Waldschloss w Halembie - Rudzie Śląskiej, popada w ruinę. Zameczek Leśny kiedyś był miejscem spotkań lokalnej społeczności

Kuźnicki Zameczek Leśny, znany również jako Waldschloss, to wyjątkowy zabytek, który przez niemal 120 lat przetrwał w niemal pierwotnej formie. Jednak czas działa na jego niekorzyść, a jego przyszłość wisi na włosku. Bez pilnych działań renowacyjnych ten niezwykły obiekt, będący świadkiem historii i dziedzictwa regionu, wkrótce może zniknąć na zawsze. Jeśli teraz nie podejmie się stanowczych kroków, już niedługo nie będzie czego ratować. To może być ostatni moment, by ocalić tę bezcenną część naszego dziedzictwa! Zdjęcia z drona w naszej galerii pochodzą z 2024 roku, ale wkrótce mogą stać się tak samo historyczne, jak prezentowane poniżej fotografie archiwalne...

Zameczek to określenie nieco na wyrost. Las zresztą już też. Waldschloss, położony w dzisiejszej dzielnicy Halemba w Rudzie Śląskiej, a konkretniej w jej części - Starej Kuźnicy (lub Starej Kuźni - niem. Althammer, należącej historycznie nie do ziemi bytomskiej jak Halemba i Kłodnica, ale do ziemi pszczyńskiej), przy ul. Piotra Skargi 1, przypomina raczej kamienicę z niedużą narożną wieżyczką i dołożoną "halową" częścią. Ale w otoczeniu sąsiadów, niezbyt lotnych architektonicznie budynków tej "wsi w mieście", rzeczywiście robi wrażenie.

Kuźnicki "schloss" oczywiście nigdy nie był żadnym prawdziwym zamkiem czy chociażby pałacem. Jego pierwotna funkcja była bardziej przyziemna. Został zbudowany w 1905 roku z prywatnych pieniędzy i od początku był restauracją, ale taką "na wypasie", jakbyśmy dziś powiedzieli - z dużą salą balową i ładnym ogrodem z widokiem na las.

Znany był jako Waldschloss, ale też jako restauracja Schindlera. Po II wojnie światowej budynek został upaństwowiony. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Żyją jeszcze ludzie, którzy pamiętają lata świetności tego miejsca, gdy tętniło życiem i było miejscem spotkań mieszkańców Starej Kuźni. Jeden z nich w komentarzu na Facebooku pisze: "Za bajtla (w latach 60. minionego wieku) bywałem tu z rodzicami na okoliczność organizowanych tu imprez o charakterze państwowym lub lokalnym (odpust, dożynki, majówka). Potańcówki - tych świadkiem nie byłem:) - były organizowane w sali balowej z nietypowymi, potężnym oknami. Do dziś pamiętam zdarzenie gdy jedno z tych okien bardzo ucierpiało za sprawą wymiany poglądów pewnych osobników rodzaju ludzkiego. Jednemu z nich tak spieszno było do opuszczenia lokalu, że bliżej mu było do okna niż drzwi i "wyszedł" na zewnątrz razem z futryną okienną poharatany szkłem stłuczonej szyby. Do podobnych "dialogów" dochodziło tu od czasu do czasu, ale społeczność tworzyła wspólnotę, znała się z imienia i po jakimś czasie niesnaski odchodziły w zapomnienie. Pamiętam też, że latem w niedziele po nieszporach spotykali się tu mieszkańcy Kuźnicy i Starej Kuźni. Był czynny szynkwas, w sali stał stół bilardowy z - wypaśnym na owe czasy - zielonym, aksamitnym suknem a na zewnątrz był prototyp tego, co dziś nazywane jest beer garden".

Krążyła nawet taka sprośna przyśpiewka o tym miejscu:

"Na Kuźnicy jest zabawa, tam się bawi trójka klawa, Antek z Mańkom tak wywijoł, aż ją chycił za szpecyjo, a łona z tej uciechy, chyciła go za łorzechy"

Zameczek jednak nie miał za dużo szczęścia do właścicieli. Zmieniali się dość często. Niektórzy, jak spółdzielnia inwalidów, zrobiła z pięknej sali balowej halę produkcyjną. Ostatni właściciel - gliwickie Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe „Enpol” Sp. z o.o - nie dbał należycie o zabytkowy obiekt i przyczynił się do jego postępującego upadku. Syndyk masy upadłościowej "Enpolu" (firma jest w likwidacji) bezskutecznie próbuje sprzedać zameczek. Nie ma na niego jednak chętnych. W styczniu 2024 r. jego cena wywoławcza wynosiła 1 mln zł (w przetargu z marca 2023 r. - 1,4 mln zł, w 2022 r. - 1,6 mln zł).

Na początku 2024 r. z inicjatywy Marcina Buballi powstała petycja, która miała zmotywować władze Rudy Śląskiej do podjęcia natychmiastowych działań i zwrócenia uwagi na ten piękny obiekt, aby przywrócić go mieszkańcom. Podpisało ją ponad 700 osób. Do Urzędu Miasta Ruda Śląska trafiło pismo, w którym wystosowano prośbę o zakup zameczku od Syndyka Masy Upadłości firmy Enpol z Gliwic.

Ruda Slaska Rynek

Może Cię zainteresować:

Dlaczego najbardziej śląskie miasto Śląska to Ruda Śląska? "Tu śląskość zawsze była zupełnie oczywista"

Autor: Michał Wroński

05/01/2024

Ruda Slaska Rok 1993 10

Może Cię zainteresować:

Jak wyglądała Ruda Śląska 32 lata temu? Tak! W 1993 roku szwajcarski fotograf zrobił w mieście dziesiątki zdjęć

Autor: Michał Wroński

14/01/2025

Kaufhaus dom towarowy ok2000r arch SWKZ

Może Cię zainteresować:

"Tu w Kaufhausie na Fryncicie...". Osiedle Kaufhaus w Rudzie Śląskiej z najstarszym domem towarowym na obszarze współczesnej Polski

Autor: Redakcja

09/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama