Europejskie Miasto Nauki: w Katowicach zaczyna się Tydzień Zimna. Oto nasz subiektywny wybór jego atrakcji

We wtorek (2 stycznia) rozpoczynają się obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Ich częścią jest program 50 tygodni w Mieście Nauki. Tematem przewodnim inaugurującego ten cykl tygodnia jest… zimno. Będzie można się dowiedzieć, czy schłodzenie ciała poprawia sportową wydolność i czy lodowce spowodują potop, zobaczyć pokaz rzeźbienia w lodzie, a także spróbować morsowania.

https://www.facebook.com/valerjan.romanovski/photos
Valerjan Romanovski

W ramach trwającego od 2 do 7 stycznia Tygodnia Zimna zaplanowano 43 aktywności przeznaczonych dla osób w każdym przedziale wiekowym. W programie przewidziano warsztaty, wykłady, spotkania z naukowcami oraz kilka niespodzianek. Wszystkie one dotyczyć będą zimna i niskich temperatur zarówno w kontekście nauki, jak i w życia codziennego. Poruszone zostaną m.in. tematy z zakresu medycyny, biologii, fizyki, geografii, inżynierii, kryminalistyki czy gastronomii. Uczestnicy dowiedzą się jakie temperatury panują w kosmosie, bądź na poziomie cząstek elementarnych, jak zimno wpływa na otoczenie i organizmy żywe, jak niską temperaturę jest w stanie wytrzymać człowiek, co skrywają lodowce i co nam mówią ślady zachowane dzięki niskim temperaturom.

A oto nasz subiektywny TOP 10 wydarzeń z Tygodnia Zimna:

  1. Prelekcja „Z archiwum Jerzego Kukuczki”. O pochodzącym z Katowic legendarnym himalaiście, który jako drugi człowiek w historii zdobył Koronę Himalajów i Karakorum opowie Wojciech Lemański z Fundacji Wielki Człowiek. W programie zaplanowano dwie godzinne prelekcje (o godz. 12 i 14 we wtorek, 2 stycznia). Odbędą się one w Kato Science Corner. Konieczna rejestracja z powodu ograniczonej liczby miejsc (2 grupy po 50 osób).
  2. Ice show – również 2 stycznia na katowickim rynku (od godz. 15 do 17) odbędzie się pokaz rzeźbienia w lodzie w wykonaniu jedynej w Polsce kobiety zawodowo rzeźbiącej w lodzie, uczestniczki międzynarodowych konkursów, półfinalistki Międzynarodowego Konkursu w Speedcarvingu w Poznaniu i uczestniczki prestiżowych konkursów m.in. w Kanadzie i Chinach.
  3. Debata (Nie)okiełznane zimno. Poprowadzi ją prof. Dariusz Kajewski z UŚ, a udział w niej wezmą Damian Jabłeka - wicedyrektor Planetarium Śląskiego, prof. Zbigniew Nawrat ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. Andrzej Ślebarski z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Andrzej Wysmołek z Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach tego punktu programu zaplanowano też cztery wykłady. Wydarzenia odbywać się będą w środę (3 stycznia) między godz. 10.30, a 13.00.
  4. Pokaz „Mrożąca lody na patyku kuchnia molekularna” . W czwartek (4 stycznia) między godz. 10.15 a 11.15 oraz między godz. 12.30 a 13.30 na Wydziale Humanistycznym UŚ (ul. Uniwersytecka 4, Katowice) pokazy kuchni molekularnej poprowadzi dr n. o zdrowiu Gabriela Wanat-Kańtoch ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
  5. Warsztaty psychologiczne dla „Alboś zimny alboś gorący? Zmierz swoją temperaturę w oparciu o termometr postaw wobec filmów Harry Potter i Władca Pierścieni”. Odbędą się one w czwartek (4 stycznia) na Wydziale Humanistycznym UŚ (ul. Uniwersytecka 4, Katowice, sala B0.22/21). Prowadzący podzielą się psychologiczną wiedzą na temat postaw ludzkich, odnosząc je do konkretnych przykładów z filmów „Harry Potter” i „Władca Pierścieni”. Będzie można zmierzyć własną temperaturę postaw i wspólnie przyjrzeć się możliwym zjawiskom i procesom oddziałującym na jej poziom. Między godz. 11.00 a 12.30 przewidziano warsztaty dla młodzieży, natomiast między godz. 15.30, a godz. 17.00 warsztaty dla dorosłych. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)
  6. Wykład „Ciepło ciepło, czyli rzecz o tym, jak zimno pozwala rozwiązać zagadki kryminalne”. O tym jak zimno oddziałuje na na ślady kryminalistyczne opowie dr Joanna Stojer-Polańska, współorganizatorka cyklu konferencji dotyczących ciemnej liczby przestępstw na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Jej wykład odbędzie się w piątek (5 stycznia) na Wydziale Humanistycznym UŚ (ul. Uniwersytecka 4, Katowice, sala B1.1).
  7. Wykład „Jak zwiększyć wydolność sportowca? Czy schłodzenie ciała w tym pomoże?” O tym, jak schładzanie ciała może pomóc przywrócić organizmowi równowagę, a nawet podnieść jego możliwości sportowe i czy krioterapia jest tutaj dobrym rozwiązaniem opowie dr Teresa Kasprzyk-Kucewicz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykład odbędzie się w piątek (5 stycznia) między godz. 10.30, a 11.15 w obiekcie UŚ przy ul. 75 Pułku Piechoty w Chorzowie (sala P/0/05).
  8. Wykład „Zimowe zagrożenia w górach” i warsztaty prowadzone przez ratowników TOPR. W trakcie wykładu (godz. 9.00- 9.45) o zagrożeniach, na które należy zwrócić szczególną uwagę, narzędziach do zarządzania ryzykiem lawinowym, mechanizmach prowadzących do wzrostu zagrożenia oraz źródłach, z których czerpać można wiedzę na temat obsługi tych zagrożeń opowie Kuba Hornowski – zawodowy ratownik TOPR, przewodnik tatrzański, przewodnik aspirant IFMGA oraz instruktor narciarstwa wysokogórskiego PZA. Po zakończeniu wykładu Kuba Hornowski wspólnie z Łukaszem Przybylskim, sezonowym ratownikiem TOPR, poprowadzą (od godz. 10.00 do 10.45) warsztaty, w trakcie których przedstawią m.in. lawinowe ABC. Wszystko odbędzie się w piątek (5 stycznia) na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ (ul. Będzińska 60, Sosnowiec).
  9. Czy lodowce spowodują potop? Poświęcone temu zagadnieniu wykłady i dyskusja odbędą się w piątek (5 stycznia) między godz. 13 a 14.15 na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ (ul. Będzińska 60, Sosnowiec). Sesję poprowadzi prof. Jacek Jania, przewodniczący Centrum Studiów Polarnych UŚ. W ramach tego wydarzenia opowie on o globalnym znaczeniu lodowców Arktyki, zaś prof. Małgorzata Błaszczyk z Instytutu Nauk o Ziemi UŚ o pełznących lodowcach oraz badaniach terenowych i satelitarnych.
  10. Morsowanie w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach. Ten punkt programu zaplanowano na niedzielę (7 stycznia). Między godz. 10 a 14 przewidziano m.in.: morsowanie z Łukaszem Pomrenke i Katowickim Klubem Morsów Arktyka, dla chętnych sauna, balia mobilna oraz balie z ciepłą wodą, pokazy Ratownictwa Wodnego i Lądowego - OSP, wykład „Bezpieczne morsowanie” (Grupa Medyk Rescue Team) oraz pokaz zachowania organizmu w trakcie przebywania w zimnej wodzie. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Valerjan Romanovski – propagator świadomego kontaktu z zimnem i wielokrotny rekordzista Świata oraz Guinnessa z zakresu możliwości ludzkiego ciała.
Katowice europejskie miasto nauki 2024

Może Cię zainteresować:

Tego jeszcze nie było! 50 tygodni festiwalu nauki w 2024 r. w Katowicach, by uczcić Europejskie Miasto Nauki

Autor: Katarzyna Pachelska

12/12/2023

Kato Science Corner 01

Może Cię zainteresować:

Tu Katowice chcą promować Miasto Nauki 2024. Na winklu Młyńskiej i Pocztowej powstał Kato Science Corner

Autor: Katarzyna Pachelska

14/09/2023

Mural Jerzego Kukuczki Katowice

Może Cię zainteresować:

Śląski himalaizm to kopalnia tematów na filmowe superprodukcje

Autor: Michał Wroński

11/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon