Symbolem Łaźni Moszczenica jest liść paproci. Nie bez przyczyny. Porzucony budynek dawnej górniczej łaźni upodobały sobie rośliny. Za budynkiem wyrosła m.in. okazała paproć. Poza tym to z paproci wytworzył się węgiel, przez dziesięciolecia wydobywany w KWK Moszczenica. A jednym z elementów nowej Łaźni będzie "Carbonarium", czyli multimedialna wystawa o węglu.
Dawna górnicza łaźnia zmienia się w centrum kultury, dialogu i biznesu Łaźnia Moszczenica
Teraz budynek łaźni przy ul. Towarowej 7 w Jastrzębiu-Zdroju robi wrażenie tylko swoją wielkością i tłem w postaci wysokiego nieczynnego szybu MOS II (skipowego) KWK Moszczenica. Trudno uwierzyć, że cały zajmowała tylko łaźnia. Poza tym budynek nie jest widowiskowy - ot, przemysłowy klocek z lat 60. XX wieku. Urody nie dodają mu trwające tu prace budowlane. Ale wkrótce to tu ma tętnić życie miasta, które w tym roku obchodzi 60-lecie nadania praw miejskich.
KWK Moszczenica zaczęto budować w 1955 roku, a początek działalności datuje się na 1965 r. Zakończono tu eksploatację w 2000 r. Do chwili zakończenia likwidacji, w kopalni „Moszczenica”, a później ruchu „Moszczenica” wydobyto łącznie prawie 92 000 000 ton węgla i wydrążono łącznie ponad 1 000 km wyrobisk.
Otwarcie Łaźni Moszczenica po rewitalizacji jest przewidziane na 19 sierpnia 2023 roku. Wtedy będzie gotowa m.in. wystawa "Carbonarium".
Projektanci postarali się, by industrialne dziedzictwo górniczej łaźni pozostało widoczne. Roboty budowlane wykonane są w 80 proc. Gotowe są posadzki, stolarka drzwiowa, szklana fasada. Wykonano tynki i okładziny z płytek, zainstalowano wszystkie sanitariaty. Pozostało malowanie i roboty wykończeniowe, a także montaż wyposażenia, oświetlenia, monitoringu czy balustrad. Na zewnątrz pojawią się elementy małej architektury i nasadzenia. Na miejsce wchodzi firma Trias AVI sp. z o.o., która zajmuje się samą ekspozycją Carbonarium. Firma ma na koncie między innymi Podziemny Rynek w Krakowie czy Centrum Dialog Przełomy.
– Naszą misją jest dostarczanie wielozmysłowych doświadczeń. Chcemy prowadzić i rozwijać interdyscyplinarną instytucję i miejsce, organizować imprezy, zapewniając i mieszkańcom i turystom dostępne, różnorodne i nieoczywiste formy spędzania czasu wolnego – tłumaczy Izabela Grela, dyrektorka Łaźni, i dodaje, że w wizji Łaźni bardzo istotne jest, by formy wypoczynku i spędzania wolnego czasu były wypracowywane w dialogu z ludźmi.
Nowoczesne biura powstaną w II etapie inwestycji
Instytucja kultury to dopiero pierwszy etap całej Łaźni. W drugim - powstanie tu przestrzeń biznesowa. –To przestrzeń, w której mieszkańcy będą mogli realizować swoje pomysły: zarówno kulturalne, jak i biznesowe – tłumaczy prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman. – Współczesna gospodarka to także firmy z sektora usług nowoczesnych. Do tej pory w Jastrzębiu-Zdroju nie mieliśmy wystarczającej liczby nowoczesnych przestrzeni biurowych spełniających najwyższe standardy europejskie i wymagania nowoczesnego biznesu. Czas to zmienić – dodaje Hetman.
Tą zmianą ma być porozumienie między miastem a KSSE S.A. (zostało podpisane podczas konferencji 21 marca 2023 r.) oraz stworzenie przestrzeni biznesowej w drugiej części Łaźni. Mają znaleźć się w niej:
- pomieszczenia biurowe i coworkingowe do wynajmu krótko i długookresowego,
- sale konferencyjne,
- pracownie warsztatowe wyposażone.
Całości dopełnią udogodnienia: parking, restauracje, strefy rekreacji i obsługa recepcyjna. Tam swoje docelowe miejsce znajdzie realizowane z sukcesami centrum kompetencyjne Enter Jastrzębie (nagrodzone 16 marca 2023 przez Polski Kongres Klimatyczny mianem Lidera Transformacji Energetycznej), a Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zadba o powstanie akceleratora przedsiębiorczości, w którym stworzy atrakcyjne warunki dla firm lokalnych i inwestorów zewnętrznych.
– Mamy nadzieję, że wesprze nas w tym również Polska Agencja Inwestycji i Handlu z którą ściśle współpracujemy od kilku lat właśnie w zakresie pozyskiwania inwestycji zagranicznych z sektora usług nowoczesnych – dodaje prezydent Anna Hetman.
Może Cię zainteresować:
Co dalej z Szybem Krystyna w Bytomiu? "Utrzymanie tych obiektów to nie tylko interes bytomski"
Może Cię zainteresować: