W Rydułtowach sztuka pomoże w przepracowaniu lokalnej traumy. 30 sierpnia 2024 r. spektakl „92 dni”

30 sierpnia o godzinie 21.00 na parkingu przed Rydułtowskim Centrum Kultury odbędzie się spektakl „92 dni”, będący próbą zmierzenia się z trudną pamięcią o pięciu obozach pracy działających podczas II wojny światowej na terenie Rydułtów. Spektakl powstał w oparciu o relacje więźniów i mieszkańców. Trupę aktorską uzupełniono o młode pokolenie aktorów, którzy dołączyli do zespołu w ramach wolnego naboru.

Rafał Bednarczyk
Plakat spektakl 92 dni

Spektakl „92 dni” opowiada o historii z okresu II wojny światowej, kiedy kopalnię w Rydułtowach przejął koncern Hermann Göring Werke.

Pięć obozów pracy w Rydułtowach

Przedsiębiorstwo zmuszono do radykalnego zwiększenia wydobycia. Aby sprostać wymaganiom płynącym z Berlina, w latach 1942-45 na terenie miasta stworzono pięć obozów pracy, które miały zapewniać napływ darmowej siły roboczej. Do Rydułtów sprowadzano głównie Żydów z obozu w Oświęcimiu, bowiem przez 92 dni w mieście funkcjonowała filia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Spektakl jest próbą zmierzenia się z trudną i przez wielu zapomnianą już historią miasta. Na miejscu jednego z obozów powstało osiedle mieszkaniowe, a tym, co na co dzień przypomina mieszkańcom o zamordowanych w Rydułtowach Żydach jest osiedlowy pomnik oraz nazwa ulicy.

- Po ubiegłorocznym projekcie, który zwieńczyło wydanie publikacji w formie cyfrowej i wcześniej spektaklu „92 dni”, chcemy nadal uświadamiać i utrwalać w pamięci, że w Rydułtowach funkcjonowało 5 małych obozów koncentracyjnych. O tym trzeba mówić. Prowadzimy w związku z tym szereg działań i w tym roku zaczynamy kolejny projekt w tym zakresie ze wsparciem Narodowego Centrum Kultury. Pozyskaliśmy na projekt „Cień dziedzictwa” środki w programie Kultura-Interwencje. Mamy poczucie, że pewne traumy, związane z bardzo tragicznymi wydarzeniami, są dziedziczone pokoleniowo - mówi Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, dyrektor Rydułtowskiego Centrum Kultury „Feniks” i reżyserka Teatru SAFO.

Przed spektaklem odbędzie się parada świateł, poprzedzona warsztatami budowania lampionów. Uczestnicy parady, ubrani na biało i z lampionami w dłoniach, przejdą ulicami miasta trasę od miejsca dawnego obozu przy ul. Ofiar Terroru aż do RCK, gdzie rozpocznie się spektakl.

  • „92 dni" Plenerowy spektakl o filii obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Rydułtowach
  • Data: 30.08.2024 godz. 21.00
  • Miejsce: parking „Feniks”, ul. Strzelców Bytomskich 9A, Rydułtowy
  • Wstęp: wolny
  • Ze względu na drastyczne sceny spektakl dozwolony od lat 14.
  • Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Chwałek-Bednarczyk
  • Występują: Patryk Kłosek, Zuzia Pawlak, Paulina Pierchała, Daria Ciszewska, Małgorzata Simińska, Magda Makosz, Patrycja Tomiczek, Michał Hajduczek, Remigiusz Michalik, Adam Razik, Paulina Appel, Szymon Skaba, Kacper Kłosek
Aneta Szubert

Może Cię zainteresować:

Letnia Grządka Teatralna w Katowicach. Aneta Szubert: Teatr pobudza wyobraźnię i uczy dzieci kreatywnego myślenia

Autor: Katarzyna Pachelska

04/08/2024

Robert piaskowski 01

Może Cię zainteresować:

Ślązak, Robert Piaskowski, jednym z najważniejszych ludzi kultury. Jest dyrektorem Narodowego Centrum Kultury

Autor: Katarzyna Pachelska

24/05/2024

Rydułtowy

Może Cię zainteresować:

Rydułtowy mają królową śląskich hałd i najstarszy tunel kolejowy w Polsce. Mało znany fakt: tylko 6 województw ma wyższe szczyty niż Szarlota

Autor: Michał Wroński

16/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon