Jarmarki wielkanocne zdjecie glowne

Wielkanoc w województwie śląskim – najlepsze jarmarki i kiermasze

Tuż przed Wielkanocą w wielu miastach i miasteczkach pojawiają się kolorowe i apetycznie pachnące stragany, oferujące świąteczne ozdoby i smakołyki. Jarmarki Wielkanocne to idealna szansa, by poczuć atmosferę rodzinnego świętowania, odkryć lokalne rękodzieło oraz upolować oryginalne prezenty od Zajączka. Zobacz, które miejsca szczególnie warto odwiedzić w tym roku.

Katowice zapraszają na Jarmark Wielkanocny 4-21.04.2025 r.

Do 21 kwietnia Katowice zapraszają na Jarmark Wielkanocny. Na straganach nie brakuje tradycyjnych i regionalnych smakołyków oraz wyrobów rękodzielniczych. Z myślą o najmłodszych odwiedzających przewidziano też liczne atrakcje.

- Jednym z miejsc, gdzie już dzisiaj można poczuć klimat wielkanocy oraz znaleźć wszystko, co niezbędne do udekorowania domu czy zapełnienia świątecznego koszyka, jest nasz katowicki Jarmark Wielkanocny – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Wielkanoc to czas, który chcemy spędzać w gronie rodziny, przyjaciół i najbliższych osób. Dlatego mieszkanki i mieszkańców Katowic oraz całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zapraszam na katowicki Rynek. Szczególnie zapraszam rodziny z dziećmi, dla których przygotowaliśmy dodatkowe atrakcje, takie jak karuzela, koło młyńskie oraz kolejka – dodaje prezydent.

Wśród blisko 50 domków można znaleźć wyroby artystyczne, regionalne smakołyki i interaktywne scenografie świąteczne. Dla miłośników sztuki ludowej i tradycyjnych dekoracji świątecznych przygotowano ofertę rękodzielniczą. Są to m.in. gałązki wierzby – symbolu odradzającej się natury, bazie oraz ręcznie plecione palmy wielkanocne. Do tego bukiety z suszonych traw, wianki z suszu, a więc naturalne ozdoby na wielkanocny stół, koszyczki wielkanocne oraz zajączki z siana.

Nie brakuje także wielkanocnej fotobudki, dekoracji 3D czy fotodisplayów, które stanowią idealne tło dla rodzinnych pamiątkowych zdjęć. Dostępne są również stoiska z jedzeniem. Odwiedzający będą mogli zakupić naturalne miody, wyroby wędliniarskie oraz oczywiście wielkanocne baby. Miłośnicy śląskich smaków mogą tu spróbować m.in. tradycyjnego żuru.

Jarmark potrwa do 21 kwietnia, a więc Poniedziałku Wielkanocnego. Punkty handlowe działające w ramach Jarmarku są otwarte przez cały czas jego trwania:

  • od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-19.00
  • w soboty i niedziele w godz. 10.00-20.00

Natomiast punkty gastronomiczne są dostępne do godz. 22.00.

Jarmarkowe ozdoby wielkanocne pozostaną na katowickim Rynku do niedzieli 27 kwietnia.

Jarmark Wielkanocny w Starym Opactwie w Rudach 4-17.04.2025 r.


Stare Opactwo w Rudach serdecznie zaprasza do odwiedzenia trwającego właśnie Jarmarku Wielkanocnego! Tegoroczna edycja rozpoczęła się 4 kwietnia i potrwa aż do 17 kwietnia 2025 roku. Każdego dnia, od godziny 10:00 do 18:00, czeka na Państwa niezwykła atmosfera świątecznej tradycji, piękno rękodzieła oraz bogactwo regionalnych smaków.

Jarmark Wielkanocny w Rudach już teraz przyciąga licznych gości nie tylko z okolicy, ale także z dalszych zakątków regionu. To wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w kulturze i tradycji wielkanocnej, podziwiając oraz nabywając oryginalne, ręcznie wykonane ozdoby, dekoracje i kolorowe pisanki. Wystawcy prezentują również wspaniałe wypieki wielkanocne, które kuszą aromatem i smakiem, wprowadzając w niezwykły klimat zbliżających się świąt. W soboty oraz niedziele podczas trwania jarmarku otwarte jest także Bistro, które oferuje smaczne obiady na wagę, idealne na rodzinny posiłek po zakupach.

Nie zabraknie również regionalnych przysmaków – na stoiskach znajdziecie Państwo szeroką gamę lokalnych serów, wędlin, miodów, konfitur oraz wyśmienitych nalewek. Wszystko to pochodzi od lokalnych producentów, co gwarantuje najwyższą jakość i autentyczność smaków, charakterystycznych dla naszej okolicy.

Trwający Jarmark Wielkanocny w Starym Opactwie w Rudach to także idealna okazja, by w otoczeniu malowniczej przyrody odpocząć od codziennego zgiełku, spędzając miło czas z rodziną i przyjaciółmi. Na terenie wydarzenia działa Restauracja Cysterska, która zaprasza na pyszne dania kuchni regionalnej, zaś w sklepie można zakupić tradycyjne, unikalne produkty związane z opactwem.

Nie przegap tego wyjątkowego wydarzenia. Jarmark potrwa jeszcze kilka dni, więc warto znaleźć chwilę, by odwiedzić Stare Opactwo w Rudach i cieszyć się atmosferą nadchodzących świąt wielkanocnych.

Do zobaczenia na Jarmarku!

Adres wydarzenia:

ul. Cysterska 4, 47-430 Rudy

Więcej informacji na: www.rudy-opactwo.pl

Strona Jarmarku: https://rudy-opactwo.pl/jarmar...

Jakie jeszcze miejsca w okolicy warto odwiedzić przed Wielkanocą?

Jarmarki Wielkanocne to nie tylko kolorowe stragany. Wiele miast organizuje dla mieszkańców i turystów dodatkowe atrakcje, które pozwalają miło spędzić czas oczekiwania na świętowanie w rodzinnym gronie.

W niedzielę, 13 kwietnia:

  • w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie, od godz. 12.00 do godz. 16.30 na najmłodszych czekać będą tradycyjne zabawy – poszukiwanie czekoladowych jajek, slalom z jajkiem na łyżce, czy kulanie jajek do ducki. Miłośnicy rękodzieła będą mieli szansę zrobienia własnych palm wielkanocnych oraz pisanek. Nie zabraknie także tradycyjnego korowodu wielkanocnego, koncertów i występów oraz opowieści o naszych lokalnych tradycjach.
  • Odbędzie się VI Toszecki Jarmark Wielkanocny, podczas którego będzie można spotkać się z Zajączkiem, szukać wielkanocnych niespodzianek na rynku oraz zobaczyć zwycięskie prace w konkursach m.in. na najpiękniejszą kroszonkę.
  • Warto odwiedzić pobliskie Pilchowice, gdzie w ramach XIV Jarmarku Wielkanocnego, będzie można spotkać się ze znanym pisarzem - Wojciechem Wolnickim.
  • Wybrać się na będziński jarmark wielkanocny, który zagości w parku przy Pałacu Mieroszewskich.

Jarmarki Wielkanocne to doskonała okazja, by odbyć niezwykle oryginalne, barwne i radosne lokalne tradycje. Wypełnione po brzegi stragany kuszą regionalnymi specjałami oraz ozdobami spod ręki lokalnych artystów. To także szansa na ciekawe warsztaty rękodzieła oraz spędzenie cudownego czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Czy można przyjemniej odpoczywać od wiosennych porządków?