Wieże szybów wyciągowych dawnych kopalni nadają się świetnie na punkty widokowe i miejsca odwiedzin turystów. Przykład? Szyb Warszawa II przy Muzeum Śląskim. 40-metrowa wieża to kawał historii Katowic i Górnego Śląska. Od 1865 roku, przez dziesięciolecia, działająca przy Ferdinandgrube wieża szybu wyciągowego nosiła imię Karla Mauve'a. Dziś jest jedną z atrakcji katowickiej Strefy Kultury. Panoramę miasta można z niej podziwiać w okresie letnim, choć trzeba pamiętać, że na jej dostępność dla turystów wpływ mają warunki pogodowe.
Ratowanie dziedzictwa
Większość śląskich kopalń została zamknięta w ostatnich dekadach. W wielu miastach podjęto na szczęście decyzję o rekultywacji pokopalnianych terenów, jako dziedzictwa historycznego i kulturowego naszego regionu. Tak było między innymi w przypadku szybu Maciej, który jest częścią zespołu obiektów, należących do dawnej kopalni Concordia, a później Pstrowski w Zabrzu – Maciejowie. Pod koniec XX wieku budynki mogły zostać zrównane z ziemią, a jednak uratowano je. Szyb przekształcono w studnię głębinową, a reszta infrastruktury, czyli budynki, urządzenia i wyposażenie, po przekształceniu pełni dziś inną funkcję.
Szyb Maciej łączy ze sobą nowoczesność i historię. Ekspozycja muzealna cały czas wzbogacana jest o kolejne eksponaty, a obiekt jest częścią Szlaku Zabytków Techniki. Wyremontowany szyb pełni także funkcję punktu widokowego, z którego zobaczyć można rozległą panoramę okolic Zabrza i Gliwic.
To oczywiście niejedyna taka atrakcja w naszym regionie. Zapraszamy do naszej galerii.