W Katowicach powstaną mieszkania wspomagane dla seniorów. Jako alternatywa dla Domu Pomocy Społecznej

W Katowicach powstaną dwa mieszkania wspomagane dla seniorów. Nowy dom znajdzie w nich 11 starszych osób, które do tej pory zajmowały duże lokale komunalne, korzystając ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. To ma być alternatywa dla pobytu w Domu Pomocy Społecznej. O podobnej inicjatywie w Rybniku mówiła dwa lata temu Polska, a biorąc pod uwagę tempo starzenia się społeczeństwa takich rozwiązań będzie coraz więcej.

Fot. UM Katowice / R.Kazmierczak
Seniorzy Katowice

Liczby nie pozostawiają wątpliwości – seniorów jest coraz więcej

Wedle prognoz demografów do roku 2060 ponad 1/3 ludności naszego regionu (dokładnie 34 proc.) stanowić mają osoby w wieku 65 lat lub więcej (dziś jest to 21 proc. co już wydaje się sporym odsetkiem). Tylko w samych Katowicach pod koniec ubiegłego roku łączna liczba zameldowanych na pobyt stały i czasowy osób w wieku powyżej 60 lat przekraczała już 83 tysiące, a tych powyżej 80 roku życia było niemal 17 tysięcy. To sprawia, że przybywa i przybywa będzie wyzwań związanych z opieką nad seniorami, którzy nie zawsze są w stanie radzić sobie samemu.

Obecnie z usług opiekuńczych w MOPS w Katowicach korzysta ponad 1000 osób starszych. Znaczna część osób oczekujących na umieszczenie w DPS ostatecznie nie decyduje się jednak na taki krok, obawiając się życia w instytucji. I właśnie alternatywą dla DPS-u stanowić mają mieszkania wspomagane, gdzie seniorzy maja mieć zapewniona opiekę i pomoc w codziennym funkcjonowaniu.

W mieszkaniu wspomaganym nowy dom znajdzie 11 osób. Ich lokale wrócą do miasta

– Mieszkania wspomagane mają za zadanie udzielenie wsparcia osobie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez dom pomocy społecznej. W tym miejscu seniorzy nie tylko otrzymają niezbędne wsparcie, ale także będą mogli cieszyć się wzajemnym towarzystwem – mówi Maciej Biskupski, wiceprezydent Katowic.

Tym rozwiązaniem chcemy objąć osoby, które korzystają z usług opiekuńczych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i zajmują duże lokale komunalne. Dzięki temu te mieszkania, które są drogie w utrzymaniu, wrócą do zasobu gminy i zostaną udostępnione innym potrzebującym mieszkańcom Katowic – dodaje.

Dwa pierwsze mieszkania wspomagane w Katowicach powstaną przy ul. Pijarskiej. Na ostatniej sesji rada miasta dała zielone światło na ich pozyskanie. Nowy dom ma tam znaleźć 11 seniorów.

Jak podaje ratusz, w ramach standardu usług seniorzy w mieszkaniu wspomaganym mają mieć zapewnioną pomoc w zakresie: przemieszczania się, utrzymania higieny osobistej, ubierania się, prania i sprzątania, zakupów i przygotowywania posiłków, załatwiania spraw osobistych i urzędowych, zaspokojenia codziennych potrzeb życiowych, efektywnego zarządzania czasem, prowadzenia gospodarstwa domowego, podjęcia i utrzymania zatrudnienia, w przypadku gdy osoba korzystająca ze wsparcia jest zdolna do wykonywania pracy a także utrzymywania więzi rodzinnych, uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej.

Nie znały się, ale razem zamieszkały. Przekonała je samotność i koszty życia

Na podobne rozwiązanie dwa lata temu zdecydowano się w Rybniku, gdzie w jednym z komunalnych mieszkań chronionych zamieszkały wspólnie trzy, nieznające się wcześniej, seniorki. Do przystania na propozycje miasta skłoniła je samotność i dotkliwe dla nich koszty życia.

– Mieszkanie przeznaczone jest dla kobiet, które z powodu wieku i stanu zdrowia mają problemy w codziennym funkcjonowaniu, jednak nie wymagają całodobowej opieki – tłumaczyła wówczas Katarzyna Torfińska z rybnickiego Ośrodka Pomocy Społecznej, sprawująca pieczę nad mieszkaniem (lokatorkom w codziennym życiu pomaga opiekunka, która jest do ich dyspozycji przez co najmniej trzy godziny dziennie).

Pobyt w rybnickim mieszkaniu przyznawany miał być na czas określony decyzją dyrektor tamtejszego OPS0u, choć przyjęto zasadę, że lokatorki będą mogły tam mieszkać dopóki ich stan zdrowia nie będzie wymagał umieszczenia w placówce całodobowej.

Seniorzy

Może Cię zainteresować:

W regionie przybywa seniorów. Co to oznacza dla miast i rynku pracy?

Autor: Michał Wroński

21/01/2023

Ostrzeżenie

Może Cię zainteresować:

Demograficzny kod czerwony po lekturze z GUS. Do roku 2060 woj. śląskie straci ponad milion mieszkańców

Autor: Michał Wroński

07/09/2023

Katowice

Może Cię zainteresować:

Kurczymy się, a najbardziej Zabrze. Katowice poza dziesiątką największych polskich miast. Wyniki spisu powszechnego

Autor: Katarzyna Pachelska

20/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon