W Święto Niepodległości satelita z Gliwic poleci na orbitę rakietą Elona Muska

Dziś drugie podejście do wystrzelenia w kosmos stworzonego w Gliwicach satelity obserwacyjnego Intuition-1. Razem z nim na orbitę poleci również zaawansowany komputer pokładowy Antelope. Zgodnie z planem wynosząca je rakieta powinna wystartować o godzinie 19.47 polskiego czasu z Kalifornii. Wydarzenie to będzie można oglądać na żywo w internecie.

pixabay.com
Planeta Ziemia

Intuition-1 oraz Antelope mają lecieć w kosmos na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX (tak, tej, której właścicielem jest Elon Musk) w ramach misji Transporter-9. W sumie, w ramach tego przedsięwzięcia na orbitę ma zostać wyniesionych kilkadziesiąt różnego rodzaju małych satelitów (wśród nich będzie też satelita obserwacyjny STORK-7 – dzieło wrocławskiej spółki SatRev).

Opracowywany przez pięć lat w gliwickiej firmie KP Labs satelita Intuition-1 wyposażony jest w aparaturę służącą obserwacji Ziemi (jego zadaniem będzie mapowanie powierzchni planety, a zebrane w ten sposób dane pozwolą np. monitorować zmiany w środowisku naturalnym, prognozować plony, planować zalesianie, czy tworzyć mapy gleb). Co warte podkreślenia, na Ziemię trafiać będzie nie całość zebranych danych, ale jedynie kluczowe wnioski. To możliwe, gdyż analiza pozyskiwanych informacji będzie bowiem odbywać się z wykorzystaniem sztucznej inteligencji już na pokładzie satelity.

Falcon 9 SpaceX
Intuition-1 oraz Antelope polecą w kosmos na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Fot. https://twitter.com/SpaceX

Pierwotnie start rakiety Falcon 9 miał odbyć się w miniony czwartek (9 listopada) wieczorem, ale kilka dni przed tą datą zakomunikowano, że wyniesienie ładunku w kosmos zostanie przesunięte. W piątek około południa oficjalnie potwierdzono, że nowym terminem będzie sobotni wieczór (Interesujesz się śląską nauką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newslett...).

Rakieta wystartować ma o godzinie 19.47 polskiego czasu w Bazie Sił Powietrznych USA Vandenberg w Kalifornii. Transmisję „na żywo” z tej operacji oraz demonstracji działania na orbicie komputera pokładowego Antelope będzie można oglądać na kanale YouTube serwisu To jakiś kosmos (początek transmisji o godz. 18.55).

- Nie wiem, czy emocje będą porównywalne do tych przy locie KRAKsata (sztucznego satelity skonstruowany przez grupę studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz wrocławską firmę SatRevolution, który ponad 4 lata temu trafił na orbitę – przyp. red.), bo jednak wysłanie czegoś w kosmos po raz pierwszy to jednak wyższy poziom, ale - nie mogę się doczekać – napisała w mediach społecznościowych pracująca w gliwickim KP Labs Alicja Musiał, inżynierka systemowa w branży kosmicznej.

Alicja Musiał

Może Cię zainteresować:

„Brakuje przemyślanej strategii”. Alicja Musiał w ŚLĄZAG-u Młodych o branży kosmicznej w Polsce

Autor: Patryk Osadnik

22/08/2023

Łazik marsjanski Phoenix III

Może Cię zainteresować:

Studenci Politechniki Śląskiej skonstruowali łazik marsjański. Na razie pojedzie zdobywać Turcję

Autor: Michał Wroński

22/06/2023

Małgorzata Włodarczyk-Biegun

Może Cię zainteresować:

Dr inż. Małgorzata Włodarczyk-Biegun z Politechniki Śląskiej, laureatka Nagrody Naukowej „Polityki”: Nie mam presji na karierę naukową. Chcę realnie pomagać ludziom

Autor: Katarzyna Pachelska

23/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon