Szkodliwa substancja w wielu polskich domach
Azbest to rodzaj minerału. Składa się z metali i krzemianów oraz charakteryzuje się włóknistą strukturą. Jego odporność na wysokie temperatury, właściwości izolacyjne i dźwiękochłonne oraz, przede wszystkim, stosunkowo niska cena przyczyniły się do rozwoju przemysłu azbestowego. Mimo że jego szkodliwość dla zdrowia została wykazana już w latach 60. i 70. XX wieku, surowiec wykorzystywano w budownictwie, hutnictwie, przemyśle ceramicznym oraz transporcie. Pod postacią eternitu pokrywano nim dachy i elewacje wielu polskich domów. Produkowano też ogniotrwałe farby i wyroby izolacyjne.
Prawie niewidoczne włókna azbestu w przypadku przedostania się do powietrza w wyniku mechanicznego uszkodzenia lub degradacji materiałów mogą powodować wiele chorób. Szkodliwe działanie azbestu może przejawiać się trudnościami w oddychaniu, osłabieniem i problemami skórnymi. Azbest może powodować azbestozę i nowotwory np. płuc, oskrzeli, krtani. Od 1997 roku jego wykorzystanie jest zabronione, jednak nadal znajduje się w wielu polskich domach.
WFOŚiGW przyjmuje wnioski na dofinansowanie
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił właśnie nabór wniosków na 2025 rok o dofinansowanie zadań związanych z realizacją gminnych programów usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest. Nabór wniosków adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego województwa śląskiego, które przeprowadziły inwentaryzację wyrobów zawierających azbest, lub planują zadania związane z demontażem, zbieraniem, transportem i unieszkodliwieniem wyrobów zawierających azbest, zgodnie z gminnym programem usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest.
Jak podkreśla Fundusz: "WFOŚiGW udziela dofinansowania gminom, natomiast beneficjentem końcowym dofinansowania są mieszkańcy województwa śląskiego".
Gminy mogą składać wnioski do 30 kwietnia 2025 roku. Warto podkreślić, że w niektórych przypadkach kwota dofinansowania ze środków WFOŚiGW może wynosić do 100% kosztów kwalifikowanych zadania. Więcej informacji i wzory wniosków znajdziecie pod TYM LINKIEM.
Materiał dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.
Może Cię zainteresować: