Użytkownicy Google Maps domagają się powrotu Jarosława Juszkiewicza. Czy nowy lektor wygenerowany przez AI ma psychopatyczne skłonności?

Podobnie jak w 2020 roku, polscy użytkownicy nawigacji Google Maps domagają się powrotu głosu katowiczanina Jarosława Juszkiewicza, który 22 października tego roku został wymieniony na AI. W sklepie Google Play mocno spadła ocena aplikacji nadawana przez użytkowników. Dodatkowo okazuje się, że wyrażane przez nich niepokoje na temat nowego głosu wygenerowanego przez sztuczną inteligencję nie są bezpodstawne.

Robert Zembrzycki
Jaroslaw Juszkiewicz google maps

Pochodzący z Katowic Jarosław Juszkiewicz był lektorem nawigacji Google Maps przez 15 lat. We wtorek 22 października jego głos został zastąpiony przez wygenerowany przez sztuczną inteligencję głos AI. Podobna sytuacja miała miejsce w 2020 roku. Wtedy Google szybko wycofało się z pomysłu po protestach użytkowników. Tym razem nic nie zapowiada zmiany decyzji, ale fani głosu Juszkiewicza i tak próbują wywrzeć presję na kalifornijskim przedsiębiorstwie informatycznym.

Ocena użytkowników leci łeb na szyję

Niezadowolenie użytkowników najlepiej widać, kiedy spojrzy się na ocenę aplikacji Google Maps w sklepie Google Play. "Mapy Googla" 4 listopada mają tylko 1,1 gwiazdki.

"Ostatnia aktualizacja, to wielka pomyłka", "Nowy sztuczny głos jest tragiczny", "nie da się przy tym głosie korzystać bez irytacji" - to tylko kilka z wielu negatywnych opinii pozostawionych przez użytkowników niezadowolonych z nowego głosu nawigacji.

Czy głos z AI może mieć skłonności psychopatyczne?

Korzystający z aplikacji często podkreślają, że głos Jarosława Juszkiewicza dodawał im otuchy podczas długich podróży samochodem, a nowy "sztuczny" głos jest dla nich wręcz niepokojący. Sytuację sprawdził Paweł Walczak, Trener, psychoterapeuta i wykładowca akademicki. W swoim poście na platformie LinkedIn podał wyniki oryginalnego eksperymentu. Poddał nowy głos Google Maps analizie, którą przeprowadził... inny syntezator, czyli ChatGPT.

- [...] poprosiłem zatem ChatGPT, żeby użył klasyfikacji ICD11 i DSM5 stosowanych do diagnozowania zaburzeń osobowości i rozpoznania, czy głos nawigacji Google ma jakieś zaburzenie - pisze Walczak - [...] nie wiem, czy zaskoczy Was fakt, że Chat GPT rozpoznał w nim wyraźny rys antyspołeczny (czyli psychopatyczny). Jako wyróżniki AI podaje cechy nowego głosu Google Maps: obojętność, ograniczona ekspresja emocjonalna, płaskie, surowe brzmienie głosu. A także brak empatii, ignorowanie preferencji użytkowników oraz brzmienie wskazujące na dystans do tworzenia jakichkolwiek relacji. - podsumowuje psychoterapeuta.

Okazuje się, że nowy głos aplikacji faktycznie może wzbudzać negatywne emocje wśród kierowców. Ekspert dodaje, że analiza psychologiczna dokonywana z użyciem AI jest zazwyczaj trafna.

- Jeśli zastanawiacie się, jaką wartość ma diagnoza zaburzeń osobowości dokonywana przez AI, to dodam, że już dzisiaj AI jest w stanie to robić lepiej niż najlepsi psychoterapeuci i diagności na świecie. Co więcej już dzisiaj powstają aplikacje, które z użyciem AI są w stanie realnie wesprzeć ludzi cierpiących np. na depresję - pisze Walczak

Dodaje, że jego zdaniem Google powinno posłuchać niezadowolonych użytkowników i wstrzymać się ze zmianą ludzkiego lektora na AI do momentu, kiedy sztuczna inteligencja stanie się lepsza w empatyzowaniu od człowieka, co może nastąpić już niedługo. Według eksperta to, z kim podróżujemy samochodem, jest naprawdę ważne, a Google nie powinno tego lekceważyć.

Jaroslaw Juszkiewicz google maps

Może Cię zainteresować:

Google zastąpiło głos z Katowic głosem AI. Jarosław Juszkiewicz nie jest już głosem Google Maps

Autor: Arkadiusz Szymczak

23/10/2024

Kino patria ruda slaska2

Może Cię zainteresować:

Krzysztof Kasprzyk z Fundacji Kino Patria: Połączenie biznesu i kultury staje się swoistym węzłem gordyjskim Kina Patria

Autor: Redakcja

04/11/2024

Leszek Pietraszek

Może Cię zainteresować:

Leszek Pietraszek nowym wicemarszałkiem województwa śląskiego. Były prezes PGG pożegnał górnictwo

Autor: Michał Wroński

04/11/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon