Nowe stadiony w Katowicach i Opolu. Obiekt z Opola jest nie tylko nowoczesny, ale i wyjątkowy. W „sukience”

Pod koniec marca oficjalnie zostanie otwarty Stadion Miejski w Katowicach, a wcześniej z nowego obiektu będą się cieszyć w Opolu. Stadion Opolski kosztował niemal 200 milionów złotych i jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Wiadomo, że spełni wymogi III kategorii UEFA, co oznacza, że będzie mógł być areną meczów eliminacyjnych Ligi Mistrzów czy Ligi Europy.

Zakład Komunalny w Opolu, operator obiektu, ogłosił konkurs na sponsora tytularnego Stadionu Opolskiego (szacuje się, że miesięczne utrzymanie obiektu to koszt rzędu 350 tysięcy złotych), tymczasem jego oficjalne otwarcie zaplanowano na piątek, 21 marca. Będą występy artystyczne – na scenie wystąpią między innymi Krzysztof Zalewski i Piotr Kupicha z zespołem Feel, ale gwoździem programu będzie mecz Odry Opole z niemieckim drugoligowcem, 1. FC Magdeburg. Będzie się działo, będzie też co oglądać – Stadion Opolski to bowiem obiekt pełen nowoczesnych rozwiązań.

Trybuny z „młynem”. I fotowoltaiką

Projekt obiektu stworzyła warszawska pracownia 90 Architekci, zaś umowę na budowę Stadionu Opolskiego podpisano 14 grudnia 2021 roku. Wykonawcą była firma Mirbud, która wcześniej wybudowała między innymi opolski Toyota Park, gliwicką Arenę czy stadiony, na których grają ŁKS Łódź i Wisła Płock. W czerwcu 2022 roku – w wydarzeniu z udziałem Cezarego Kuleszy, prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej – wmurowano kamień węgielny. Stadion powstał w niespełna cztery lata – był już gotowy do odbiorów w grudniu zeszłego roku.

Zadaszone trybuny obiektu przy ulicy Leonarda Olejnika 1 mogą pomieścić 11 500 widzów. Sektor rodzinny na 1210 osób wybudowano naprzeciwko sektora VIP. Powstał nawet „młyn” dla najwierniejszych fanów Odry na 2856 kibiców. Trybuny znajdują się 1,5-1,8 m nad murawą, co ma zapewnić dobrą widoczność praktycznie z każdego miejsca na stadionie. Trybuny są wysokie na 9,5 metra. To właśnie pod trybunami znajdują się wszystkie pomieszczenia techniczne, gospodarcze, punkty gastronomiczne, a także toalety. Jest też nowoczesne zaplecze dla piłkarzy, sześć szatni o łącznej powierzchni 189,6 mkw., pomieszczenia do rozgrzewki, odnowy biologicznej, siłownia. W klubowym budynku znajduje się strefa VIP ze skyboksami i sale konferencyjne. Są też pomieszczenia dla mediów o powierzchni 125 mkw. na 99 miejsc. Jest 36 stanowisk komentatorskich, trzy boksy oraz dwa studia TV.

Co istotne, projekt stadionu uwzględniał wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – na dachu stadionu, od zachodniej, wschodniej i południowej strony, zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne o mocy 280 kW. Do ogrzewania klubowych pomieszczeń (obiekt przy Olejnika 1 będzie nowym „domem” Odry Opole) służyć będą pompy ciepła. Z kolei pod wschodnią trybuną powstały zbiorniki retencyjne na deszczówkę o pojemności 400 metrów sześciennych. Woda ze zbiorników będzie nawadniała murawę, ale także zostanie wykorzystana w toaletach. Nad optymalizacją zużycia energii i mediów czuwać będzie system BMS.

Nowoczesny stadion w Opolu w... sukience

Co ciekawe, Stadion Opolski jest jedynym obiektem w Europie Środkowo-Wschodniej z systemem nagłośnienia marki Bose. Podobne rozwiązania zastosowały takie kluby jak Real Madryt, Juventus Turyn czy FC Porto. Telewizyjne transmisje w jakości 4K umożliwia oświetlenie LED o mocy 2000 luksów. Na stadionie są także ledowe ekrany. Obiekt spełnia ponadto wymogi III kategorii UEFA, co umożliwiać będzie rozgrywanie na nim meczów eliminacyjnych Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

Najbardziej charakterystycznym elementem Stadionu Opolskiego specjalna membrana PTFE, czyli tzw. sukienka. To specjalna, przepuszczająca światło warstwa z włóka szklanego pokryta teflonem o powierzchni 6400 metrów kwadratowych. Powstawała rok! „Sukienka” wokół obiektu spełni nie tylko funkcję ochronna, ale i rolę ekranu, kiedy będzie podświetlana.

Dodajmy, że stary Stadion Miejski przy ulicy Oleskiej 51 w Opolu ma zostać wyburzony. Zgodnie z planami, za kilka lat w tym miejscu wybudowany zostanie aquapark, co ma kosztować 150 mln zł. Wodny kompleks będzie miał 11 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Znajdzie się w nim kilka basenów – nie tylko pod dachem, w tym jeden ze sztuczną falą, sauny, jacuzzi, wodny plac zabaw dla dzieci, zjeżdżalnie czy brodziki. Będą gejzery, kaskady, dzika rzeka.

Stadion Katowice budowa finisz

Może Cię zainteresować:

Nowy stadion w Katowicach już gotowy. Oficjalne otwarcie odbędzie się w marcu, podczas „meczu przyjaźni”

Autor: Grzegorz Lisiecki

06/02/2025

Arena Zabrze

Może Cię zainteresować:

Sprzedaż Górnika Zabrze: trwa ocena ofert, a potem... Oto harmonogram procesu prywatyzacji klubu

Autor: Grzegorz Lisiecki

12/02/2025

Stadion Śląski

Może Cię zainteresować:

Reprezentacja Polski wraca na Stadion Śląski. W Chorzowie zagra towarzysko i o punkty. „To miejsce o wyjątkowej atmosferze”

Autor: Grzegorz Lisiecki

06/02/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama