W Zabrzu powstanie Śląskie Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej
W Zabrzu rozpoczęła się budowa Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Inwestycję zapowiedziano jeszcze w ubiegłym roku. W październiku 2023 r. rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Tomasz Szczepański, otrzymał na ten cel z Ministerstwa Zdrowia czek na kwotę blisko 100 mln zł.
- Diagnostyka i terapia nie będą już rozsiane na trzy różne ośrodki. W nowym budynku będzie to skomasowane - przekazał dr n. med. Dariusz Budziński, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Stanisława Szyszki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny podkreślił, że chociaż leczenie chorób nowotworowych dzieci w Polsce jest na dobrym poziomie, wciąż brakuje odpowiedniej infrastruktury i organizacji. Powstanie Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii ma zatem przyczynić się nie tylko do poprawy warunków hospitalizacji, ale ułatwić też sam proces leczenia. Rodzice nie będą musieli szukać dla swoich dzieci osobno diagnostyki i terapii, bo wszystko będzie w jednym miejscu.
Inwestycja pozwoli prowadzić innowacyjne terapie
Budynek o powierzchni 7370 metrów kwadratowych będzie miał jedną kondygnację podziemną, gdzie znajdą się pomieszczenia techniczne i szatnie oraz sześć kondygnacji nadziemnych. Na parterze powstanie rejestracja, sterylizatornia oraz część dydaktyczna. Na pierwszym piętrze znajdą się laboratoria bakteriologiczne, genetyczne i analityczne, a na pozostałych kondygnacjach dziecięce oddziały łóżkowe (łącznie 58 miejsc dla małych pacjentów).
Inwestycję wykona spółka Warbud w konsorcjum z MeritumGB. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na grudzień 2025 roku. Otwarcie Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii ma odbyć się w pierwszym kwartale 2026 r.
- Budowa Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej jest priorytetową dla nas inwestycją, która pozwoli zadbać o zdrowie małych pacjentów z wykorzystaniem najnowszych technik i metod terapii leczenia nowotworów. Skuteczność leczenia chorych dzieci już znajduje się na poziomie wyników placówek w Europie Zachodniej, ale ta inwestycja pozwoli nam się zrównać także pod względem nowoczesnej bazy klinicznej i wprowadzać innowacyjne terapie - mówi prof. Tomasz Szczepański, rektor ŚUM.
Może Cię zainteresować: