Komisja Europejska od 2011 roku publikuje Listę Surowców Krytycznych (CRM - Critical Raw Materials) dla UE. Węgiel koksowy został na nią wpisany w 2014 roku i od tego czasu utrzymuje status surowca krytycznego dla europejskiego przemysłu. Lista jest aktualizowana raz na cztery lata. Projektem rozporządzenia zajmą się teraz Parlament Europejski oraz Rada Unii Europejskiej.
- Cieszę się, że Komisja Europejska po raz kolejny wsłuchała się m. in. w mój apel. Zwłaszcza teraz kiedy odcięliśmy się od surowców z Rosji i przyspieszamy z transformacją energetyczną. Największym dostawcą węgla koksowego w UE jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Ta decyzja oznacza, że spółka nadal będzie mogła pozyskiwać unijne fundusze na przyszłe inwestycje czy tworzenie miejsc pracy – podkreślił śląski europoseł Jerzy Buzek.
Jerzy Buzek od wielu miesięcy zabiegał o pozostawienie węgla koksowego na zaktualizowanej liście. Lobbowali za tym także inni eurodeputowani z Polski. - Ta decyzja potwierdza to znaczenie węgla koksowego jako surowca niezbędnego dla europejskiego przemysłu hutniczego – zaznaczają w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.
Surowce krytyczne są niezbędne w strategicznych sektorach gospodarki
Komisja Europejska podała w komunikacie, że surowce krytyczne są niezbędne w szeregu sektorów strategicznych: przemyśle o zerowej emisji netto, przemyśle cyfrowym, lotniczym i kosmicznym oraz sektorze obronnym.
- Komisja proponuje dziś kompleksowy zestaw środków, służących zapewnieniu UE dostępu do bezpiecznych, zróżnicowanych, przystępnych cenowo i zrównoważonych dostaw surowców krytycznych – czytamy w komunikacie KE.
W KE dodają, że Unia Europejska musi ograniczyć ryzyko dla łańcuchów dostaw surowców krytycznych, a dziś w dużym stopniu zależy od „monopolistycznych dostawców z państw trzecich”.
- Prof. Buzek uratował miliardy złotych na ochronę śląskich kopalń. Przekonał partnerów z całej Europy – podkreślił Tusk.