Architekci Joanna i Wojciech Małeccy i ich team z katowickiej pracowni MAŁECCY biuro projektowe odcisnęli już ślad swojej kreatywności na Rudzie Śląskiej. To oni zaprojektowali Nowy Werdon - budynek mieszkalny nawiązujący do architektury Werdonu, pobliskiego zespołu domów robotniczych z początku XX wieku, który nazwą zawdzięcza mieszkańcom - weteranom bitwy pod Verdun w czasie I wojny światowej. Obiekt ten wywołał w Rudzie Śląskiej niemałe emocje, dyskutowano o jego dużych (jakoby niepraktycznych) oknach i spadzistym dachu.
Dawna stołówka Huty "Pokój" w Rudzie Śląskiej jest teraz budynkiem banku ING
Katowiccy architekci jednak nie działali tylko na Wirku, ale również w Nowym Bytomiu, zwanym Fryną. Zmierzyli się tym razem z trudnym zadaniem, bo zaadaptowaniem na potrzeby banku ING dawnej stołówki Huty "Pokój", dosłownie stojącej w cieniu Wielkiego Pieca, jednego z najbardziej spektakularnych pozostałości po przemyśle ciężkim na Śląsku. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)
Wielki Piec od wielu lat stoi nieużywany i niszczeje, ale nadchodzą dla niego lepsze czasy. Za 100 mln zł ma zostać wyremontowany i na wzór ostrawskiego stać się atrakcją turystyczną Rudy Śląskiej.
Więcej o tym pomyśle:
- Wielki piec w Rudzie Śląskiej przejdzie metamorfozę. Za blisko 100 milionów złotych
- Czy wielki piec w Rudzie Śląskiej naprawdę jest wielki? Te zdjęcia wszystko wam wyjaśnią
Rewitalizacja nie tylko stołówki, ale i terenów wokół niej
- W trakcie prac projektowych stanęliśmy przed wyzwaniem rewitalizacji nie tylko obiektu, ale również terenów wokół niego - tłumaczą architekci. - Surowe, przemysłowe sąsiedztwo warunkowało przyjęte decyzje projektowe. Poszukiwanie nawiązań kolorystycznych było kluczowym elementem przy projekcie elewacji, jednak najważniejszym okazało się odpowiednie dobranie zieleni wokół budynku. Brzozowy zagajnik, wysokie trawy, o zróżnicowanej kolorystyce i typologii, spowodowały ,,zmiękczenie” terenów poprzemysłowych, nadając im lekkość i tworząc przyjemne do użytkowania przestrzenie wokół budynku. Czarna cegła pojawiająca się na elewacji stała się niejako tłem dla bujnie rosnącej roślinności, niemo obserwując odradzające się wokół budynku życie - dodają Joanna i Wojciech Małeccy.
W inwestycji wprowadzono rozwiązania proekologiczne, między innymi system odzysku wody szarej, separator substancji ropopodobnych na parkingu, panele fotowoltaiczne na dachu, ławki solarne. Postępując zgodnie z koncepcją „re-use” ponownie wykorzystano materiały zastane, pierwotnie przeznaczone do utylizacji, jak kostka granitowa użyta na miejscach parkingowych.
Może Cię zainteresować: