W 2021 r. do Polski trafiło z Rosji prawie 6 mln ton węgla kamiennego

W ubiegłym roku do Polski sprowadzono blisko 10 mln ton węgla, z czego niemal 6 mln ton z Rosji. I właśnie ta druga wielkość jest tym, co trzeba będzie zastąpić, gdy wejdzie w życie zapowiedziane przez rząd embargo na rosyjskie paliwo.

PGG
Węgiel kamienny

Niebawem skończyć może się import rosyjskiego węgla nie tylko do Polski, ale także do całej Unii Europejskiej. Pod koniec marca embargo na surowiec z tego kierunku do naszego kraju zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, a we wtorek (5 kwietnia) podobną propozycję w kontekście unijnego rynku złożyła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak podkreśliła warty 4 mld euro rocznie import węgla do krajów Wspólnoty to dla Rosji istotne źródło przychodów.

Szlaban na import rosyjskiego węgla do Polski wprowadzony ma zostać – jak stwierdził premier Morawiecki – w kwietniu, bądź najdalej w maju. Dla polskiego rynku oznacza to konieczność znalezienia blisko 6 mln ton węgla rocznie – tyle bowiem, według danych opublikowanych właśnie przez katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, sprowadzono do Polski od stycznia do grudnia 2021 roku. Import z Rosji stanowił w tym okresie 61,4 proc. ogółu importu węgla do Polski (ponad 2,1 mln ton tj. 21,6 proc. sprowadziliśmy z Australii, przeszło pół miliona ton tj. 5,2 proc. z Kolumbii, zaś blisko 332 tys. ton tj. 3,4 proc. z Czech – w sumie ponad 9,7 mln ton, co jest wartością niższą od tego, co prognozowali przedstawiciele branży węglowej, mówiący o 9-12 mln ton).

Kierunki importu i przywozu węgla kamiennego do Polski
Kierunki importu i przywozu węgla kamiennego do Polski. Mat. ARP Katowice

Całość trafiającego na polski rynek węgla z Rosji to węgiel energetyczny, przy czym nie oznacza to, że jego odbiorcą jest energetyka. Zdecydowaną większość węgla z importu odbiera rynek klientów indywidualnych, budynków użyteczności publicznej czy sektor rolniczy (59 proc.), zaś 13 proc. biorą ciepłownie zawodowe. Reasumując, rosyjski węgiel spalamy (indywidualnie i systemowo) głównie dla ogrzewania naszych domów.

Sprzedaż i kierunki zbytu importowanego węgla
Sprzedaż i kierunki zbytu importowanego węgla. Mar. ARP Katowice

Z przedstawionych przez ARP analiz wynika, że średnia cena rosyjskiego węgla energetycznego wynosiła w skali roku ponad 351 zł za tonę, ale już w grudniu przekroczyła 553 zł za tonę. Rosyjski węgiel (średnio w skali roku) był tańszy od np. węgla importowanego z Kolumbii, co jest o tyle istotne, że właśnie zwiększenie importu zza Atlantyku miałoby „zasypać” dziurę na polskim rynku po zniknięciu z niego surowca z Rosji.

Import węgla kamiennego do Polski na przestrzeni ostatnich kilku lat swój szczyt osiągnął w roku 2018, kiedy to (wedle danych Izby Administracji Skarbowej) przekroczył 19 mln ton. Od tego czasu skala tego zjawiska systematycznie spada – w roku 2020 miało to być już „tylko” ok. 12,8 mln ton (z czego ok. 9 mln ton z Rosji). Dla porównania, Polska Grupa Górnicza w całym 2022 r. planuje wydobyć ponad 23 mln ton węgla kamiennego.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon