W Gliwicach za 2 miliardy złotych ma powstać wielki szpital kliniczny na 800 łóżek. Podpisano list intencyjny

Dzisiaj, 20 września 2024 r. w Katowicach podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia i budowy w Gliwicach Szpitala Uniwersyteckiego – Centrum Chorób Cywilizacyjnych. Inwestorem ma być Śląski Uniwersytet Medyczny.

Szpital Uniwersytecki – Centrum Chorób Cywilizacyjnych ma powstać w Gliwicach przy ul. Kujawskiej (w sąsiedztwie ulic Ceglarskiej i Pocztowej, w bliskim sąsiedztwie zjazdu na Drogową Trasę Średnicową i skrzyżowania autostrad A1 i A4 na węźle Gliwice Sośnica).

Plany stworzenia megaszpitala na 800 łóżek w Gliwicach mają już dobrych kilka lat, ale wcześniej sądzono, że pieniądze na tę inwestycję mogą być pozyskane z Krajowego Planu Odbudowy, czyli z Unii Europejskiej. Jednak gdy okazało się, że w ramach KPO nie ma pieniędzy na tego typu inwestycje, trzeba było zrewidować projekt.

Tym razem inwestorem ma być Śląski Uniwersytet Medyczny, przy współudziale miasta Gliwice, Urzędu Wojewódzkiego Województwa Śląskiego i Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Inwestor liczy na pokaźne wsparcie z budżetu państwa.

Dzisiaj podpisano w Katowicach list intencyjny w tej sprawie.

Podpisanie listu intencyjnego, Katowice
Podpisanie listu intencyjnego, Katowice

List podpisali:

  • wojewoda śląski Marek Wójcik,
  • marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa,
  • wicemarszałek województwa śląskiego Bartłomiej Sabat,
  • prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka,
  • prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego ds. rozwoju i transferu technologii, prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała.
- Niewątpliwie to ważny dzień, chociaż to dopiero początek - mówił marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa. - Brakuje nam od lat poważnej inwestycji w poważny szpital, w poważnym województwie, jakim jest województwo śląskie. Chcemy, by to, co powstanie, było z najwyższej półki - dodał.

Celem porozumienia jest stworzenie w Gliwicach silnego, zintegrowanego ośrodka spełniającego najwyższe standardy opieki zdrowotnej i oferującego optymalne warunki opieki medycznej dla pacjentów z wykorzystaniem nowoczesnych technologii medycznych. Będzie to zarazem kompleksowa baza nauczania klinicznego dla przyszłych kadr medycznych oraz ośrodek badawczy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak ocenia prezydentka Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka, koszt zbudowania i wyposażenia takiego szpitala, oceniając po podobnych inwestycjach w Polsce z ostatnich lat, to około 2 miliardy złotych. Szpital miałby być budowany etapami, by finalnie osiągnąć pojemność 800 łóżek. Jednak teraz proces inwestycyjny ma zacząć się od nowa, wszystkie poprzednie przetargi mają zostać unieważnione. Projekt szpitala, którego właścicielem jest miasto Gliwice, zostaje bez zmian.

Placówka miałby pełnić funkcję gliwickiego Szpitala Miejskiego, ale również szpitala klinicznego o rozszerzonej diagnostyce. Dotychczasowy budynek Szpitala Miejskiego, jak poinformowała prezydentka Gliwic, dalej miałby być wykorzystywany na cele ochrony zdrowia gliwiczan.

Szpital joannitas pszczyna

Może Cię zainteresować:

W Pszczynie radiologom pomaga sztuczna inteligencja. System BrainScan w Szpitalu Joannitas przyspieszy diagnozę i poprawi efektywność

Autor: Redakcja

07/08/2024

Szpital mieleckiego 2

Może Cię zainteresować:

Katowicki szpital pomaga osobom niedosłyszącym. Innowacyjne implanty pomogą osobom z niepełnosprawnościami

Autor: Wojciech Sontowski

05/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon