W Warszawie powołano Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej. Pomoże językowi śląskiemu?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołało do życia nową instytucję kultury - Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej.

Instytut roznorodnosci jezykowej

- Kultura wzmacnia poczucie tożsamości, a tożsamość to m.in. nasz język. Odmiany językowe i gwary są nieodłącznym elementem naszych małych ojczyzn – regionów, z których pochodzimy i z którymi jesteśmy związani - tak uważa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dlatego powołało nową instytucję kultury - Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej.

Powstał Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej

Obowiązki dyrektora nowej instytucji kultury pełni Anna Wotlińska, doktor polonistyki (po Uniwersytecie Warszawskim), ekspertka ds. programów wspierających sektor kultury, wykładowca (m.in. na Uniwersytecie Śląskim w latach 2020-2022, z zakresu polityki kulturalnej UE i Polski oraz międzykulturowości na Międzynarodowych Studiach Polonistycznych), powołana na to stanowisko przez ministrę kultury i dziedzictwa narodowego Hannę Wróblewską. Będzie pełnić obowiązki dyrektora do czasu wyłonienia dyrektora w drodze konkursu. Co ciekawe, dokumenty powołujące Instytut do życia podpisał jeszcze poprzedni minister kultury, Bartłomiej Sienkiewicz.

- Powinniśmy być dumni z naszych korzeni i tradycji, które nas ukształtowały. Język naszych babć i dziadków to olbrzymia wartość, którą należy pielęgnować – podkreślił Sienkiewicz, podpisując dokumenty powołujące jednostkę. – Gwary i używane współcześnie odmiany językowe to nasze dziedzictwo. Chcemy, żeby regionalne języki były widoczne i widzialne w społeczeństwie. Zależy nam, by były żywe i przekazywane kolejnym pokoleniom – dodał.

Popularyzowanie wiedzy o różnorodności językowej Polski

Głównym zadaniem Instytutu jest popularyzowanie wiedzy o różnorodności językowej Polski, szczególnie w zakresie języków i odmian językowych używanych współcześnie na terytorium Polski. Powstała instytucja zajmie się dokumentowaniem dziedzictwa językowego, funkcjonujących wielojęzyczności i ochroną praw językowych. W efekcie działalności Instytutu powstaną rekomendacje dla polityki językowej na poziomie krajowym i europejskim.

Instytut będzie realizował swoje zadania m.in. poprzez:

  • realizację własnych programów, w tym programów stypendialnych i dotacyjnych;
  • opracowywanie podręczników i innych materiałów edukacyjnych i dydaktycznych;
  • prowadzenie działań́ związanych z cyfryzacją, digitalizacją i udostępnianiem materiałów dotyczących różnorodności językowej Polski, w szczególności poprzez utworzenie i utrzymanie repozytorium języków i odmian językowych.

Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej został powołany na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skoro rząd i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego deklarują miłość do gwar i języków regionalnych, to może, mimo braku podpisu prezydenta (czego większość się spodziewa) pod ustawą o języku śląskim jako regionalnym, język śląski szybciej zostanie dostrzeżony i wzmocniony (chociażby finansowo) niż ustawa dostanie podpis.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Sosnowiec napis

Może Cię zainteresować:

QUIZ gwary zagłębiowskiej. Wersja dla zaawansowanych! Te słowa to wielkie zagwozdki

Autor: Robert Lechowski

19/05/2024

Jan miodek ruch chorzow

Może Cię zainteresować:

Grzegorz Kulik: Archanioł nigdzie nie przyfurgoł, czyli jak bardzo prof. Miodek mylił się w sprawie języka śląskiego

Autor: Grzegorz Kulik

17/05/2024

Slazacy

Może Cię zainteresować:

Roman Balczarek: My, naród? Od definicji do śląskiej historii i tożsamości. Boimy się przyznać, że wzięliśmy się trochę znikąd, a trochę z miłości do swojej ziemi

Autor: Roman Balczarek

17/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon