Wilhelm von Blandowski - jeden z największych badaczy fauny i flory Australii. Czego możemy się o nim dowiedzieć w Zumpach pod Lublińcem?

Wilhelm von Blandowski to badacz australijskiej przyrody, który urodził się w Gliwicach. Na antypodach podróżował, badał florę i faunę oraz wywoływał kontrowersje. O jego działalności można się wiele dowiedzieć na spacerach historycznych organizowanych przez Instytut im. Wojciecha Korfantego. Najbliższy spacer odbędzie się we wsi Zumpy pod Lublińcem. Podczas spaceru uczestnicy dowiedzą się, co ciekawego łączy australijskiego badacza z małą osadą w sercu Białego Śląska?

William von blandowski 1920x1080 2

Górnik z zamiłowaniem do badania przyrody

Wilhelm von Blandowski przyszedł na świat 21 stycznia 1822 roku w Gliwicach jako syn pruskiego oficera Felixa von Blandowskiego i jego żony Leopoldine z domu Woyrsch. Był jednym z jedenaściorga dzieci małżeństwa. Z wykształcenia był górnikiem. Jako żołnierz walczył w pruskiej armii w wojnie z Danią o Schleswig-Holstein. Ukończył renomowaną szkołę górniczą w Tarnowskich Górach i pracował na wielu kopalniach na Górnym Śląsku. Liczył na wysokie stanowisko, ale jego wrodzona niesubordynacja zaprzepaściła szanse na awans.

Zrażony do górnictwa udał się na Uniwersytet w Berlinie, do Hamburga, a następnie do Australii. Po przyjeździe na niezbadany kontynent dostał zlecenie zbierania okazów rodzimej flory i fauny.
Odkrywanie nowych gatunków i poznawanie kultury rdzennych mieszkańców Australii pochłonęły go kompletnie. Często opuszczał towarzyszy i zagłębiał się w niezbadane rejony południowej części brytyjskiej kolonii. Przez kolegów uważany był za osobę „ambitną, ekscentryczną, upartą, impulsywną i kłótliwego indywidualistę”. Mimo wszystko, szybko zjednał sobie Aborygenów, którzy dostarczali mu masę artefaktów. Blandowski traktował ich ze zrozumieniem i szacunkiem, co w tamtych czasach nie było takie oczywiste.

W 1853 roku powierzono mu zadanie organizacji Muzeum Historii Naturalnej w Melbourne, gdzie został pierwszym kustoszem. Spełniał się w tej roli i z ogromnym rozmachem organizował wydarzenia oraz wystawy. Zaopatrzył muzeum w parędziesiąt tysięcy eksponatów, organizował wyprawy i ekspedycje, rysował nowe gatunki i już w połowie XIX wieku jednym z pierwszych aparatów fotografował rdzennych mieszkańców australijskiej dziczy.

Był też bohaterem skandalu. nazwał dwa nowe gatunki wyjątkowo nieurodziwych ryb imionami wpływowych australijskich biznesmenów - co w konsekwencji doprowadziło do końca jego kariery naukowej na antypodach. W 1859 roku opuścił Australię i przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie współpracował z Karolem Darwinem. Tam szybko skończyły mu się fundusze. Wrócił na Górny Śląsk. Prowadził zakład fotograficzny i pisał zabawne, ilustrowane opowiadania (także po śląsku!).

Blandowski w Zumpach

Podczas sobotniego spaceru uczestnicy dowiedzą się, co łączyło podróżnika z małą wsią Zumpy koło Lublińca. Wyprawa jest ostatnią z serii spacerów śladami von Blandowskiego. Poprzednie odbyły się w Chudowie, Gliwicach i Tarnowskich Górach. Spacer organizowany jest przez Instytut im. Wojciecha Korfantego i Szymona Kusia, który przygotowuje publikację naukową poświęconą von Blandowskiemu.

Spacer rozpocznie się 12 października o godz. 11.00 i potrwa do godz. 13.00. Wyprawa wyruszy z przystanku autobusowego przy ul. Lipowej w miejscowości Zumpy. Co najważniejsze - spacer jest BEZPŁATNY. Wystarczy się tylko zapisać. Należy przesłać maila na adres e-mail: j.w.blandowski@gmail.com

William von blandowski 1920x1080 2

Może Cię zainteresować:

Wilhelm von Blandowski - chop ślōnski, który zapisał się w historii Australii jako jeden z jej największych badaczy

Autor: Arkadiusz Szymczak

19/09/2024

1920x1080 zdjecie

Może Cię zainteresować:

Wojtek Mazolewski Quintet w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia już w najbliższą sobotę

Autor: Artykuł sponsorowany

10/10/2024

Jacek Cygan

Może Cię zainteresować:

Kolacja z Gustavem Klimtem według Jacka Cygana w tyskiej Andromedzie

Autor: Arkadiusz Korejwo

10/10/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon