W Śląskim Uniwersytecie Medycznym będą kształceni „lekarze stóp”. To pilotażowy kierunek

Podiatra to zawód, który praktycznie w Polsce nie istnieje, a lekarze zajmujący się stopami kształcą się w ramach innych specjalizacji. Wkrótce ma się to zmienić. W Śląskim Uniwersytecie Medycznym zostanie uruchomiony pilotażowy kierunek, na którym będą się kształcić „lekarze stóp”.

fot. SUM
Śląski Uniwerystet Medyczny

Podiatra zajmuje się szeroko rozumianą problematyką problematyką stóp. Chodzi m.in. o choroby skóry, kości i stawów stóp, tzw. stopę cukrzycową czy wadliwe ustawienie stóp i deformacje palców. To schorzenia, które dotyczą coraz większej liczny osób, szczególnie starszych, ale w Polsce zawód podiatry formalnie nie istnieje. Nie jest on uregulowany prawnie i na uczelniach medycznych nie kształci się na takim kierunku.

Podiatria – nowy kierunek na Śląskim Uniwersytecie Medycznym

Zmienić to ma ustawa o nowych zawodach medycznych, która jest już po konsultacjach ze stroną społeczną – poinformowała w Rozmowie Dnia Radia Piekary posłanka Barbara Dziuk, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Podiatrii, Podologii i Kosmetologii. Dodała, że prace nad stworzeniem takiego zawodu trwają już od pięciu lat.

- Stopy nas noszą przez całe życie i musimy o te stopy zadbać – zaznaczyła Barbara Dziuk.

Skoro zawód podiatry będzie prawnie usankcjonowany, to będzie można kształcić w tym kierunku. Jak podała posłanka w Ministerstwie Zdrowia ustalono, że będzie to trzyletnie kształcenia na uczelniach medyczych. Kierunek podiatria zostanie pilotażowo uruchomiony na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. - Jest to uczelnia otwarta na innowacyjność w kształceniu – zaznaczyła Barbara Dziuk.

W Śląskim Uniwersytecie Medycznym potwierdzają, że dogrywane są szczegóły związane z uruchomieniem pilotażowego kierunku podiatrii. Kształcenie na studiach podyplomowych prawdopodobnie ruszy już w przyszłym roku akademickim. W uczelnie nie spodziewają się problemów z rekrutacją.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon