Wakacje zbliżają się ku końcowi, ale Letni Ogród Teatralny nie zwalnia tempa. Sprawdźcie, jakie spektakle zobaczycie w weekend 24 i 25 sierpnia

Wakacje powoli dobiegają końca, ale to nie oznacza, że katowicki Letni Ogród Teatralny zwalnia tempo. Wręcz przeciwnie - w weekend 24 i 25 sierpnia czeka nas rozrywka na najwyższym poziomie. Nie ma się czemu dziwić. LOT bawi i zaskakuje widzów już od prawie 30 lat! Zobaczcie, jakie spektakle dla dzieci i dorosłych można obejrzeć w pierwszy weekend LOT-u. Uwaga, w niedzielę spektakl Letniej Grządki Teatralnej wyjątkowo o godz. 13 a nie 15!

Teatr KTO, Kraków
Lot 2024 1

To już 26. edycja

Letni Ogród Teatralny jest stałym elementem katowickich wakacji już od prawie 30 lat. Od tego czasu zasady wydarzenia są takie same. wydarzenia dla dorosłych, w niedziele o 15 - Letnia Grządka Teatralna, czyli darmowe spektakle dla dzieci. Do tego tradycyjna wystawa w pomieszczeniach Teatru Korez w budynku Katowice Miasto Ogrodów.

Cały program Letniego Ogrodu Teatralnego 2024: Letni Ogród Teatralny 2024 od 6 lipca do 31 sierpnia w Katowicach. Spektakle dla dorosłych i dla dzieci oraz inne atrakcje. PROGRAM

Spektakle wystawiane są w podcieniu na schodach prowadzących do budynku Katowice Miasto Ogrodów. Siedzi się na siedziskach i poduchach, które udostępniają organizatorzy. Można oczywiście pojawić się z własnym krzesełkiem.

Bilety na przedstawienia były dostępne w sprzedaży internetowej, ale sprzedały się w 2 dni. Spokojnie, bilety na poszczególne spektakle da się jeszcze kupić przed ich rozpoczęciem w kasie biletowej - w takiej formie organizatorzy udostępniają 100 biletów. Bilety na płatne wydarzenia kosztują 30 zł dzięki wsparciu LOT-u przez Miasto Katowice.

Wydarzenia w pierwszy weekend LOT-u 2024:

Sobota 24 sierpnia, godz. 21.00, "Jak przeżyliśmy wszystko", Teatr KTO, Kraków

Na motywach pracy Toma PhillipsaLudzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”.
Spektakl „Jak spieprzyliśmy wszystko” jest słowno-muzycznym seansem, w którym twórcy przyglądają się zdarzeniom i ideom, kształtującym od tysiącleci zręby naszej cywilizacji. Przywołujemy historyczne fakty i autentyczne postaci (np. Francis Galton – twórca eugeniki, Ryszard Wagner – kompozytor, ale też Che Guevara, czy Bobby Henderson – twórca Kościoła Latającego Potwora Spaghetti), by w krzywym zwierciadle odbić idee m.in. demokracji, religii, rasizmu, wojny, rewolucji. Co istotne, robimy to w sposób komediowy, ufając, że poprzez dowcip, humor i groteskę jesteśmy w stanie „rozbroić” nasze lęki, traumy, frustracje. Głównymi postaciami spektaklu jest Ona i On, kobieta i mężczyzna, zawieszeni poza czasem i przestrzenią. Ich damsko-męskie relacje, ich próby poszukiwania miłości i partnerstwa są ukazane na tle zdarzeń historycznych i przemian społecznych. Bardzo ważną częścią spektaklu są wykonywane na żywo piosenki, dopowiadające sensy i emocje, w większości przeboje muzyki popularnej, śpiewane po angielsku, włosku i hiszpańsku.

  • autor: Paweł Szumiec
  • reżyseria: Paweł Szumiec,
  • występują: Katarzyna Chlebny i Grzegorz Łukawski
  • zespół Towarzysze Broni: Aleksander Brzeziński, Damian Mielec, Jakub Nieć
  • czas trwania: 80 minut bez przerwy

Niedziela 25 sierpnia, godz. 21.00, "Uczycie nas, jak suknie się podnosi", Teatr KTO, Kraków

Na podstawie tekstów Bertolta Brechta, Rogera Fernaya i Waltera Mehringa, z muzyką Bertolta Brechta, Hannsa Eislera i Kurta Weilla
Niepowtarzalna interpretacja dzieł niemieckich twórców lat 20. XX wieku we współczesnym wykonaniu gwiazd krakowskich scen dramatycznych i estradowych. W zestawieniu z muzyką na żywo w towarzystwie skrzypiec, kontrabasu, pianina i akordeonu ponadczasowy duet Brecht i Weill urzeka publiczność swoją uniwersalnością w tradycyjnej formie. Już w samym tytule „Uczycie nas, jak suknie się podnosi” zarysowuje się ważna dla spektaklu zależność płci. Mężczyźni napędzani pragnieniem władzy, próbują podporządkować kobiety, które jednak w tym geście potrafią odnaleźć słabość. I to one właśnie stają się głównymi bohaterkami przedstawienia Opalskiego. Reżyser wydobywa z tekstów Brechta wyraziste wizerunki kobiet: matek, wdów, kochanek, prostytutek i żebraczek. Wszystkie razem tworzą niemal antyczny chór, który w przejmujący sposób opisuje i interpretuje trudną dla nich rzeczywistość. Mimo to całość pozostaje w konwencji kabaretu lat. 40, powojennej burleski..

  • reżyseria: Józef Opalski
  • występują: Anna Branny, Sylwia Chludzińska, Iwona Konieczkowska, Bożena Zawiślak – Dolny, Franciszek Muła
  • muzycy: Agnieszka Bugla-Bylica – skrzypce, Jacek Bylica – piano, Grzegorz Frankowski – kontrabas, Andrzej Włodarz – akordeon
  • czas trwania: 75 minut bez przerwy

Niedziela, 25 sierpnia, godz. 13.00, Letnia Grządka Teatralna, "Bajka Ziajka", Teatr Dzieci Zagłębia im. J. Dormana Będzin

Bohaterami spektaklu są Puc i Ciut, którzy, znajdując podczas zabawy jajko, postanawiają się nim zaopiekować. Wkrótce z jajka wykluwa się gąsienica Zjajka, której głównym zajęciem jest pożeranie wszystkiego wokół. Przyjaciele podsuwają jej coraz to różniejsze smakołyki, chcą zainteresować Zjajkę różnymi zabawami. Ta jednak, obojętna na wszystko, je, je i je… aż w końcu… głęboko zasypia. Budzi się jako piękny motyl. Zachwyceni Ciut i Puc pragną, by został razem z nimi, ten jednak odlatuje.

W spektaklu pojawiają się gry słowne oparte na wieloznaczności słów, bazujące na wykorzystywaniu ich walorów dźwiękowych. Bajka, oprócz zabawy, zawiera także wartości poznawcze: jest opowieścią o poznawaniu świata, dorastaniu i narodzinach przyjaźni. Kameralny charakter spektaklu, możliwość doświadczenia różnorodnych wrażeń oraz wymiar edukacyjny sprawi, że jest on idealną propozycją dla każdego maluszka, poznającego otaczający go świat! Tym bardziej, że zabawa nie kończy się wraz z opuszczeniem kurtyny – po spektaklu dzieci mają okazję zrobić sobie zdjęcie z pluszowymi rekwizytami oraz sympatycznymi bohaterami przedstawienia – Pucem i Ciutem.

  • Spektakl dla dzieci od 3. roku życia.
  • tekst i reżyseria: Maciej Dużyński
  • występują: Katarzyna Bała, Anna Ratajczyk
  • czas trwania: 50 minut
  • Wstęp darmowy!
Stal piast zapowiedz prof

Może Cię zainteresować:

Zapowiedź meczu Piasta Gliwice ze Stalą Mielec w PKO BP Ekstraklasie

Autor: Wojciech Sontowski

19/08/2024

"Perfect Days" (2023)

Może Cię zainteresować:

Kino w tyskiej Andromedzie zaprasza na "Perfect Days"

Autor: Arkadiusz Korejwo

18/08/2024

Katowice miastem fachowcow prof

Może Cię zainteresować:

Program Katowice Miastem Fachowców. 19 sierpnia startuje 6. edycja

Autor: Wojciech Sontowski

18/08/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon