W jakie kłopoty wpadali nastolatkowie w latach dziewięćdziesiątych? "Nudle" - śląski fenomen prosto z Zabrza

Ostatnio na YouTubie ukazała się nowa produkcja pokazująca realia życia w latach 90. na Górnym Śląsku. Serial „Rojbers” często porównywany jest do fenomenu jakim w latach dwutysięcznych były „Nudle”. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że za obiema animacjami stoją ci sami twórcy. Przypomnijmy sobie hit, który na przełomie 2008 i 2009 roku rozgrzał polski Internet.

Nudle – życie między familokami a blokowiskiem

„Nudle” były serialem animowanym dla dorosłych, który powstał w 2008 roku. Na swojej antenie emitowała go stacja TVS w latach 2008–2009. Produkcję stworzyło Studio Filmowe Epilog. Akcja serialu rozgrywa się w Zabrzu na początku lat 90., a fabuła przedstawia perspektywę grupy nastolatków. Każdy odcinek jest poprzedzony wspomnieniami twórców z ich dzieciństwa nakręconymi na kamerę i utrzymanymi w konwencji dokumentu. Serial wyróżniał się niekonwencjonalną estetyką i swojską, wręcz chałupniczą produkcją, która dodawała do całości element nostalgii.

Reżyserami i scenarzystami byli Dariusz Nojman i Łukasz Kozak, a wpadającą w ucho muzykę rozpoczynającą każdy odcinek skomponował Aleksander Kuźba. Twórcy przeprowadzili widzów przez całe spektrum doświadczeń nastolatków w latach dziewięćdziesiątych. Bohaterowie skaczą po dachach, przewijają kasety ołówkiem, piją tanie wina i przesiadują na betonowej rurze. Często wpakowują się w tarapaty.

Już w pierwszych odcinkach poznajemy głównych bohaterów: dwóch najlepszych kumpli - Romka i Damiana, osiedlowego prostego romantyka z głową pełną szalonych pomysłów - Zwierzu, przybyszkę z Katowic – Lonię. Towarzyszą im drugoplanowe postaci, takie jak Fuga, Czincz, Biboj oraz dwóch dresów – Termit i Pepe oraz lokalny zrzędliwy staruszek – Brodacz. Oczywiście, jak przystało na Zabrze, nie brakuje nawiązań do Górnika oraz ślonskij godki. Serial oczarował nas klasycznymi tekstami jak np. „A jak cię zabiję, to umrzesz!”

Moc kontynuacji

W 2009 na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych twórcy przygotowali odcinek specjalny serialu w ramach akcji „Bezpieczny przejazd”, która miała na celu zniechęcanie do brawurowych i niebezpiecznych zachowań na torach i przejazdach kolejowych.

W 2019 roku twórcy uruchomili projekt „Fabryka Nudli” na Facebooku, zapowiadając jednocześnie nową serię „Noodle”, będącą kontynuacją historii bohaterów. Pierwszy odcinek tej serii ukazał się 23 grudnia 2023 roku na YouTube. W paru odcinkach kontynuacji kręcone kamerą opowieści twórców zostały zastąpione ich narracją z offu. Nowy sezon charakteryzuje się też odświeżoną warstwą graficzną i ulepszoną animacją. Wszystkie odcinki „Nudli” dostępne są legalnie w serwisie YouTube.

Na początku 2025 roku premierę w serwisie YouTube miała seria „Rojbers”. Serial podobnie jak „Nudle” opowiada historię nastolatków mieszkających na Górnym Śląsku lat dziewięćdziesiątych. Za „Rojbers” również odpowiadają Dariusz i Łukasz Kozak. Po premierze zwiastuna i pierwszego odcinka internauci od razu zauważyli podobieństwo do kultowej produkcji Studia Epilog dla TVS z lat dwutysięcznych. Jak mówią twórcy:

“Rojbers" to komedia skierowana do starszych widzów, którzy docenią szczery i autentyczny klimat lat 90. Papierosy, alkohol i cięty język to elementy tamtej codzienności [...] To opowieść, która bawi, wzrusza i wywołuje nostalgię. Jeśli dorastałeś w tamtych czasach, Knefel, Rafau i Toruń przypomną Ci Twoich kumpli z podwórka. A jeśli nie? Cóż, czas poznać, jak wyglądały prawdziwe „dzikie lata” na Śląsku!”
Rojbers

Może Cię zainteresować:

Kiedy motorynka była marzeniem każdego dzieciaka, a kasety przewijało się ołówkiem. Serial "Rojbers" przenosi nas do Górnego Śląska lat dziewięćdziesiątych

Autor: Arkadiusz Szymczak

07/01/2025

Elektrozdrzadlo

Może Cię zainteresować:

Futurystyczne elektrozdrzadło. Surrealizm ślōnskigo jynzyka we maszinie

Autor: Grzegorz Kulik

12/01/2025

Pitlo z luftem

Może Cię zainteresować:

Roman Balczarek: Dupny język, czyli o wulgaryzacji języka nibyśląskiego

Autor: Roman Balczarek

12/01/2025

Iwan Koniew

Może Cię zainteresować:

Górny Śląsk 1945. Genialna strategia Koniewa to mit, a operacji „Złote wrota” nigdy nie było

Autor: Tomasz Borówka

12/01/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon