Jedyne takie miejsce
W ramach projektu, ma powstać specjalna sieć laboratoriów, które pomogą w rozwoju, a przede wszystkim - zaprezentują nowe technologie związane z wodorem. Od strony naukowej, nad wszystkim czuwać ma wykwalifikowana kadra z Politechniki Śląskiej. I tak, zgodnie z założeniem, mają powstać cztery komponenty takiego miejsca. Chodzi o Centrum Kompetencji OZE i Technologii Wodorowych, Laboratorium Technologii Wodorowych, Laboratorium Eko-Dom Energia i Mobilne Laboratorium Diagnostyki Paneli Fotowoltaicznych.
ROW, ale w nowej odsłonie
Szczególnie rozwijana ma być technologia uwzględniająca fotowoltaika i wodór, oczywiście w nawiązaniu do planu przekształcenia Rybnickiego Okręgu Węglowego w Rybnicki Okręg Wodorowy. Wszystko w ramach wspólnego celu - transformacji energetycznej regionu, w której ma pomóc tzw. zielony wodór. Eksperci zbadają warunki jego produkcji, magazynowania czy wreszcie - wykorzystania w przemyśle.
Wodorowe miasto
Warto przypomnieć, że technologie wodorowe w mieście wykorzystywane są nie od dziś. To właśnie po Rybniku jeżdżą specjalne, wodorowe autobusy. Ponadto, w rybnickim Zespole Szkół Technicznych działa już specjalizacja o nazwie technologie wodorowe.
Marszałkowskie wsparcie
Wspólny cel transformacji województwa śląskiego - przyświeca także władzom. I tak, projekt powstania Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych w Rybniku - został wspary przed Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Dzięki staraniom, na rzecz tego miejsca przewidziano dofinansowanie w wysokości 27 mln zł. Środki finansowe mają pochodzić z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Może Cię zainteresować:
Nowoczesna i ekologiczna. Taka jest nowa flota Kolei Śląskich. Poznajcie Impulsy 2

Może Cię zainteresować:
Nowy rezerwat przyrody ma powstać na Śląsku. To Park Repecki w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować: