Wisła z nową atrakcją turystyczną jeszcze w tym roku? Trwa budowa wieży widokowej wraz ze ścieżką w koronach drzew

W Wiśle, na szczycie Wierchu Skolnity, powstaje wieża widokowa. Będzie z niej widać nie tylko miasto, ale także panoramę Beskidu Śląskiego. Wieża, wraz ze ścieżką w koronach drzew, ma zostać otwarta jesienią, choć wcześniej mówiło się o pierwszej połowie roku. – Zimą wydawało się, że przez brak śniegu uda się nadgonić pracę, jednak pojawiły się duże mrozy, które przystopowały nieco roboty – wyjaśniają w Grupie Pingwina, do której należy ośrodek Skolnity Ski&Bike Park w Wiśle, gdzie powstaje drewniana konstrukcja.

Grupa Pingwina posiada nie tylko Skolnity Ski&Bike Park, ale także cztery inne ośrodki narciarskie i rowerowe. To Czarny Groń pod Andrychowem, Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju, Kasina w Kasinie Wielkiej oraz Kurza Góra w miejscowości Kurzętnik w województwie warmińsko-pomorskim. W Krynicy-Zdroju i Kurzętniku Grupa Pingwina wybudowała już wieże widokowe. Kolejną buduje w Wiśle.

Wieża, ścieżka, platformy

Budowa wieży w Wiśle rozpoczęła się późną jesienią 2023 roku. Wraz z nią powstaje także ścieżka w koronach drzew.

– Inwestycja realizowana przez ośrodek Skolnity Ski&Bike to jedno z najambitniejszych przedsięwzięć turystycznych ostatnich lat w Beskidach i całym regionie – przekonują w Grupie Pingwina.

Wieża będzie miała 35 metrów wysokości. Powstaje z drewna robinii akacjowej i modrzewia przy zachowaniu naturalnego koloru drewna. Na szczyt wieży poprowadzi niemal trasa o łagodnym nachyleniu (3-6 stopni), aby mogły z niej korzystać także osoby z niepełnosprawnością, na przykład poruszające się na wózkach inwalidzkich. Konstrukcję będzie wspierać 13 wież podporowych. Jak informuje inwestor, aby dostać się na wieżę będzie trzeba przespacerować się ścieżką w koronach drzew o długości 720 metrów. Sam projekt został przygotowany tak, aby konstrukcja komponowała się z rosnącymi drzewami. Ma przy tym nawiązywać do drewnianej architektury regionu.

Dodajmy, że na sześciu platformach widokowych rozmieszczonych w drodze prowadzącej na szczyt wieży powstaną tablice z informacjami dotyczącymi przyrody, geografii, historii i etnografii. – Celem jest pokazanie dziedzictwa kulturalnego, historycznego i przyrodniczego tego niezwykłego terenu. Zaprezentowane zostanie życie codzienne i tradycje Górali Śląskich, historia i tradycje Wisły oraz jej mieszkańców. Nie zabraknie bajań i legend, Wołosów, Górali Śląskich, muzyki, wątków etnograficznych oraz wieści o tradycyjnych strojach – zapowiada inwestor.

„Ręka” nad centrum Wisły

Na jakim etapie są prace? Gotowa jest już ścieżka o długości 800 metrów prowadząca na wieżę, budynek główny, który nazywany jest w Grupie Pingwina „witaczem”. Znajdą się tam kasy, sklepik z pamiątkami, a także salka do zajęć edukacyjnych. Niemal gotowy jest unikatowy element, odróżniający konstrukcję w Wiśle od pozostałych wież Grupy Pingwina, czyli tzw. ręka. To wysunięte balkony widokowe, z góry wyglądające jak dłoń, które oferować będą widok na centrum Wisły.

– Teraz jesteśmy w trakcie najbardziej widowiskowego, ale też najbardziej czasochłonnego etapu – budujemy 35-metrową wieżę, którą oplata siedem poziomów tarasu spacerowego. Łączna długość ścieżki wyniesie około 2 kilometry. Co istotne, trasa będzie w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, dzięki wyeliminowaniu schodów. Produkujemy już również bogatą ścieżkę edukacyjną, obejmującą dziewięć interaktywnych instalacji multimedialnych, które przybliżą zwiedzającym historię Wisły, regionalne stroje oraz genezę Karpat czy powstanie rzeki Wisły – przekazała nam Karolina Hanik, dyrektor ds. komunikacji w Grupie Pingwina.

Kiedy zostanie otwarta wieża widokowa w Wiśle? Początkowo mówiło się o pierwszej połowie 2025 roku, ale doszło do opóźnień. – Zimą wydawało się, że przez brak śniegu uda się nadgonić pracę, jednak pojawiły się duże mrozy, które przystopowały nieco roboty – wyjaśniają w Grupie Pingwina. Obecnie otwarcie atrakcji planowane jest na jesień tego roku. Wszystko jednak zależeć będzie od warunków atmosferycznych.

Wieża widokowa na Baraniej Górze

Może Cię zainteresować:

Wieża widokowa na Baraniej Górze znów będzie służyła turystom. Została wyremontowana, ale PTTK zbiera pieniądze, by pokryć koszt prac

Autor: Grzegorz Lisiecki

27/09/2024

Wisla zameczek

Może Cię zainteresować:

Wisła to jedno z najpiękniejszych letnisk w Beskidach - pisał w latach 30. Gustaw Morcinek w przewodniku po Śląsku

Autor: Katarzyna Pachelska

17/03/2024

Wisła, wiadukt w Łabajowie

Może Cię zainteresować:

„Szwajcarskie klimaty” w Beskidach pod specjalną ochroną. Słynny wiadukt ma zostać wpisany do rejestru zabytków

Autor: Grzegorz Lisiecki

29/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama