Anna Gawłowska urodziła się 6 czerwca 1913 r. w Cieszynie – powiedzieć, że w zupełnie innej epoce to tyle, co nic nie powiedzieć. Jej rodzinny Cieszyn należał wtedy do habsburskiej CK Monarchii, w USA właśnie oddano do użytku pierwszą autostradę, która połączyła wybrzeża tego kraju, w Nowym Jorku uroczyście otwarto drapacz chmur Woolworth Building, ukazał się pierwszy tom "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta, a dwudziestym ósmym prezydentem Stanów Zjednoczonych został Thomas Woodrow Wilson.
Anna Gawłowska miała rok, gdy wybuchła I wojna światowa i pięć lat, gdy na mapie Europy ponownie pojawiła się Polska, zaś Austro-Węgry odeszły do historii. W wieku 23 lat wyszła za mąż za Rudolfa Gawłowskiego. Już po zakończeniu II wojny światowej - w 1947 roku – wspólnie z mężem przeprowadziła się do Czerwionki i to właśnie w tej górnośląskiej gminie spędziła resztę życia. Urodziła syna i córkę, doczekała jednego wnuka oraz dwójki prawnucząt.
6 czerwca Anna Gawłowska świętowała 111 urodziny. W tym momencie była najstarszą osobą w w Polsce, której wiek został zweryfikowany i potwierdzony odpowiednimi dokumentami. Jak podkreślano, to zarazem siedemnasta osoba w historii Polski i druga w województwie śląskim, która osiągnęła wiek 111 lat.
- Mama zawsze była aktywna, opiekuńcza, mówiła, że trzeba przyjmować wszystko, co zsyła nam los i uśmiechać się do świata - wspomina córka Anny Gawłowskiej, Urszula.
Anna Gawłowska zmarła w miniony piątek (19 lipca). Jej pogrzeb odbędzie się w najbliższy wtorek (23 lipca) o godz. 9.00 z Kaplicy Pogrzebowej kościoła św. Józefa Oblubieńca NMP w Czerwionce-Leszczynach.
Może Cię zainteresować:
ZUS policzył 100-latków w województwie śląskim. Najdłużej żyją nad Odrą
Może Cię zainteresować: