Po
covidowej zapaści w lotnictwie nie ma już śladu. Według
przewidywań ekspertów z Uniwersytetu Gdańskiego, już w tym
roku liczba pasażerów będzie na podobnym lub wyższym poziomie niż
w rekordowym
roku 2019.
Wariant
bazowy zakłada, że w polskich portach lotniczych zostanie w tym
roku obsłużonych 48,1 mln pasażerów, a w wariancie optymistycznym
liczba ta może sięgnąć nawet 58,1 mln.
Więcej pasażerów, lotów i przewożonych towarów
W kolejnych latach na lotniskach ma być jeszcze tłoczniej. Tak przynajmniej zakłada przedstawiona właśnie przez Urząd Lotnictwa Cywilnego prognoza ruchu lotniczego dla Polski w perspektywie roku 2040. Wedle tej analizy w 2025 r. przewidywane jest obsłużenie w polskich portach lotniczych 54,5 mln pasażerów, w 2030 r. – 69,6 mln, w 2035 r. – 85,1 mln, zaś w roku 2040 – 96,4 mln (wszystko to zgodnie z wariantem bazowym).
- Podobnie, według prognozy, będzie rosnąć liczba realizowanych operacji, jak również ilość przewożonych towarów i poczty – powiedział Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego
Przygotowujący
to
opracowanie eksperci
określili w nim przewidywaną
liczbę obsługiwanych pasażerów, operacji lotniczych, a
także ilości
przewożonych towarów i poczty z/na lotniska położone na
terytorium Polski. Uwzględnili
statystyki z lat ubiegłych, sytuację
gospodarczą
Polski i innych krajów UE (w tym prognozy PKB), przepustowość
polskich portów lotniczych, zależności pomiędzy rozwojem
regionów, a wzrostem ruchu lotniczego oraz
plany
otwarcia w 2028 r. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Pierwsza trójka w regionach: Balice, Gdańsk, Pyrzowice
To, co nas w kontekście tej prognozy interesuje najbardziej, to oczywiście zarysowane w niej perspektywy dla lotniska w Pyrzowicach. Te zaś wskazują na to, że port ten w 2040 r. może obsłużyć 10,3 mln pasażerów. Dla porównania, w roku ubiegłym było ich 4,4 mln zł, zaś plany na ten rok zakładały przebicie po raz pierwszy w historii poziomu 5 mln odprawionych podróżnych.
Wedle autorów prognozy Pyrzowice mają być jednym z trzech portów regionalnych w Polsce, gdzie w roku 2040 przekraczanych ma być ponad 10 mln pasażerów – niekwestionowanym liderem mają być podkrakowskie Balice (15,1 mln), na drugim miejscu znajdować ma się Port Lotniczy w Gdańsku (10,8), zaś na trzecim właśnie Pyrzowice.
- Warunkiem osiągnięcia takich wyników w 2040 roku są inwestycje w przepustowość we wszystkich portach lotniczych w Polsce – zastrzega ULC.
W Pyrzowicach o takich inwestycjach mówi się od dawna. Na terenie lotniska ma powstać nowy terminal obsługujący zarówno odloty, jak i przyloty. Wedle deklaracji przedstawicieli portu obiekt ma być gotowy najpóźniej do końca obecnej dekady. Przepustowość infrastruktury liniowej pozwala na wykonywanie ok. 100 tysięcy startów i lądowań rocznie. A że w ubiegłym roku było ich 40 tys. więc prosta arytmetyka wskazuje, iż pod tym względem rezerwy wciąż jeszcze są duże, co pozwala realnie myśleć o obsłudze ponad 10 mln podróżnych rocznie.
Może Cię zainteresować: