Na Górnym Śląsku wiemy co nieco o dialogu między miejską przestrzenią a przyrodą. Poza licznymi zazielenionymi parkami i skwerami, w naszym regionie możemy natknąć się na zarastające poprzemysłowe przestrzenie, hałdy i wyrobiska. Z jednej strony traktujemy dziką przyrodę w miastach jako coś złego i niszczycielskiego, z drugiej zaś - kontakt z naturą jest niezbędnym warunkiem naszego dobrostanu. Natura pozwala nam się zrelaksować, wzmacnia potencjał intelektualny, kreatywność oraz zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych.
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu zorganizowało projekt edukacyjny, w którym w którym dzieci i młodzież tworzą sztukę razem z artystami, a inspiracją dla młodych twórców i twórczyń ma być miejska przyroda. Bytomska Kronika zaczerpnęła tytuł projektu z jednego z wierszy Mirona Białoszewskiego - poety, który w historii polskiej poezji zapisał się, jako jeden z największych piewców miejskich nieużytków, pełnych dziko pleniącej się roślinności.
„Niebo w papiloty"
Projekt edukacyjny „Niebo w papiloty. Sztuka jako piąty żywioł” będzie się składał z warsztatów, podczas których młodzież i dzieci ze szkół z Bytomia, Zabrza i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Radzionkowie będą pracować w interdyscyplinarnych zespołach razem z artystkami i artystami oraz specjalistkami i specjalistami zajmującymi się naukami biologicznymi, ochroną przyrody, edukacją ekologiczną i aktywizmem oraz arteterapią. W sumie powstaną 4 grupy - każda odpowiadająca innemu żywiołowi. Młodzi wyruszą w poszukiwania miejsc wytchnienia i inspiracji w miejskiej przestrzeni. Zbudują relacje z naturą i zastanowią się, jak przełożyć to na pozytywną zmianę dla siebie i dla środowiska. Później w towarzystwie profesjonalnych artystów przekształcą wyniki swoich poszukiwań w formę sztuki inspirowaną wybranym żywiołem. Prace, które tam powstaną, zostaną zaprezentowane na wystawie „I wkroczyłam w świat pełen zmartwień” w CSW Kronika, której otwarcie planowane jest na 23 listopada.
Warsztaty poprowadzą artystki Dobrawa Borkała, Michalina W. Klasik, Dominika Łabądź oraz Joanna Zdzienicka-Obałek i Paweł Szeibel przy wsparciu m.in. prof. Edyty Sierki i prof. Piotra Skubały z Wydziału Przyrodniczego Uniwersytetu Śląskiego, Witolda Szwedkowskiego z Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej i Barbary Ziemer z Pracowni Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.
Twórczość młodych artystów posłuży studentom i studentkom edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej (Wydział Nauk Społecznych UŚ) do stworzenia scenariuszy zajęć odnoszące się do postulatów podnoszonych przez młodzież. Powstanie też zeszyt edukacyjny zawierający m.in. propozycje działań do samodzielnego przeprowadzenia w otoczeniu miejskiej przyrody.
Projekt „Niebo w papiloty. Sztuka jako piąty żywioł” dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji
Kultury – państwowego funduszu celowego.
Ślązag jest patronem medialnym projektu, dlatego serdecznie zapraszamy Was do śledzenia poczynań młodych artystów w CSW Kronika.
Może Cię zainteresować:
BECEK zaprasza na koncerty w folkowym stylu. ,,Doskonała muzyka, ludowe brzmienia"
Może Cię zainteresować: