Obchody Nocy Świętojańskiej „Wianki 2024” w Pszczynie. Zobaczycie, jak dawni Słowianie łączyli się w pary

Już w sobotę 22 czerwca 2024 r. Instytut im. Wojciecha Korfantego zaprasza do ogrodu Pszczyńskiego Centrum Kultury przy ul. Władysława Jagiełły 1 na obchody Nocy Świętojańskiej. Na uczestników czeka moc zabawy. Podczas rekonstrukcji sobótkowego obrzędu Wianków będzie można zobaczyć jak dawni Słowianie dobierali się w pary. Ale to nie koniec atrakcji przygotowanych przez Instytut.

Fb Pszczyńska Orkiestra Ludowa
Pszczynska orkiestra ludowa

Sobótka

Sobótka (w Polsce znana pod nazwą Noc Kupały) to słowiańskie święto, które odbywa się podczas przesilenia letniego. W trakcie obchodów święta Słowianie palili ogniska, tańczyli i skalali nad płomieniami. Ale święto było też ważną nocą dla młodych ludzi. To wtedy odbywały się Wianki, czyli rytuał znajdywania swojej drugiej połówki. Dziewczęta plotły wianki, które z przymocowaną do nich świeczką puszczano w dół rzeki. Zadaniem młodzieńców było wyłowienie wianka swojej wybranki. Ryzyko było wysokie - Jeżeli wianek zaplątał się w nadbrzeżną roślinność, oznaczało to, że panna nie znajdzie narzeczonego przez długi czas. Jeśli świeca zgasła, według przepowiedni, mogła spodziewać się staropanieństwa.

Rekonstrukcję sobótkowych Wianków zobaczyć będziecie mogli już 22 czerwca w Ogrodzie Pszczyńskiego Centrum Kultury przy ul. Władysława Jagiełły 1. Wydarzenie jest organizowane przez Instytut im. Wojciecha Korfantego. Rozpocznie się o godzinie 15.00, zakończy ok. 20.30. Instytut zapewnia atrakcje dla wszystkich.

Nie tylko Wianki

Poza rekonstrukcją sobótkowych Wianków, Instytut im. Wojciecha Korfantego zaplanował sporo innych atrakcji. Podczas wydarzenia będą dostępne stoiska z koronką klockową i biżuterią z porcelany. Na festynie swoją premierę będzie miała druga część książki kulinarno-zielarskiej „Ziele, Aniele!”, wydanego przez Instytut im. Wojciecha Korfantego. Autorka książki, etnolożka Danuta Cholewa opowie o tradycjach zielarskich regionu. Zabawę umilą występy muzyczne. Wstęp jest oczywiście wolny.

Pełen program festynu Wianki 2024:

  • 15.00 – 16.00 Występ Pszczyńskiej Orkiestry Ludowej
  • 16.30 – 17.00 Występ Zespołu Pieśni i Tańca "Silesianie" Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
  • 17.30 – 18.30 Występ wokalistów ze Studia Piosenki i Rehabilitacji Głosu „VoicePless”
  • 19.00 – 20.30 Koncert zespołu STONEHENGE
  • 20.30 Zakończenie
    Zabrze wodny plac zabaw

    Może Cię zainteresować:

    Wodne place zabaw rozpoczynają sezon letni. Gdzie warto się wybrać z maluchami?

    Autor: Urszula Ważna

    17/06/2024

    Biblioteka slaska

    Może Cię zainteresować:

    Archispacery z cyklu „Architektura Nauki” po Katowicach. Architekci i edukatorzy oprowadzą po Bibliotece Śląskiej, Politechnice i Wydziale Teologicznym

    Autor: Katarzyna Pachelska

    17/06/2024

    Palac rybna koncert

    Może Cię zainteresować:

    Romantyczny wieczór z In Tempore. W Pałacu w Rybnej posłuchamy wielkich kompozytorów

    Autor: Urszula Ważna

    17/06/2024

    Subskrybuj ślązag.pl

    google news icon