Niemczyk, czyli ,,ostatni buntownik architektury"
13 maja 2024 r. minęło pięć lat od śmierci wybitnego architekta Stanisława Niemczyka. Nazywany ,,ostatnim buntownikiem architektury" czy ,,polskim Gaudim", Niemczyk zasłynął przede wszystkim jako autor projektów budynków sakralnych. Stosował rozwiązania nowatorskie i nieoczywiste, w opinii wielu wyprzedzające czasy.
Zaprojektował m.in. przypominający ogromny namiot, kościół pw. Ducha Świętego w Tychach, uważany za jeden z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych w Polsce po II wojnie światowej. W 2020 roku kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.
W rodzinnych Czechowicach-Dziedzicach, z którymi był związany przez całe życie, do jego dziedzictwa należą m.in. kościół pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela, czy rozbudowany Miejski Dom Kultury, w którym architekt nawiązał do historycznych początków Domu Robotniczego powstałego w 1924 roku.
Tablica pamięci Stanisława Niemczyka w Czechowicach-Dziedzicach
Z okazji piątej rocznicy śmierci to właśnie w Miejskim Domu Kultury odsłonięto tablicę pamięci Stanisława Niemczyka, które zbiegło się w czasie z wydaniem książki Barbary Siemińskiej „Architekt jest tylko jeden - opowieść o Stanisławie Niemczyku".
- Architekci, w zasadzie, nie muszą się martwić o to co zrobią ich potomni, architekci pomniki budują sobie sami - tak jak wszyscy ludzie twórczy, którzy pomnikiem czynią swoje dzieło. Jest to wielki, bardzo mocno ugruntowany w naszej kulturze topos - mówił w laudacji prof. dr hab. Piotr Krasny, historyk sztuki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
- Miałem zaszczyt jako burmistrz poznać osobowość, bo tak trzeba powiedzieć, pana Stanisława Niemczyka [...]. Sztuka nie znosi nacisków, ale również nie uznaje kompromisów [...]. Trudno jest w dzisiejszych czasach projektować tak, żeby spełniać siebie, ale również projektować budowle mające służyć pokoleniom - mówił chwilę przed oficjalnym tablicy odsłonięciem Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.
Tablica pamięci Stanisława Niemczyka jest trzecią tablicą umiejscowioną w czechowickim Miejskim Domu Kultury (MDK jest także jej fundatorem). Znajdują się tam również tablice pamięci kompozytorów: Andrzeja Krzanowskiego i Józefa Świdra.