Koszutka to najmniejsza, ale jednocześnie jedna z najgęściej zaludnionych dzielnic Katowic. Została wraz z Bogucicami przyłączona do Katowic w 1924 roku. Słynie ze swojej socrealistycznej architektury, bo jej zabudowa powstawała już od lat 50. XX wieku. Niedługo po zakończeniu II wojny światowej zaczęły się prace budowlane na terenie przyszłego Osiedla im. Marchlewskiego. Pierwsze budynki wzniesiono już na początku lat 50. Jeszcze w 1949 roku "nic tu nie było", jak pisała "Trybuna Robotnicza" w wydaniu z 24 października 1952 roku. Trzy lata później mieszkało tu już 3,5 tysiąca ludzi. W szczytowym okresie, w 1988 r., Koszutka liczyła prawie 14 tys. mieszkańców. Dzisiaj - około 10 tys.
Główny plac dzielnicy, plac Grunwaldzki, wytyczono w 1960 roku i zagospodarowano w ramach czynu społecznego. Co ciekawe, już wtedy nadano mu nazwę, która obowiązuje do dzisiaj. Plac został zmodernizowany w 2003 roku. Dziś to prawdziwa oaza bujnej zieleni.
Na placu Grunwaldzkim rozgościła się Galeria Artystyczna, która od 2004 roku prezentuje stojące na cokołach popiersia artystów związanych z Katowicami i ze Śląskiem. Można tu podziwiać też rzeźbę "Rodzina" i fontannę "Olimpijską". Wokół nie brakuje ciekawych budynków, na czele z:
- biurowcem Biura Studiów i Przemysłu Węglowego (pl. Grunwaldzki 8-10)
- budynkiem mieszkalnym, tzw. "Galeriowcem" (pl. Grunwaldzki 4)
- socrealistyczną zabudową mieszkaniową od strony ul. Morcinka
- kinem "Kosmos"
Może Cię zainteresować: