Wieża wyciągowa szybu kopalnianego Warszawa II to jeden z obiektów Muzeum Śląskiego w Katowicach, który został po fedrującej pod tym obszarem Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice".
Wieża szybu KWK "Katowice" jedną z głównych atrakcji nowego Muzeum Śląskiego
Kopalnia działała 176 lat, w latach 1823–1999, a do 1936 roku nosiła nazwę „Ferdynand”. Przez ten czas wydobyto w niej ponad 120 milionów ton węgla. Po wygaszeniu wydobycia, w 2001 roku zlikwidowano 86 obiektów powierzchniowych KWK "Katowice". Na szczęście zostało kilka, które zaadaptowano na potrzeby nowej siedziby Muzeum Śląskiego (niektóre obiekty są w trakcie remontu lub czekają na swoją kolej).
Wybudowana w 1924 roku 40-metrowa wieża szybu kopalnianego Warszawa II o masie ok. 100 ton, została zaadaptowana na funkcję wieży widokowej w ramach rewitalizacji byłej KWK Katowice i budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach. Udostępniono ją dla zwiedzających w 2015 roku, razem z nowymi budynkami Muzeum Śląskiego, posadowionymi w większości pod ziemią. Wieża szybko stała się najbardziej rozpoznawalnym symbolem Muzeum Śląskiego i jego atrakcją oraz ikoną miasta Katowice.
Wieża będzie dostępna dla zwiedzających pod koniec kwietnia 2025 roku
Wieża jednak od 2023 roku jest niedostępna dla odwiedzających Muzeum Śląskie. Placówka pozyskała 3,5 mln zł na remont i prace konserwatorskie. Obecnie trwają kompleksowe prace naprawcze, restauracyjne i zabezpieczające zabytkową stalową konstrukcję wieży wyciągowej.
- Prace adaptacyjne przeprowadzone w latach 2011-2013 nie ingerowały w zabytkową konstrukcję stalową obiektu, która wymagała pilnej konserwacji wraz z rekonstrukcją zniszczonych elementów i pracami zabezpieczającymi powłokami antykorozyjnymi, powstrzymującymi dalszą degradację. Wykonanie prac restauracyjnych pozwoli na utrzymanie trwałości konstrukcji wieży przez kolejne lata i bezpieczne jej dalsze użytkowanie jako punktu widokowego - wyjaśnia Anna Kopaniarz, główny specjalista ds. kreatywnych w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Obecnie i jeszcze przez najbliższe tygodnie wieża będzie nadal czyszczona za pomocą piaskowania i zabezpieczana antykorozyjnie. Prowadzone są też prace przy wzmocnieniu konstrukcji stalowej wieży i wymianie zniszczonych elementów konstrukcyjnych. Następnie będą nanoszone właściwe powłoki, które zabezpieczą konstrukcję przez degradacją.
- Prace rozpoczęto w lipcu 2024, prowadzone są pełną parą tak, by ponownie udostępnić pięknie odrestaurowaną atrakcję pod koniec kwietnia 2025 roku. Wiemy, że nasi goście tęsknią za widokiem na panoramę Katowic, który rozpościera się z tarasu wieży widokowej, dlatego chcemy należycie zadbać o naszą główną atrakcję na terenie zewnętrznym Muzeum Śląskiego w Katowicach, by służyła zwiedzającym muzeum jak najdłużej - dodaje Anna Kopaniarz.
W pobliżu wieży trwają prace nad rewitalizacją innych obiektów po KWK "Katowice", m.in. łaźnią "Gwarek". Niedawno udostępniono do zwiedzania maszynownię szybu "Bartosz", gdzie można zobaczyć XIX-wieczną maszynę parową, najdłużej eksploatowaną w historii polskiego górnictwa.
Może Cię zainteresować: