W wakacyjnym rozkładzie jazdy będzie pociąg z Katowic do Zakopanego. Do tego sporo remontowych utrudnień

Od pierwszego wakacyjnego weekendu znów będzie można dojechać bezpośrednio pociągiem z Katowic do Zakopanego. O ile rzecz jasna ktoś zechce spędzić w takiej podróży ponad 5 godzin. Nie ucieszą się turyści zmierzający w stronę Beskidu Żywieckiego. W wybrane noce wstrzymany zostanie ruch pociągów, a przewóz odbywać się będzie autobusami komunikacji zastępczej. Utrudnień w te wakacje będzie więcej.

M. Wroński
Pociąg Kolei Śląskich na stacji Chabówka

Koleje Śląskie właśnie ogłosiły jakich nowości mogą spodziewać się podróżni począwszy od 11 czerwca, kiedy to wejdzie w życie letnia korekta rozkładu jazdy. O niektórych jej punktach – jak chociażby wznowieniu połączeń z Katowic do czeskiego Bohumina, bądź też przywróceniu postojów na stacji w Goczałkowicach–Zdroju - wiadomo było już wcześniej.

Sprinterem” do Zakopanego zajedziesz w ponad 5 godzin

Zaskoczeniem nie jest również pojawienie się od 24 czerwca do 31 sierpnia bezpośredniego połączenia z Katowic do Zakopanego. Pociąg ten spółka uruchamia w sezonie wakacyjnym od kilku już lat, choć za każdym razem otwartym pozostaje pytanie do kogo w gruncie rzeczy kieruje tą ofertę. Przede wszystkim ze względu na czas przejazdu – „Sprinter Ornak” na dotarcie pod Tatry będzie potrzebować bowiem ponad 5 godzin, jadąc z Katowic przez Bielsko – Białą, Żywiec, Jeleśnię i Suchą Beskidzką (o ile nie będzie opóźnień, bo wedle danych Urzędu Transportu Kolejowego w ubiegłym roku na 63 uruchomione przez KŚ pociągi „Sprinter Ornak” opóźnienie odnotowało 20,6 proc.).

- Taka trasa została wybrana ze względu na wnioski pasażerów z rejonu Beskidów - przekonuje Maciej Zaremba, rzecznik przewoźnika.

W kontekście podróży pod Tatry pasażerowie muszą pamiętać jeszcze jednym - o ile pociąg z Katowic faktycznie dotrze do Zakopanego, to pociąg powrotny jazdę będzie zaczynać w Poroninie, do którego podróżnych z Zakopanego dowieźć ma skład PolRegio.

Utrudnienia, autobusy komunikacji zastępczej, wyłączone przystanki

Czego jeszcze mogą spodziewać się podróżni w te wakacje? Z dobrych wieści – sezonowego uruchomienia przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria, co powinno ułatwić dojazd nad ten zbiornik. Niestety, pasażerów kolei w regionie czeka także wiele utrudnień.

  • Od 11 do 18 czerwca oraz od 3 do 17 lipca na odcinku Nowy Bieruń - Oświęcim pociągi między godziną 10 – 16 zostaną zastąpione autobusami komunikacji zastępczej. Ma to związek z zaplanowanymi do 17 lipca pracami modernizacyjnymi na stacji w Oświęcimiu.
  • Od 11 czerwca wstrzymany będzie ruch pociągów na odcinku Zebrzydowice – Cieszyn. Pasażerowie będą przewożeni autobusami komunikacji zastępczej. Wstrzymanie ruchu pociągów jest spowodowane naprawą obiektów.
  • Od 11 czerwca do 2 września pociągi nie będą zatrzymywać się w Rybniku Paruszowcu. Spowodowane jest to remontem peronów na tamtejszej stacji. Dojazd do Paruszowca będzie realizowany autobusami KM Rybnik na podstawie ważnego biletu kolejowego.
  • Od 11 czerwca do odwołania pociągi nie będą zatrzymywać się na przystanku Bielsko-Biała Północ. To „efekt uboczny” budowy pobliskiego wiaduktu. Dowóz do przystanku zostanie zapewniony autobusami MZK Bielsko-Biała, na podstawie ważnego biletu kolejowego.
  • W noce od 18/19 do 22/23 czerwca pociągi kursujące w godzinach wieczornych i porannych na odcinku Myszków – Częstochowa zostaną wstrzymane, a podróżnych będą przewozić autobusy komunikacji zastępczej.
  • Od 7 do 21 lipca pociągi na odcinku Rybnik Niewiadom – Sumina zostaną skierowane objazdem przez Jejkowice. Ma to związek z prowadzonymi remontami infrastruktury. Pominięte przystanki będą obsługiwane autobusami komunikacji zastępczej, kursującymi na odcinku Rybnik – Sumina.

Ponadto, na odcinku Bielsko-Biała Główna – Żywiec, Milówka – Zwardoń oraz Myszków – Częstochowa w wybrane noce zostanie wstrzymany ruch pociągów, a przewóz będzie odbywać się autobusami komunikacji zastępczej. Jak wyjaśniają kolejarze zmiany dotyczyć będą pierwszego lub ostatniego pociągu w dobie, ale radzą podróżnym, by przed wyjazdem prewencyjnie sprawdzili czym przyjdzie im jechać. Harmonogram tych utrudnień wygląda następująco: od 19/20 do 23/24 czerwca - na odcinku Milówka – Zwardoń, 17/18 lipca - na odcinku Bielsko-Biała Główna – Żywiec, 27/28 lipca, 28/29 lipca oraz 31 lipca/1 sierpnia - na odcinku Wilkowice Bystra – Żywiec, od 7/8 do 10/11 sierpnia - na odcinku Łodygowice – Żywiec.

Z kolei w ostatnim tygodniu wakacji między Wodzisławiem Śląskim a Chałupkami zamiast pociągów kursować będą autobusy. Ma to związek z budową przystanku Wodzisław Śląski Centrum.

    Pociąg Kolei Śląskich na stacji Chabówka

    Może Cię zainteresować:

    Tylu pasażerów w pociągach nie było od 10 lat. Pokazały to dane za wakacje i październik

    Autor: Michał Wroński

    01/12/2022

    Pociąg Leo Express

    Może Cię zainteresować:

    Koleje Śląskie odliczają przed odjazdem do Bohumina. Więcej połączeń uruchomi Leo Express

    Autor: Michał Wroński

    22/05/2023

    Subskrybuj ślązag.pl

    google news icon