Była pierwszą Europejką, która stanęła na szczycie Mount Everest. W Katowicach pokażą jej domowe archiwum

Jako pierwsza Europejka na świecie stanęła na szczycie Mount Everestu. Również jako pierwsza kobieta w historii weszła na K2. W sumie zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników, co na długie lata stanowiło najwybitniejsze osiągnięcie w polskim himalaizmie kobiecym. Marsz po skompletowanie Korony Himalajów i Karakorum przerwała tragiczna śmierć na Kanczendzondze. Postać Wandy Rutkiewicz, bo o niej tu mowa, przypomni wystawa, jaką od 15 listopada oglądać będzie można w Muzeum Śląskim.

UM Wrocław
Mural Wandy Rutkiewicz Wrocław

Od zaginięcia Wandy Rutkiewicz na zboczach ośmiotysięcznika Kanczendzonga minęło w tym roku 31 lat. Przez cały ten okres domowe archiwum słynnej himalaistki, która bardzo pieczołowicie dokumentowała swoje wyprawy na fotografiach i materiałach video, pozostawało w ukryciu. Na początku zbiorem zdjęć, negatywów oraz slajdów opiekował się brat alpinistki, Michał Błaszkiewicz. Po jego śmierci, dzięki pomocy siostry Wandy, Janiny Fies, archiwum było przechowywane przez filmowców (pod wodzą reżyserki Justyny Tafel), którzy pracują nad filmem fabularnym o Rutkiewicz.

Dopiero prace nad filmem dokumentalnym w reżyserii Elizy Kubarskiej sprawiły, że materiał ten trafił do digitalizacji. I właśnie te niepublikowane zdjęcia autorstwa Wandy Rutkiewicz zaprezentowane zostaną od przyszłego tygodnia na wystawie w Muzeum Śląskim w Katowicach. Są to fotografie prywatne, wykonane na własny użytek, pejzażowe, często ukazujące zmienność warunków panujących w górach wysokich – zamiecie, lawiny, burze śnieżne.

Oprócz zdjęć, które po raz pierwszy zaprezentowała dr Katarzyna Gębarowska – badaczka historii fotografii, kuratorka wystaw fotograficznych, fotografka – podczas Vintage Photo Festival – Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej w 2022 r. w Bydgoszczy, na wystawie będzie można zobaczyć także pamiątki i rzeczy związane z Wandą Rutkiewicz oraz krótki dokument audiowizualny, który specjalnie dla Muzeum realizuje Eliza Kubarska, alpinistka, podróżniczka i autorka filmów o tematyce górskiej.

Wernisaż wystawy „Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz” odbędzie się w przyszłą środę (15 listopada) o godzinie 18. Ekspozycję będzie można oglądać do 31 marca przyszłego roku (16 i 24 listopada przewidziano oprowadzanie kuratorskie). W międzyczasie na terenie Muzeum Śląskiego odbędzie się również szereg wydarzeń towarzyszących, m.in.:

* 21 listopada 2023 r. – Bartek Bargiel: O fotografii i realizacjach wideo na wyprawach wysokogórskich

* 13 i 14 grudnia 2023 r. - Monodram „Wanda” Teatru Polskiego w Bielsku Białej (reż. Maria Sadowska, Joanna Grabowiecka)

* 27 lutego 2024 r. – Jan Krzysztof, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe: Ocena ryzyka w górach – zacznijmy od Tatr

* 5 marca 2024 r. – Eliza Kubarska: O pracy nad górskimi filmami dokumentalnymi

Mural z Arturem Hajzerem Mikołów

Może Cię zainteresować:

W Mikołowie powstał mural z Arturem Hajzerem. Himalaista zginął 10 lat temu

Autor: Michał Wroński

30/10/2023

Mural Jerzego Kukuczki Katowice

Może Cię zainteresować:

Śląski himalaizm to kopalnia tematów na filmowe superprodukcje

Autor: Michał Wroński

11/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon