Warsztaty, wykłady i żywy obraz na katowickim Rynku. Tydzień Architektury w Mieście Nauki od 29 kwietnia do 5 maja 2024 r.

Spacer architektoniczny, warsztaty poświęcone ergonomii w miejscu pracy, pokaz nowoczesnych technologii kosmicznych, warsztaty z ceramiki i szkła, a także utworzenie żywego obrazu na katowickim Rynku – to tylko niektóre z atrakcji rozpoczynającego się właśnie Tygodnia Architektury.

fot. UM Katowice
Katowice rynek

Od poniedziałku (29 kwietnia) do niedzieli (5 maja) będzie trwać Tydzień Architektury – kolejny z cyklu 50. Tygodni w Mieście Nauki, czyli inicjatywy realizowanej w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Tradycyjnie już pozwoliliśmy sobie zaproponować Wam nasz subiektywny przegląd tego, co zwróciło naszą uwagę w jego programie.

  • Spacer architektoniczny „Architektura nauki”
    29 kwietnia (poniedziałek), godz. 16.30 – 18.30
    Spacer poświęcony będzie architekturze obiektów naukowych i edukacyjnych Katowic, pokazując jak architektura wspiera proces nauki i rozwój młodzieży. Prowadzić go będą dr arch. Jacek Kamiński oraz dyrektor Pałacu Młodzieży Adam Lasek. Start przy Pałacu Młodzieży w Katowicach. Obowiązuje rejestracja przez internetowy formularz.
  • Spotkanie „Motywy architektury we współczesnej książce”
    29 kwietnia (poniedziałek), godz. 17.00 – 18.30, sala Parnassos w Bibliotece Śląskiej (Katowice)
    Spotkanie poświęcone będzie roli architektury w literaturze współczesnej. Gościem specjalnym będzie Grzegorz Piątek, laureat Nagrody Literackiej Nike, który podzieli się swoimi przemyśleniami na temat miejsca i roli architektury w kulturze i literaturze. Omówione zostaną m.in. książki „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” i „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949”.
  • Kosmiczne technologie, kask do mieszanej rzeczywistości
    30 kwietnia (wtorek), godz. 10.15 – 11.45, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej (Gliwice)
    W programie przewidziano pokaz nowoczesnych technologii kosmicznych, w tym kasku do mieszanej rzeczywistości, który może znaleźć zastosowanie w przyszłych eksploracjach kosmos
  • Praktyczne aspekty ergonomii
    30 kwietnia (wtorek), godz. 10.45 – 11.30, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej (Gliwice)
    Prelekcja skupiająca się na praktycznych aspektach ergonomii w życiu codziennym i pracy, z naciskiem na poprawę warunków pracy i życia.
  • Roboty – czy jest się czego bać
    30 kwietnia (wtorek), godz. 11.30 – 12.15, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej (Gliwice)
    Dyskusja na temat wpływu robotyki na współczesne społeczeństwo, potencjalnych zagrożeń i korzyści płynących z rozwoju technologii.
  • Ergonomia pracy biurowej – dopasuj wysokość biurka do twoich parametrów ciała
    30 kwietnia (wtorek), godz. 12.00 – 14.00, hol główny Politechniki Śląskiej (Gliwice)
    Interaktywne warsztaty, które skupią się na ergonomii miejsca pracy, zwłaszcza na znaczeniu odpowiedniego dopasowania wysokości biurka do indywidualnych parametrów ciała uczestnika, aby zapobiegać problemom zdrowotnym związanym z pracą biurową.
  • Architektura Japonii
    30 kwietnia (wtorek), godz. 12.15 – 13.00, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej (Gliwice)
    Wykład na temat unikalnych aspektów architektury Japonii, jej historii, wpływu na współczesne projektowanie oraz filozofii za nią stojącej.
  • Performance artystyczno-fotograficzny – układ i zdjęcia z koszulkami
    4 maja (sobota), godz. 12.00 – 13.00, Rynek w Katowicach
    Podczas tego wyjątkowego wydarzenia, łączącego sztukę performensu i fotografię, uczestnicy stworzą żywy obraz na rynku Katowic, nosząc koszulki z hasłem „KATOWICE MIASTO NAUKI”. Celem jest nie tylko uwiecznienie tego momentu na zdjęciach, ale również promowanie Katowic jako miasta skupiającego się na rozwoju nauki i edukacji. Dołączyć może się każdy chętny.
  • Warsztaty ceramiki i szkła
    5 maja (niedziela), godz. 9.00 – 14.00, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, oddział w Katowicach (ul. Krasińskiego 8, parter, sala 100)
    Warsztaty skierowane są do osób w każdym wieku, zarówno początkujących, jak i zaawansowanych. W trakcie zajęć będą mieli okazję własnoręcznie tworzyć unikatowe przedmioty.
Osiedle Tysiąclecia nocą

Może Cię zainteresować:

Osiedle Tysiąclecia niczym wino, im starsze tym lepsze. Maciej Franta: „Dobra architektura nie przestaje być dobra”

Autor: Grzegorz Lisiecki

01/04/2022

Strefa Kultury MCK Spodek

Może Cię zainteresować:

9 lat temu w Katowicach odsłonięto drogę lądowania Spodka. Warszawiacy pokazali, jak dbać o architekturę

Autor: Marcin Zasada

02/03/2024

Dworzec kolejowy II

Może Cię zainteresować:

Katowice minionej epoki. Miasto aspirujące w trudnych czasach Polski Ludowej [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Autor: Redakcja

18/11/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon