Wielkanoc na Śląsku: tradycja, zabawa i sztuka w chorzowskim skansenie

Wielkanocny korowód, tradycyjne zabawy świąteczne, warsztaty zdobienia jajek i tworzenia palm wielkanocnych oraz jarmark i koncerty – w chorzowskim skansenie odbędzie się plenerowa impreza „Wielkanoc na Śląsku”.

Szukanie zajączka i kulanie jajek

Wielkanocna impreza w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” odbędzie się w niedzielę, 13 kwietnia 2025 r., w godzinach 12.00 – 16.30. Rozpocznie się od atrakcji dla najmłodszych, czyli poszukiwania czekoladowych jajek ukrytych w trawie. Nie zabraknie również tradycyjnych zabaw, takich jak slalom z jajkiem na łyżce czy kulanie jajek do ducki – jednej z najstarszych gier wielkanocnych na Śląsku.

- Kulanie jajek do ducki czyli dołka polegało na toczeniu jajek z górki po ziemi lub deseczce w kierunku wykopanego dołka. Ten, który trafił wygrywał i zabierał pozostałe jajka, którymi się bawiono. W innej wersji wygrywał ten, którego jajko stoczyło się najdalej lub najszybciej dotarło do mety – tłumaczą w skansenie.

Dla miłośników rękodzieła przygotowano warsztaty: tworzenia tradycyjnych palm wielkanocnych z zielonych gałązek, bibuły i wstążek, tworzenia ozdób świątecznych czy zdobienia jajek metodą batikową, polegającą na nakładaniu wosku i farbowaniu. Wytworzone samodzielnie palmy wezmą udział w konkursie, a liczyć się będzie zarówno estetyka, jak i kreatywność. Wybrana zostanie także najpiękniejsza kroszonka.

Wielkanocny korowód i koncerty

Zaplanowano także procesję i wielkanocny korowód. Podczas przejścia po skansenie odtwarzane będą zwyczaje związane z Wielkim Tygodniem oraz Niedzielą Palmową. Nie zabraknie także opowieści o dawnych wierzeniach i rytuałach towarzyszących mieszkańcom dawnej wsi w świątecznym czasie.

- Dowiemy się m.in. skąd wziął się zwyczaj tworzenia palm i umieszczania ich w odrzwiach, jakie czynności zapewniające urodzaj wykonywano w polu w okresie wielkanocnym oraz czym było palenie żuru – wymieniają w skansenie.

Wielkanocny korowód zakończy się w kościele z Nieboczów, gdzie o godz. 14.00 rozpocznie się msza. Po nabożeństwie, około godziny 15.00, na scenie rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Będą także koncerty: na scenie wystąpi Zespołu Pieśni i Tańca Frydkowianie, a w kościele z Bobrka Dygająca Kapela, z repertuarem pieśni wielkopostnych i wielkanocnych.

Zaplanowano także jarmark wielkanocny. Swoje wyroby oferować będą rękodzielnicy, twórcy ludowi oraz wytwórcy produktów regionalnych.

„Wielkanoc na Śląsku” – 13 kwietnia 2025 r. w chorzowskim skansenie. Program:

  • 12.00 – otwarcie imprezy Marek Szołtysek/rozpoczęcie konkursu na „najpiękniejszą palmę”
  • 12.15 – „szukanie zajączka wielkanocnego” – zabawa podzielona na dwie grupy wiekowe – grupa młodsza (do lat 7) szuka „zajączka” w zagrodzie z Panewnik, grupa starsza (od lat 8 wzwyż) w zagrodzie z Bruśka i wokół niej
  • 12.40 – zbiórka pod sceną i przejście po terenie pochodem „Wielkiego Tygodnia”
  • 14.00 – przejście z procesją z Jezuskiem na mszę świętą w kościele z Nieboczów
  • 14.40 – koncert Zespołu Pieśni i Tańca Frydkowianie – grupa młodsza
  • 15.15 – tradycje Wielkanocne – Barbara Klaimon
  • 15.30 – rozstrzygnięcie konkursu na „najpiękniejszą palmę” oraz konkursu na „najpiękniejsze jajko wielkanocne” i wręczenie nagród
  • 16.00 – koncert Pieśni Pasyjnych w wykonaniu „Dygającej Kapeli” w kościele z Bobrka
Nowy cennik w chorzowskim skansenie

Może Cię zainteresować:

Nowy cennik w chorzowskim skansenie. Od 1 kwietnia 2025 r. będzie drożej

Autor: Redakcja

27/03/2025

Jarmark Wielkanocny Katowice

Może Cię zainteresować:

Pełen atrakcji Jarmark Wielkanocny wraca do Katowic. Potrwa od 4 do 21 kwietnia 2025

Autor: Redakcja

04/04/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama