Miasto Katowice zawarło pod koniec 2022 roku z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) umowę, zgodnie z którą otrzymało 46 milionów złotych na integrację społeczności polsko-ukraińskiej. Z tych pieniędzy miały zostać sfinansowane nie tylko tzw. projekty miękkie, czyli różnego rodzaju akcje integracyjne, ale też konkretne inwestycje w mieście.
Jednym z przedsięwzięć, które były możliwe dzięki wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) jest „Edukatorium historyczno-społeczne”. Konferencja inaugurująca ten projekt odbyła się 31 maja 2023 r. na Uniwersytecie Otwartym w Katowicach.
Projekt ma na celu podniesienie jakości nauczania przedmiotów:
- historia,
- historia i teraźniejszość,
- wiedza o społeczeństwie
w katowickich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Przygotowane przez ekspertów materiały edukacyjne ułatwią nauczycielkom i nauczycielom prowadzenie zajęć z tematyki często trudnej i wrażliwej, a dotyczącej stosunków pomiędzy Polską a Ukrainą na przestrzeni dziejów. Pomogą także pokazać różnice w postrzeganiu ważnych wydarzeń historycznych oraz społecznych. Cykl dydaktyczny został zaprojektowany z myślą o edukacji w klasach mieszanych, co wymaga szczególnej wrażliwości i troski o potrzeby każdego z podopiecznych, z racji różnorodności kulturowej i narodowej. Podniesienie stanu świadomości uczniów i uczennic na temat historii Polski i Ukrainy oraz pogłębianie ich wzajemnych relacji poprzez edukację ma na celu zbudowanie większej tolerancji i zrozumienia między narodami.
W czasie konferencji inaugurującej projekt wykład pt. „Obraz Ukrainy i Ukraińców we współczesnych polskich podręcznikach do historii” wygłosił dr hab. Maciej Fic, prof. UŚ.
Może Cię zainteresować:
Prof. Tomasz Pietrzykowski w ŚLĄZAQ: Cieszę się, że centrum nauki w Katowicach nie powstało
Może Cię zainteresować: