Pomysł postawienia na jednym z rybnickich rond repliki wieży Eiffla otrzymał 1645 głosy w trakcie głosowania na miejskie inwestycje z Budżetu Obywatelskiego. Koszt budowy wyceniono na 90 tys. złotych.
- Zakup mini wieży Eiffla o wysokości 14 metrów - 25 tysięcy złotych.
- Roboty budowlane - 35 tysięcy złotych.
- Konserwacja i malowanie - 10 tysięcy złotych.
- Oświetlenie wieży i piorunochron - 12 tysięcy złotych.
- Zagospodarowanie terenu ronda - 8 tysięcy złotych.
Cennik jasno pokazuje 90 tys. złotych, jednak ostatecznie miasto musiało dołożyć dodatkowe fundusze, a wszystko po to, żeby zrealizować marzenia rybniczan o Paryżu w Rybniku. Mowa była o dołożeniu przez miasto 39 tys. wtedy koszt inwestycji wynosiłby 129 tys. złotych. Finalnie zakup i montaż wieży kosztował 159 tys. złotych. Na całe szczęście dodatkowe koszty zagospodarowania ronda zdecydowali się pokryć sponsorzy z rybnickich firm. Warto też zauważyć, że sama wieża od momentu projektu "urosła" o jeden metr.
Rondo Paryż oświetlone jak Las Vegas
Sama replika to jednak nie wszystko. Wieża ma być dodatkowo oświetlana, żeby jak najwierniej odzwierciedlać oryginał w Paryżu.
– Podświetlana instalacja wieży, zgodnie z założeniami jej pomysłodawców, będzie punktem orientacyjnym wjazdu na Drogę Regionalną Racibórz-Pszczyna. Nazwa ma odzwierciedlać jej powiązanie z pobliskim osiedlem Paryż. Konstrukcja, o łącznym ciężarze blisko 8t, składa się z około 3 tys. elementów stalowych i 700 łączników śrubowych; fundament - 62m3 betonu – o łącznym ciężarze 127t. Ostateczne zagospodarowanie całości ronda, czyli montaż oświetlenia wieży i nasadzenia zieleni, potrwa do września – informują rybniccy urzędnicy.
Urząd miast tłumaczy skąd w ogóle wziął się pomysł na replikę wieży Eiffla w Rybniku – Skąd pomysł na replikę wieży Eiffla w Rybniku? Paryż to zwyczajowa nazwa części rybnickiej dzielnicy Niedobczyce. Pochodzenie owych paryskich nawiązań obrosło prawdziwą legendą wśród mieszkańców tej części miasta. Dość powiedzieć, że nie wszystkie skojarzenia można nazwać przyzwoitymi… Warto również dodać, że ciągoty Rybnika do „wielkiego świata” można znaleźć zarówno w formalnych nazwach dzielnic – Meksyk i Maroko-Nowiny, jak i w zwyczajowych określeniach osiedli mieszkaniowych – Pekin i Manhattan (w dzielnicy Boguszowice Osiedle), czy właśnie niedobczycki Paryż – dodają urzędnicy.