Willa „Zacisze” w Wiśle wpisana do rejestru zabytków. „Ważny pomnik wiślańskiego budownictwa”. Należała do biskupa Juliusza Burschego

Kolejny zabytek architektury drewnianej w Wiśle. Ponad stuletnia willa „Zacisze” została wpisana do oficjalnego rejestru. Obiekt wpisuje się w fazę architektury inspirowanej tradycją budowlaną Beskidu Śląskiego. Posiada istotną wartość historyczną także ze względu na swojego pierwszego właściciela - Juliusza Burschego.

Wisła.pl
Willa zacisze wisla

„Zacisze”, czyli letnia rezydencja Juliusza Burschego

Willa „Zacisze” powstała w 1903 roku. To najstarsza istniejąca realizacja architekta Bogdana Hoffa, syna Bogumiła Hoffa, uważanego za „odkrywcę Wisły”. Projekt opierał się o tradycyjne elementy budownictwa wiślańskiego: kamienny cokół, konstrukcję zrębową, gont na dachu, otwarte ganki z okapem, dynamiczne zestawienie brył.

- Zacisze (...) jest ważnym pomnikiem wiślańskiego letniskowego budownictwa willowego - stwierdził Dominik Konarzewski w monografii pt. „Od wsi do uzdrowiska. Dziedzictwo architektoniczne Wisły”.

Inicjatorem powstania budynku był Juliusz Bursche, ówczesny proboszcz ewangelickiej parafii św. Trójcy w Warszawie, późniejszy biskup i głowa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce (zamordowany przez Niemców w 1942 roku).

- Na miejsce budowy wybrał nasłoneczniony stok góry Kamiennej z widokiem na rzekę Wisłę oraz z panoramą na całą miejscowość. Konstrukcja domu powstaje bez użycia gwoździ, a wykonawcami są miejscowi cieśle - czytamy na stronie Zacisze1903.pl.
Juliusz Bursche (ok. 1905 r.); fot. wikimedia
Juliusz Bursche (ok. 1905 r.); fot. wikimedia

Budynek służył jako miejsce letniego wypoczynku biskupa oraz jego rodziny i przyjaciół. Rezydując na stałe w stolicy, Bursche z radością wracał do Wisły, spędzając w mieście nawet kilka miesięcy w roku. Według relacji historycznych, lubił urządzać i pielęgnować ogród przy willi oraz zażywać kąpieli w Wiśle. W „Zaciszu” również, Bursche spotykał się z przedstawicielami polskiej inteligencji Śląska Cieszyńskiego.

Willa „Zacisze” w rejestrze zabytków

Decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków willa „Zacisze” została wpisana do rejestru zabytków. Zakres wpisu obejmuje budynek w obrysie jego ścian zewnętrznych, wraz z terenem całej działki ewidencyjnej.

Kilkanaście lat temu „Zacisze” przeszło generalny remont. Aktualnie jest własnością prywatną i należy do potomków biskupa Burschego.

- Nie sposób się nie cieszyć z tej decyzji, która pozwoli na pełną prawną ochronę cennego drewnianego zabytku oraz działki na której stoi. Pozostaje mieć nadzieję, że za nią pójdą kolejne wpisy, np. bardzo obecnie zaniedbanego, a nie mniej cennego Hotelu Piast w centrum - czytamy na facebookowym profilu Perła Beskidów.
,,Zacisze
,,Zacisze" jest ważnym pomnikiem wiślańskiego, letniskowego budownictwa willowego. Fot. Wisła.pl
Projektor z ustronia na wystawie w krakowie 1

Może Cię zainteresować:

Zabytkowy projektor z Kina Zdrój w Ustroniu trafił na wystawę w Krakowie. „To unikalny rarytas”

Autor: Szymon Karpe

08/07/2024

Zabytkowa polichromia mazancowice 11

Może Cię zainteresować:

Odnowiono zabytkową polichromię w kościele św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach. Jej twórcą był uczeń Jana Matejki

Autor: Szymon Karpe

07/07/2024

Miasto wisla foto

Może Cię zainteresować:

„Wisła - początek wielu historii”. Nowy spot promujący perłę Beskidów. Nie mogło zabraknąć Adama Małysza

Autor: Szymon Karpe

02/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon