Nietypowe cmentarzysko znaleźli archeolodzy w Gliwicach w 2011 roku, przy okazji przygotowywania terenu pod budowę tutejszego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej.
Pochowani z odciętą głową między nogami
Nietypowe, bo po pierwsze - położone z dala od kościoła, po drugie - skrywające szczątki ludzi odrzuconych przez ówczesne społeczeństwo Gliwic, nie tyle przestępców, co np. chorujących psychicznie, samobójców czy dzieci, które nie zostały ochrzczone. I po trzecie - najważniejsze - znaleziono tam groby ludzi z odciętą głową, umieszczoną między kolanami. Tak kiedyś chowano m.in. osoby podejrzane o wampiryzm. Wkrótce szkielety zyskały miano "wampirów z Gliwic".
Teraz nad owymi "wampirami" pochylili się dentyści z katowickiej przychodni Dentim Clinic Medicover w Silesia City Center. A konkretnie - pochylili się nad ich uzębieniem. Sześć czaszek z nietypowej nekropolii (nie wszystkie należą do "wampirów) już jest badanych w przychodni.
Oprócz tradycyjnego przeglądu, każda z czaszek będzie miała wykonane panoramiczne zdjęcie RTG, a także zaawansowaną tomografię komputerową szczęk, co pozwoli zajrzeć do wnętrza kości i poszukać schorzeń niewidocznych gołym okiem. Następnie z pomocą skanera 3D w parę minut wykonane zostanie kilka tysięcy zdjęć uzębienia. W ten sposób zostanie ono cyfrowo odtworzone na ekranie komputera. Dzięki temu dentyści przyjrzą m.in. budowie struktur anatomicznych zębów, ewentualnym zmianom w kościach szczęk, skali ubytków, wadom zgryzu, a także… kształtowi zębów.
Ludzie w średniowieczu mieli zęby w lepszym stanie niż my teraz
Już teraz dentyści z katowickiej przychodni mogą stwierdzić, że pochowane z Gliwicach 500 lat temu osoby miały znacznie lepsze zęby niż my obecnie. - Nie widać na nich śladów próchnicy - mówi lek. dent. Marta Szymańska-Pawelec z Dentim Clinic Medicover. - To zasługa innej, lepszej dla zębów diety ludzi w średniowieczu. My teraz jemy stanowczo za dużo cukru - dodaje.
Już z pobieżnego przeglądu widać, że zęby tych ludzi nie różniły się od zębów zwykłego człowieka. Nie miały wampirzych atrybutów.
- Muszę rozczarować osoby spodziewające się, że mamy do czynienia z prawdziwymi wampirami. Zęby w badanych przez nas czaszkach niczym nie różnią się od zwykłych. Nie mają one większych niż przeciętne kłów - mówi lek. dent. Sebastian Pawelec, specjalista chirurgii stomatologicznej z Dentim Clinic Medicover w Katowicach, jeden z koordynatorów badań.
Ludzie ścięci mieczem
Tego typu badania znalezisk Muzeum w Gliwicach zostaną wykonane po raz pierwszy w historii tej placówki. Sami antropolodzy i archeolodzy są ciekawi, co z nich wyniknie i czy w jakiś sposób pomogą one wyjaśnić, jak żyli i kim byli pochowani w Gliwicach ludzie.
- 12 szkieletów znalezionych z głową w nieanatomicznym miejscu, czyli między nogami, to prawdopodobnie przestępcy, którzy zostali ścięci mieczem. Za co? Nie wiadomo - mówi archeolog Monika Michnik, kierownik Działu Archeologii z Muzeum w Gliwicach. - To, że pochowano ich w ten sposób było być może dodatkową karą dla nich, którą nawet mógł orzec sąd.
Badania czaszek z Muzeum w Gliwicach odbywają się w ramach projektu popularnonaukowego „Dentyści dla Nauki”, który zainicjowało centrum stomatologiczne Dentim Clinic Medicover w Katowicach. Zakłada on merytoryczną współpracę dentystów z różnymi ośrodkami badawczymi i muzealnymi na Śląsku i nie tylko. Badania 14 czerwca badania mają charakter pilotażowy.
ZOBACZ TEŻ:
- Nowoczesne muzeum, aparthotel, dodatkowe parkingi. Zabytkowe obiekty Radiostacji Gliwice zostaną zmodernizowane. „Chcemy w nowoczesny, inspirujący sposób opowiadać o dramatycznej historii mieszkańców Gliwic i regionu”
- Centrum przesiadkowe w Gliwicach ma być gotowe na początku 2023 roku. Będzie tu obsługiwana Kolej Metropolitalna