynowie, a do śródmieścia jechali komunikacją miejską.
Ograniczenie liczby miejsc parkingowych w centrum Katowic to jednak nie jedyne „skutki uboczne” zbliżającego się Forum. Zgodnie z przyjętą w ubiegłym roku ustawą „o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją XI sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w roku 2022” zarządca dróg, we współpracy ze związkiem metropolitalnym, może w uzasadnionych przypadkach zmienić organizację ruchu, uwzględniając prawdopodobieństwo większego natężenia ruchu drogowego związanego z wydarzeniem i zapewnienie jego bezpieczeństwa. Na przekazanie projektu tych zmian prezydentowi Katowic oraz specjalnemu zespołowi ds. organizacji Forum miał czas do końca kwietnia. I faktycznie, jak informuje nas Sandra Hajduk, rzeczniczka katowickiego ratusza, takowy projekt został złożony, ale…
- Przedstawione w nim rozwiązania nie są zaakceptowane przez policję. W związku z tym trwa uzupełnianie dokumentacji – wyjaśnia Sandra Hajduk. Innymi słowy, na szczegóły dotyczące tego jak i kiedy zmieni się organizacja ruchu w centrum Katowic przyjdzie nam jeszcze poczekać.
I
jeszcze jedno. Zgodnie
ze wspomnianą ustawą w okresie od 72 godzin przed rozpoczęciem
Światowego Forum Miejskiego do 48 godzin po jego zakończeniu na
terenie Katowice zakazane będzie uczestniczenie w zgromadzeniach
spontanicznych (tj.
takich,
które odbywają
się w związku „z zaistniałym nagłym i niemożliwym do
wcześniejszego przewidzenia wydarzeniem związanym ze sferą
publiczną, którego odbycie w innym terminie byłoby niecelowe lub
mało istotne z punktu widzenia debaty publiczne” – innymi
słowy manifestacji, których organizatorzy mieli zbyt mało czasu,
aby zastosować procedury jak przy zwykłym zgromadzeniu).
Naruszający ten zakaz będą podlegać karze aresztu albo karze
grzywny.